Sağlıklı yetişkinlerde oral glukoza büyüme hormonu cevabı
Growth hormone response to oral glucose in healthy
  1. Tez No: 108016
  2. Yazar: HATİCE KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVİM GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Akromegalik hastaların tanısında ve tedavilerinin takibinde insülin benzeri büyüme faktörü- 1 (IGF-1) ile birlikte kullanılan en güvenilir test oral glukoza büyüme hormonu (somatotropik hormon, STH) yanıtının değerlendirilmesidir. Akut hiperglisemi normal bireylerde serum STH düzeylerini baskılarken akromegalik hastalarda bu baskılanma olmaz. Önceleri oral glukoz alımı sonrası STH düzeyinin klasik RIA ile 2 |ag/L'nin altına baskılanması sağlıklı bireylerde normal cevap ve akromegalide remisyon kriteri olarak kabul edilirken, günümüzde“immunoradiornetric assay”(IRMA) gibi daha duyarlı yöntemlerle 1 (j,g/L'nin altına baskılanma kriter olarak alınmaktadır. Ancak son yıllarda gelişen oldukça yüksek duyarlılıktaki yöntemlerle yapılan çalışmalar bu sınır değerin 1 |ag/L'nin de altında olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada kendi toplumumuzun sağlıklı yetişkinlerinde oldukça duyarlı bir IRMA ile bazal STH düzeylerini, oral glukoz yükleme sonrası en düşük baskılanmış STH düzeylerini ve yine duyarlı bir IRMA ile serum IGF- 1 düzeylerini ölçerek STH yüksekliği olan hastaların tanısında ve tedavilerinin takibinde sağlıklı değerlendirme yapabilmemize yarayacak bir veri tabanı oluşturmayı amaçladık. Bu çalışma 20-78 yaş arası, normal vücut kitle indeksine (VKİ) sahip 94 sağlıklı birey üzerinde yapıldı. Tüm bireylerde oral glukoz yüklemeye STH yanıtı bakıldı ve bu bireylerin 44 'ünde bazal serum IGF-1 düzeyleri ölçüldü. Tüm bireylerin boy, vücut ağırlığı, bel çevresi ve kalça çevresi ölçümleri yapılarak VKİ ve bel/kalça oranları hesaplandı. Bazal STH düzeyleri tüm bireylerde geniş bir aralıkta değişim gösterdi ( 0.022- 10.405 |a,g/L). Ortalama bazal STH düzeyi kadınlarda erkeklerden anlamlı olarak daha yüksekti (kadınlarda 2,02 ± 0,34 jxg/L, erkeklerde 0,68 ± 0,18 ug/L, pO.Ol).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Assessment of STH response to oral glucose loading is the most reliable test in conjunction with serum insulin like growth factor- 1 (IGF-1) levels for the diagnosis and treatment follow up of patients with acromegaly. Acute hyperglycemia suppresses serum growth hormone (somatotropic hormone, STH) levels in healthy subjects but this suppression does not occur in acromegalic patients. Traditionally, suppression of STH measured by classic RIA to less than 2 ug/L after oral glucose ingestion was accepted as a normal response in healthy subjects and as evidence of remission after treatment of acromegaly. Later on with the development of more sensitive STH assays like immunoradiometric assay (IRMA), suppression to less than 1 ug/L was accepted as a criterion. However, recently, with newer, highly sensitive assays a cut-off of less than 1 ug/L has been suggested. In the present study we aimed to measure serum basal and postglucose nadir STH levels with a sensitive IRMA and serum basal IGF-1 levels again with a sensitive IRMA in our own healthy population, thus to reveal a database to be used in the diagnosis and treatment follow ups of patients with acromegaly. Ninety-four healthy subjects with ages between 20-78 years and normal body mass indexes (BMI) were evaluated with nadir STH levels after oral glucose ingestion as well as baseline IGF-1 levels measured in 44 of these subjects. Height, body weight, waist and hip circumferences were recorded and BMI and circumferential waist/hip ratio were calculated in all subjects. Basal STH levels before glucose ingestion varied widely from 0.022 to 10.405 ug/L in all subjects and were significantly higher in female than in male subjects (2,02 ± 0,34 37|j,g/L, vs.