Hematopoietik kök hücre nakli sonrası izole odada kalan çocuklarda yalnızlık algısı ve posttravmatik stres bozukluğunun araştırılması
Investigation of the loneliness perception and posttraumatic stress disorder in children hospitalized in an isolated room after hematopoiethic stem cell transplantation
  1. Tez No: 809531
  2. Yazar: ZEHRA İŞLEYEN BODUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada, hematopoietik kök hücre nakli yapılan çocuklarda izole odada kalma ve ekran maruziyeti yoğunluğunun yalnızlık algısına etkisi ve olası post-travmatik stres bozukluğunun araştırılması ve kontrol grubu ile kıyaslanması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatrik Onkoloji Servisi'nde yatan kemik iliği nakli yapılmış ve yapılmamış olan 8-18 yaş çocuk hastalar üzerinde yürütülmüştür. Çalışmamıza 3 farklı gruptan hasta dahil edilmiştir. İlki hematopoietik kök hücre nakli yapılmış izole odada kalmış çocuklar, ikincisi benzer maligniteler nedeniyle hematoloji onkoloji servisinde daha önce yatışı olmuş ancak kemik iliği nakli yapılmamış ve izole odada kalmayan çocuklar, üçüncü grup ise sağlıklı kontrol grubu. Bu üç grup yalnızlık algısı ve ekran maruziyeti, anksiyete, depresyon ve posttravmatik stres bozukluğu açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the effect of staying in an isolated room and the intensity of screen exposure on the perception of loneliness and possible post-traumatic stress disorder in children undergoing hematopoietic stem cell transplantation and to compare them with the control group. Material and Method: The study was performed on pediatric patients aged 8-18 years who had and had not undergone bone marrow transplantation in the Pediatric Oncology Service of Akdeniz University Medical Faculty Hospital. Patients from 3 different groups were included in our study. The first is the children who have undergone hematopoietic stem cell transplantation and stayed in an isolated room, the second is the children who have been hospitalized in the hematology oncology service due to similar malignancies but did not have a bone marrow transplantation and did not stay in the isolated room, and the third group was the healthy control group. These three groups were compared in terms of perception of loneliness and screen exposure, anxiety, depression and posttraumatic stress disorder.