İnsüline bağlı diabetes mellituslu çocuk - adolesanlarda tiroid peroksidaz (TPO) ve tiroglobulin (TG) antikorlarının incelenmesi
  1. Tez No: 108077
  2. Yazar: MESUT İLTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET ve SONUÇ - Insüline bağlı diyabetes mellitusu (IDMM) olan 50'si kız, 50'si erkek 100 olgu anti TPO ve anti TG açısından değerlendirildi. -Kızların yaş ortalaması 120.88 ± 49.35 ay, erkeklerin yaş ortalaması 118.54 ± 42.95 ay idi. Hasta grubunda kızlarda %8.erkeklerde %3 olmak üzere toplam 1 1 hastada antikor pozitif bulundu. -Böylelikle IDDM'li kızların %16'sında, erkeklerin %6'sında antikor pozitifti. Tiroid otoantikoru pozitif olan 8 kız hastanın 4 'ünde (%50) hem TPO hem de TG pozitifti, 4 olgudada ise (%50) sadece TPO pozitifti. Buna karşın tiroid otoantikoru pozitif olan 3 erkek hastanın 2'sinde sadece TPO, 1 tanesinde de sadece TG pozitifti. -Diyabet yaşı (eskiliği) antikor pozitifliği ile ilişkili değildi. Hastaların 4 'ünde yüksek TSH saptandı (%4). Bunların 2 'si erkek (%50), 2 'si kız idi (%50). TSH'u yüksek tespit edilen 2 kız hastanın aynı zamanda antikorlarıda pozitif idi. TSH'u yüksek olup,TRH uyarı testi pozitif olan hastalara subklinik hipotiroidi tanısı konup L -Tiroksin başlandı. 30-Antikoru pozitif olan hastalar arasında kız cinsiyeti daha yüksek bir insidansa sahipti. Sadece IDDM'li olmanın antikor pozitifliğini anlamlı olarak etkilediği bulundu. - HbA1c değerleri antikor pozitif olanlarda ve tüm hasta grubunda 8'in üzerinde idi. -Hem antikoru pozitif hem de subklinik hipotiroidi saptanan bir kız hastamız da aynı zamanda otoimmun hepatit de mevcuttu. -Tüm hastaların trigliserid ve kolesterol düzeyleri normaldi. -Otoimmun mekanizmaların hakim olduğu IDDM'de (Tip I diyabet), otoimmun tiroid hastalıklarının göstergesi kabul edilebilen tiroid peroksidaz (TPO) (daha sensitif) ve Tiroglobulin (TG) antikorlarına bakılarak, iki patolojik durumun birlikte olabileceğine dikkat çekilmiştir. -Bahsedilen antikorlar, IDDM'li kızlarda erkeklerden daha yüksek sıklığa sahipti. -Hipo veya hipertiroidizm açısından asemptomatik olan IDDM'lilerin ( IDDM'li kız hastalar daha fazla olmak üzere ) tiroid otoimmunitesi açısından araştırılmaları gerektiği sonucuna varılmıştır. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY AND RESULTS - A total of 100 patient, consisting of 50 girls and 50 boys, who have insulin dependent diabetes mellitus, has been examined with regard to Anti TPO and Anti TG. -Average age of girls were 120.88 ± 49.35 months and boys were 118.54 ±42.95 months. 11 patients had antibody positivity, % 8 of these patients was girls while % 3 was boys. -Thus for % 16 of girls and % 6 of boys with IDDM.antibody eas found positive.Among 8 girls with thyroid autoantibody positivity, 4 ( % 50 ) had both TPO and TG antibody and the other 4 ( % 50 ) had only Anti TPO positivity.ln contrast to this finding, for 3 boys with thyroid autoantibody positivity, only 2 of them had TPO antibody and 1 had TG antibody positivity. -The duration of diabetes was not related with the presence of antibodies. In 4 of the patients whom 2 were boys and 2 were girls, TSH value was found above normal. And also antibodies were present in these two girls. L- Thyroxine was the choice of treatment in patients with elevated TSH and subclinice hypothyroidism. -Most of the patients with antibodies were girls. It was found that even having IDDM increased the presence of antibodies. 32-Values of Hb A1 c were above 8 for all patients. -A girl with antibody positivity and subclinic hypothyroidism had also the same time autoimmune hepatitis. -All patients had normal values of tryglyceride and cholesterol. -We wanted to take attention to presence of TPO ( more sensitive ) and TG antibodies in Type I DM that formed by autoimmune mechanisms. -Those antibodies were mostly positive for girls rather than boys. -It is concluded that patients with IDDM who were asymptomatic regarding hypo or hyperthyroidism must be inspected for the presence of thyroid autoimmunity. 33