Erişkin Kangal ırkı köpeklerde M-Mod ve 2 boyutlu (2-D) ekokardiyografi teknikleri ile kardiyak referans parametrelerin saptanması
Determination of cardiac reference parameters using M-mode and 2-D echocardiographic techniques in adult Karabash dogs
  1. Tez No: 108056
  2. Yazar: ABDULLAH KAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDÜLKADİR UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kardiyoloji, Veteriner Hekimliği, Cardiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
8. ÖZET Bu çalışma, yurdumuza özgü bir ırk olan Kangal Irkı Köpeklerde kardiyak referans parametrelerinin M-mod ve 2-D ekokardiyografı teknikleri kullanılarak saptanması amacıyla yapıldı. Çalışmanın materyalini 25'i erkek 25'i dişi olmak üzere yaşları 2-6 arasında değişen ve 30-51 kg ağırlığında toplam 50 adet Kangal Irkı Köpek oluşturdu. Köpekler; vücut ağırlıklarına göre grup I (26-30 kg), grup II (31-35 kg), grup III (36-40 kg), grup IV (41-45 kg) ve grup V (46-51 kg) olmak üzere beş gruba; vücut yüzey alanlarına göre ise grup I (0.70-0.79 m2), grup II (0.80- 0.89 m2), grup III (0.90-0.99 m2) ve grup IV (1.0-1.1 m2) olmak üzere dört gruba ayrıldı. Ayrıca cinsiyete göre grup I (erkek) ve grup II (dişi) olmak üzere iki grupta incelenen köpekler, yaşa göre de grup I (2 yaş), grup II (3 yaş), grup III (4 yaş), grup IV (5 yaş) ve grup V (6 yaş) olmak üzere beş gruba ayrıldı. M-mod ekokardiyografik ölçümler (IVSd, IVSs, LVIDd, LVIDs, LVWd, LVWs, RVD, LAD, AOD, LAD/AOD, HR, % FS, % EF, DE, D-E, E-F, CA, CE, CA/CE) 4. ve 6. sağ interkostal aralıkta uzun eksen üzerinde 2-D ekokardiyografi kılavuzluğunda yapıldı. Ventriküler boyutların ölçümleri, mitral kapak altından diğer bir ifadeyle korda tendinei bölgesinden; mitral kapağın ölçümleri, mitral kapağın her iki yaprakçıklarının göründüğü anda mitral kapak seviyesinden; aort kökü, sol atriyum ve sağ ventrikül diastolik iç çaplarının, ölçümleri ise aort kökü ve aort kapakları seviyesinden yapıldı. Bunların dışında % EF ve % FS gibi parametreler de gerekli formüller kullanılarak saptandı. Canlı ağırlıklarına, vücut yüzey alanlarına, cinsiyetlerine ve yaşlarına göre ayrılmış gruplardaki verilerin ortalamaları (X) ve standart hataları (Sx) varyans analiz metoduyla; çoklu karşılaştırmalar ise Duncan testi ile hesaplandı. Ekokardiyografik parametrelerden IVS, LVID, LVW'nin BW'ye ve BSA'ya paralel olarak arttığı, LVW'nin erkeklerde dişilere göre daha yüksek olduğu, 6 yaşındaki köpeklerin LVID ve LVW ölçümlerinin diğer yaş grubundakilere göre 79daha yüksek olduğu saptandı. HR, % FS ve % EF değerlerinin BW ve BSA'daki artışa bağlı olarak azaldığı belirlendi. RVD, LAD ve AOD 'nin BW ve BSA'daki artışa bağlı olarak yükseldiği, bu parametrelerden LAD ve AOD'nin erkeklerde dişilerden daha yüksek olduğu belirlendi. Mitral kapak ölçümlerinden DE, CA, CE amplitüdleri, D-E ve EF eğimleri değerlerinin BW ve BSA'da meydana gelen yükselmelere paralel olarak arttığı, bu parametrelerden sadece CA amplitüdünün dişilerde erkeklere kıyasla istatistiki olarak daha yüksek olduğu belirlendi. Yaşa göre ise E-F eğiminin 6 yaşındaki köpeklerde diğer yaştaki köpeklere göre daha yüksek olduğu ve CE amplitüd ölçümünde ise yaş artışına bağlı olarak yükselme kaydedildiği saptandı. Mitral kapağın CA/CE oranının, dişilerde erkeklere göre daha yüksek olduğu sonucuna varıldı. Değişik köpek ırkları üzerine ekokardiyografik referans parametreleri bildiren yayınlardan farklı olarak yaptığımız araştırmayla, Türkiye orijinli bir ırk olan Kangal Irkı Köpekler üzerinde vücut ağırlığı, vücut yüzey alanı, cinsiyet ve yaşa göre saptadığımız referans parametrelerin bu köpekler üzerinde yapılacak çalışmalara kaynak olacağı düşüncesindeyiz. 80
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY This study has been carried out in order to determine cardiac reference parameters of Karabash dogs, a breed specific to our country, using M-mode and 2-D echocardiography techniques. The material of the study comprised of a total of 50 Karabash dogs aged between 2-6 years, weighing between 30-51 kg. and of which 25 were male and 25 female. The dogs were divided into 5 groups according to their body weight which were group I (26-30kg.), group II (31-35kg.), group III (36-40kg.), group IV (41 -45kg.) and group V (46-51 kg.); and into 4 groups according to their body surface areas which were group I (0.70-0.79m2), group II (0.80-0.89m2), group III (0.90-0.99m2) and group IV (1.0-1. 1m2). The dogs were examined in 2 groups according to their sex which were group I (male) and group II (female). The dogs were also divided into 5 groups according to their ages which were group I (2-year olds), group II (3-year olds), group III (4-year olds), group IV (5- year olds) and group V (6-year olds). The M-mode echocardiographic readings (IVSd, IVSs, LVIDd, LVIDs, LVWd, LVWs, RVD, LAD, AOD, LADVAOD, HR, FS%, EF%, DE, D-E, E-F, CA, CE, CA\CE) were taken from the longidutinal axis of the 4th and 6th right intercostal space under the guidance of 2-D echocardiography. Measurement of the ventricular dimensions were made beneath the mitral valve, in other words, from the chordae tendineae region; mitral valve measurements were made from the mitral valve level when both leaflet of the mitral valve were visible and measurements of the aortic root dimension left atrium and right ventricle at end diastole were made from the level of the aorta valve and aortic root. Apart from these, parameters such as % EF and % FS were determined using the necessary formulas. Data averages (X) and standard deviation (Sx) of the groups which were divided according to their body weight, body surface area, sex and age were evaluated using the variance analysis method and the Duncan test was used for multiple comparisons. 81It was determined that the echocardiography parameters IVS, LVID and LVW increased parallel to BW and BSA, that LVW was higher in males than females and that LVID and LVW readings of dogs aged 6 years were higher than those belonging to the other age groups. It was observed that HR, FS% and EF% values decreased according to BW and the increase in BSA. It was determined that RVD, LAD and AOD increased in connection to the increase in BW and BSA and that of these parameters, LAD and AOD were higher in males when compared to females. It was seen that in the mitral valve readings DE, CA and CE amplitudes, D-E and E-F slopes values increased parallel to the increases in BW and BSA; and that of these parameters only CA amplitude was statistically higher in females compared to males. With respect to age, it was observed that E-F slope in 6-year old dogs was higher than that of dogs of other ages and that in CE readings an increase was recorded in connection to increase in age. It was concluded that the CA/CE ratio of the mitral valve was higher in females compared to males. Our opinion is that with this study, which was carried out differently than publications reporting echocardiographic reference parameters in different dog breeds, the reference parameters determined according to body weight, body surface area, sex and age in Karabash dogs, which is a breed originating from Turkey, will provide a source of information for further studies on this dog breed. 82