İnflamatuar barsak hastalığında kemik mineral dansitesi değişiklikleri
Bone mineral density alterations in inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 108014
  2. Yazar: BÜLENT YASSIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET DERYA ONUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
32 ÖZET İnflamatuar Barsak Hastalığında Kemik Mineral Dansitesi Değişiklikleri İnflamatuar barsak hastalığı ( ÎBH ) olgularında, osteoporoz en sık görülen komplikasyonlardandır ( 3 ). İBH olgularının %30-75'inde düşük KMD rapor edilmekte olup, kemik kaybı mekanizması tam olarak bilinememektedir ( 1-4 ). İBH olgularında prognoz, bugün hastaların çoğunda iyidir ve normale yakın bir yaşam süresi beklenmektedir. KMD azalması yönünden yüksek risk altında bulunan İBH'lı olgularda, kırık ve buna bağlı gelişecek komplikasyonu engellemek oldukça önemlidir ( 5 ). Bu çalışmanın amacı, İBH olgularını KMD, kemik döngüsü ve muhtemel risk faktörleri yönünden değerlendirmektir. Çalışmaya, 2000-2001 yıllarında Gastroenteroloji ünitemizde klinik, laboratuvar, endoskopik ve histolojik olarak İBH tanısı konan toplam 25 hasta ile sağlıklı 20 kontrol vakası kabul edildi. Hastalar ÜK'li 13 kadın ( yaş ort: 33.4 ± 1 1.2 ) ve 4 erkek ( yaş ort: 32.1 ± 16.3 ) ile, CH'lı 5 kadın ( yaş ort: 30.2 ± 12.5 ) ve 3 erkek (yaş ort: 42 ± 13.5 ) olgudan oluşmaktadır. Kontrol vakası olarak 12 kadın ( yaş ort:37 ± 12.3 ) ve 8 erkek (yaş ort: 36.8 ±11.6) kabul edildi. Hastalık süresi ÜK olgularında ortalama 2.38 ±2.17 yıl ve CH olgularında ise ortalama 3.19 ± 1.13 yıl idi. Hastalık aktivitesini değerlendirmek için ÜK'li olgularda Truelove- Witts kriterleri, CH olgularında ise Harvey - Bradshaw, Crohn Hastalığı Aktivite İndeksi ( CD Al ) kullanıldı. Buna göre, ÜK'li 17 olgunun 6'sı ( % 35 ) hafif, 8'i ( % 47 ) orta, 3'ü ( % 18 ) ağır hastalık aktivitesine sahip idi. CH'lı 8 olgunun 2'si ( % 25 ) hafif, 5'i ( % 62 ) orta, l'i % 13 ) ağır hastalık aktivitesine sahip idi. ÜK'li 17 olgunun 4'ü ortalama 12.5 ± 2.5 mg/gün, 2 - 6 ay süre ile steroid tedavisi, CH'lı 8 olgunun 5'i ise 15 ± 2.5 mg/gün, 3-6 ay arası steroid tedavisi kullanmış idi. Olgularımız serum osteokalsin, 25-OH-Vit D, serum PTH, kalsiyum ( Ca ), fosfor, albumin, alkalen fosfataz ( ALP ), idrar deoxypyridinolin ( DPD ) göstergeleri ölçüldü. Lomber vertebra ( Ll-4 ), femur boynu, Ward's üçgeni KMD T skorları, Dual Enerjili X-Ray Absorbsiyometresi ( DEXA ) ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY Bone Mineral Density Alterations in Inflammatory Bowel Disease Osteoporosis is one of the most frequent complications in inflammatory bowel disease ( IBD ) (3 ). It has been reported that 30- 75 % of IBD cases have low bone mineral density. The mechanism of bone lose has not been known clearly (1-4 ). Actually most cases with IBD has a good prognosis and are expected nearly normal lifespan. It's very important to prevent the fracture and related complications in this high risk patient in point of the decrase of bone mineral density (5 ). The aim of this study was to evaluate the cases with IBD in point of bone turnover and possible risk factors. 25 patients clinically, histopatologically, laboratuary and endoscopically diagnosed as IBD in gastroenterology departmant at 2000- 2001 years and 20 healthy control cases were accepted in the study. Patients were 13 women ( average age 33.4±11.2 ) and 4 men ( average age 32. 1± 16.3 ) with ulcerative colitis (UC ) and 5 women ( average age 30.2± 12.5 ) and 3 men ( average age 42± 13.5 ) with Crohn's disease ( CD ). 12 women ( average age 37± 12.3 ) and 8 men ( average age 36. 8± 1 1.6 ) were accepted as a control group. The duration of disease was 2.38 ± 2.17 year in patients with UC and 3.19 ± 1.13 year in patients with CD. The disease activity was determined using Truelove- Witts index in patient with UC and Harvey- Bradshaw Crohn Disease Activity Index (CDAI ) in patients with CD. 6 ( 35 % ) of the 17 patients with UC were mild, 8 (47 % ) were moderate, 3 (18 % ) were severe. On the other hand 2 ( 25 % ) patients with CD were mild, 5 ( 62 % ) were moderate, 1(13%) was severe. Four of seventeen patients with UC had been administered 12.5 ± 2.5 mg/ day corticosteroid ( prednisolon ) for 2-6 months whereas five of eight patients with CD had been administered 15 ± 2.5 mg/ day corticosteroid for 3-6 months. In our cases, the levels of serum osteocalcin, 25-OH vit D, PTH, calcium, phosphorus, albumin, ALP and urine DPD were assessed. Bone mineral density (BMD ) T scores in lomber vertebrae ( LI -4 ), femur neck and in Ward's triangle were also determined with Dual Energy X- Ray Absorptiometry ( DEXA ). In statistical analys, in patient with IBD comparing with control subjects the mean BMD T scores were significantly lower ( P< 0.05 ). Osteopenia and osteoporosis were also detected in 48 % and 20 % of the IBD patients respectively, whereas 14 % and 8 % in control subjects. In35 IBD cases the value of ALP and osteocalcin was not statistically different from those of control subjects ( P> 0.05 ), but urine DPD representing bone lose was significantly higher both in UC and CD patients ( P< 0.05 ). Comparing with the control cases PTH levels were found to be higher in patients with IBD ( PO.05 ), serum levels of vit D was significantly lower in patients with CD. Serum PTH levels were found to be high in 55 % of IBD cases which have lower vit D levels.