En az altı aydır subklinik hipertiroidisi devam eden hastalarda antitiroid tedavinin etkileri
The Effect of antithyroid treatment in patients with subclinical hyperthyroidism having a duration of at least 6 months
- Tez No: 108055
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HATİCE SEBİLA DÖKMETAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Subklinik hipertiroidizmde, aşikar hipertiroidinin hangi semptom ve bulgularının bulunduğunu belirleyip, hastaların hipertiroidi tedavisi ile bu semptom ve bulgularında bir iyileşme olup olmadığını anlamak üzere prospektif, randomize kontrollü olarak bu çalışma planlandı. Çalışmaya ortalama yaşı 36.10+1.50 yıl olan 20 hasta (19 premenopozal kadın, 1 erkek) ve ortalama yaşı 36.35±1.50 yıl olan yaş-cins eşleştirilmiş 20 sağlıklı kontrol grubu (19 premenopozal kadın, 1 erkek) alındı. Hastaların en az 6 aydır (ortalama: 15.85+3.16 ay) devam eden subklinik hipertiroidileri vardı. Kontrol vakaları ve hastalarda kemik mineral dansitesi ölçümü yapıldı. Daha sonra hastalar randomize olarak onar kişilik iki gruba ayrıldı. Tedavi grubunda başlangıçta ve antitiroid tedavi verilip ötiroid hale getirildikten 6 ay sonra; tedavi verilmeden izlenen grupta ise başlangıçta ve 6 aylık izlem sonrasında hastalar hipertiroidizme ait semptom ve bulgular yönünden değerlendirildi, kemik mineral dansitesi, 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı, holter ölçümü ile kan lipidleri ve SHBG düzeyi ölçümleri yapıldı. Hastalarda sağlıklı kontrollere göre kemik mineral yoğunluğu femur boynunda %1.3, L14 vertebrada %3.9 oranında sağlıklı kontrol grubuna göre azalmış bulundu. Ancak hastalar ile sağlıklı kontrol grubu arasında femur boynu ve Lı-4 vertebra kemik mineral dansitesi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p>0.05). Tedavi ile yorgunluk, sinirlilik, aşırı terleme, taşikardi ve tremorun gerilediği gözlemlendi. Tedavi verilmeden izlenen grupta ise izlem sonunda yorgunluk, sinirlilik, aşırı terleme ve çarpıntı görülen hasta sayısı artmıştı. Bağıntı araştırıldığında ise ST3 ile iştah artması arasında pozitif, TSH ile sıcak intoleransı arasında negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilginin olduğu anlaşıldı. Tedavi edilen grup ile tedavi verilmeden izlenen grup arasında 6 ay somasında tedavi öncesi ve sonrası ile izlem öncesi ve sonrası kemik mineral dansitesi, lipidler, minimal ve maksimal kalp hızı, total supraventriküler ve 50ventriküler ektopik atım sayısı, kalp hızı değişkenliği ölçümleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı (p>0.05). Sonuç olarak subklinik hipertiroidide, hipertiroidiye atfedilebilecek semptomların arttığını ve tedaviyle kısmen de olsa azaldığını saptadık. Subklinik hipertiroidili hastalarda sağlıklı kontrollere göre kemik mineral dansitesinin anlamlı olarak farklı olmadığı bulundu. Genç, premenopozal subklinik hipertiroidili hastalarda 6 aylık antitiroid tedavinin kemik mineral dansitesi, kalp hızı ile aritmi insidansı üzerine belirli bir yararlı etkisini gözlemleyemedik. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY This prospective, randomised controlled study was planned to investigate which of the symptoms and findings attributed to hyperthyroidism exist in the patients with subclinical hyperthyroidism and whether antithyroid treatment improves these symptoms and findings. Twenty patients with a mean age of 36.10+1.41 year (19 premenopausal women, 1 man) and 20 age and sex matched healthy controls (19 premenopausal women, 1 man) with a mean age of 36.35+1.50 were included in this study. The duration of subclinical hyperthyroidism in patients were at least 6 months (mean: 15.85+3.16 months). Bone mineral density was measured in both patients and control cases. Then the patients were randomised to be divided into 2 groups each of them including 10 patients. Symptoms and findings of hyperthyroidism were evaluated and bone mineral density, 24 hour ambulatory blood pressure and holter measurements together with serum lipids and SHBG levels were determined initially in both groups and 6 months after the attainment of euthyroidism in the antithyroid treatment recieving group and after a 6 months follow-up period in the observation group who did not receive any treatment. Bone mineral density was %1.3 decreased in femur neck and %3.9 decreased in L1.4 vertebra in the patient group when compared with the healthy control group. But no statistically significant difference was found between the patients and the healthy control group in the bone mineral density of femur neck and L1.4 vertebra (p>0.05). Fatigue, nervousness, over sweating, tachycardia and tremor improved with treatment. In the observation group, the number of patients with fatigue, nervousness, over sweating and tachycardia increased. A positive relation was found between freeT3 and increased appetite while there was a negative significant correlation between TSH and heat tolerance (p< 0.05). 52We did not find any significant difference between initial values and after a 6 months period from observation or euthyroidism attainment values of bone mineral density, lipids, minimal and maximal heart rate, total number of ventricular and supraventricular beats and heart rate variability measurements (p> 0.05). As a result we found that the symptoms attributed to hyperthyroidism increased in subclinical hyperthyroidism and they improved partially with treatment. No difference was found between the patients with subclinical hyperthyroidism and healthy controls in bone mineral density. We did not find any favorable effect of antithyroid treatment on bone mineral density, heart rate and arrhythmia incidence during 6 months in the young, premenopausal patients with subclinical hyperthyroidism. 53