Tek taraflı üretral obstrüksiyon oluşturulan sıçanlarda mikofenolat mofetil ve azatioprinin antifibrotik etkilerinin karşılaştırılması
The Comparison of antifibrotic effects of mycophenolate mofetil and azathioprine in the rats with unilateral uretral obstruction
- Tez No: 108065
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ANARAT
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, tek taraflı ureteral obstrüksiyon oluşturulan sıçanlarda mikofenolat mofetil ve azatioprinin antıfıbrotik etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmada 59 Wistar albino cinsi erişkin erkek sıçana, tek taraflı ureteral obstrüksiyon uygulandı. Sıçanlara günlük olarak gastrik gavaj ile ya mikofenolat mofetil (15 mg/kg/gün, N=19) ya da azatioprin (2/mg/kg/gün, N=19) tedavileri verildi. Tek taraflı ureteral obstrüksiyon uygulanan 21 sıçana hiç bir tedavi verilmeyerek, kontrol gurubu oluşturuldu. Obstrükte böbreklerin histolojik değerlendirilmeleri, cerrahi işlemden sonraki 21. (mikofenolat mofetil gurubunda 12 sıçan, azatioprin gurubunda 1 2 sıçan ve kontrol gurubunda d4 sıçan) ve 60. (her gurupta 7'şer sıçan) günlerde yapıldı. Ek olarak İki sıçana sham operasyonu yapıldı. Örnekler transforming growth faktör-P, fıbronektin ve trikrom boyaları ile boyanıp, oküler grid yardımıyla sayılarak değerlendirildi. 21. gündeki fıbronektin ve kollajen depolanması, immünosüpresif tedavi alan guruplarda, tedavi almayan kontrol gurubuna göre belirgin olarak daha az bulundu, ancak transforming growth faktör-P ekspresyonu açısından azatioprin gurubu ile kontrol gurubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmedi (p>0.05). Transforming growth faktör-P ekspresyonu 21.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The comparison of antifibrotic effects of mycophenolate mofetil and azathioprine in the rats with unilateral uretral obstruction. In our study, our aim is to investigate the antiproliferative and antifibrotic effects of mycophenolate mofetil and azathioprine in rats with unilateral ureteral obstruction. Fifty-nine adult male Wistar albino rats were subjected to unilateral ureteral obstruction. The rats received either oral mycophenolate mofetil (15/mg/kg/day, N=19) or azathioprine (2/mg/kg/day, N=19) by daily gastric gavage. Twenty-one rats, which were subjected to unilateral ureteral obstruction, were enrolled as the control group. The obstructed kidneys were histological analyzed at 21st day (12 rats from the MMF group, 12 rats from the AZA group and 14 rats from the control group) and at 60th day (7 rats from each group) following the surgery of unilateral ureteral obstruction. Additional two rats were sham operated. The specimens were stained with TGF-J3, fibronectin and trichrome dye and then analyzed with counting method by using an ocular grid. The numbers of fibronectin and collagen stained areas were found significantly lower in treated groups than in the control group, but there was no significat difference in TGF-0 expression between the azathioprine treated group and the control group (p>0.05) at the 21st day of the surgery.