Erzurum merkezinde 7-14 yaş grubu okul çocuklarında guatr sıklığı
  1. Tez No: 108066
  2. Yazar: ERKAN BİLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEHZAT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 544
Özet
IV ÖZET Okul çağı çocukları ndaki guatr sıklığı tarama metodu olarak iyot eksikliğinin önemli bir göstergesi kabul edilmektedir. Toplum taramalarında guatrın değerlendirilmesi ve evrelendirilmesinde VVHO'nün önerdiği kriterler kullanılmaktadır. Ülkemizde yapılan çalışmalarda bölgeden bölgeye farklı olmakla beraber guatr sıklığı %11,8 ile %92 arasında değişmektedir. Bu çalışmada WHO kriterlerine göre palpasyon metoduyla Erzurum merkezinde 7-14 yaş okul çocuklarında guatr sıklığı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Goiter prevalance as a method in the school age children is accepted as a good indicator of iodine deficiency in the population. WHO criterias are used to evaluate and grade goiter in the population screening programmes. Goiter prevalance in our country changes fom site to site and ranges from %11,8 to %92. In this study goiter prevalance among schoolchildren ages between 7-14 years, living in the centre of Erzurum was investigated according to WHO criterias by using palpation method.