Hematopoietik hücre transplantasyonu uygulanan hastalarda nutrisyonel destek tedavisinin hematolojik toparlanma ve transplantasyon komplikasyonları üzerine etkileri
The Effects of nutritional support therapy on hematopoietic recovery and transplantation related complications in hematopoietic stem cell transplantation
  1. Tez No: 108015
  2. Yazar: ALİ EMREHAN TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNHAN GÜRMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Hematoloji, Gastroenterology, Hematology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
44 6. Özet: Çalışmamızda Haziran 1992- Ocak 1998 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi' nde HHT uygulanan 94 hasta izlenmiştir. HHT sonrası 48 hastaya şiddetli bulantı, kusma (%66,7); stomatit, özofajit (%27,1); ve şiddetli iştahsızlığa bağlı oral beslenme bozukluğu (%6,3) nedeniyle ortalama 9,5 (7-16) gün süreyle NDT uygulanmıştır. Kırk altı HHT hastasına ise standart diyet ve intravenöz sıvı verilmiştir. NDT grubunda nutrisyona başlanan ortalama gün olan yedinci gün, standart diyet grubunda çalışmanın başlangıç günü olarak kabul edilmiştir. Parenteral nutrisyon, nutrisyon ekibince yerleştirilen subklavyan kateter aracılığıyla uygulanmıştır. Hastaların kalori ve amino asid ihtiyaçları hesaplandıktan sonra steril şartlarda glukoz, lipid ve amino asid solüsyonları otomatik karıştırıcıda hazır hale getirilmiştir. Hazırlanan parenteral nutrisyon solüsyonları elektrikli bir pompa aracılığıyla sabit hızda hastalara verilmiştir. Hastaların günlük oral ve parenteral yolla tükettikleri kalori ve protein, vücut ağırlıkları, açlık plazma glukozu, tam kan, BUN, kreatinin değerleri, haftada iki kere kan elektrolit düzeyleri, karaciğer fonksiyon testleri ölçülerek kaydedilmiştir. Her iki grupta primer hastalıklar; cinsiyet, kan grubu farklılıkları ve uygulanan CD34+ hücre sayıları benzer bulunmuştur. NDT grubunun hastanede kalma süresi standart diyet grubundan uzun bulunmuştur (p=0,022).
Özet (Çeviri)
46 7. Abstract: The Effects of Nutritional Support Therapy on Hematopoietic Recovery and Transplantation Related Complications in Hematopoietic Stem Cell Transplantation Patients In this trial we studied 94 hematopoietic stem cell transplantation (HSCT)patients between June 1992 and January 1998 at University of Ankara Medical School, Department of Hematology and HSCT Unit. We wanted to understand to identify which hematology patients require nutritional support therapy and the effects of the nutrition upon the patients' engraftment time, transplant and nutrition related complications and hospital staying time. Patients were prepared for bone marrow or peripheral blood stem cell transplantation with high dose chemotherapy between June 1992 and January 1998. Ninety four patients undergoing HSCT grouped to receive nutrition or intravenous fluids and electrolytes with standard diet in the post-transplant period. Forty eight patients undergoing HSCT received Nutritional support therapy (NST) due to severe nausea and vomiting (%66,7), mucositis (% 27,1) and anorexia (%6,3). Parenteral nutrition therapy was started at day 7 and continued by an average of 9,5 days. Day 0 was denoted as the beginning day of nutrition therapy in the nutrition group and seventh day of the transplantation in the standard diet group. Parenteral nutrition is maintained by a subclavian (Hickman) catheter. Primary diseases, sex and blood groups and total CD34+ mononuclear cell counts were similar between two groups. There wasn't a statistically significant difference in time to engraftment and antibiotic administration time between two groups.