Yenidoğanlarda aortik nabız dalga hızının maternal faktörler, demografik ve klinik özelliklerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of aortic pulse wave velocity in newborns according to maternal factors, demographic and clinical characteristics
- Tez No: 809784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN HAKAN AYKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Arter sertliğinin bir ölçüsü olarak, nabız dalga hızı (PWV) erişkinlerde koroner kalp hastalığı, inme ve kardiyovasküler mortalitenin güvenilir bir belirleyicisidir ve artmış PWV arterlerin daha sert olduğunu gösterir. Çocuklar arasında, obezite, diyabetes mellitus ve kalp nakli alıcılarında artmış PWV tanımlanmıştır. Veriler çelişkili olsa da bazı perinatal faktörler ileri yaşlarda arteriyel sertliği etkiler. Erken doğum öyküsü olan adolesanlarda brakiyal-radyal PWV'de bir artış bildirmiştir. Gebelik yaşına göre küçük doğan veya anneleri gebelik sırasında alkol almış olan çocuklarda da artan PWV bildirilmiştir. Yenidoğanlarda PWV hakkında az sayıda çalışma mevcuttur ve bu konu hala aydınlatılması gereken bir alandır. Çalışmamıza 15'i hipertansif anne bebeği, 26'sı diyabetik anne bebeği ve 26'sı kontrol grubu olmak üzere toplam 67 12-29 gün aralığındaki yenidoğan dahil edildi. Diyabetik anne bebeği grubundaki 5 bebeğin annesinde hem diyabet hem hipertansiyon tanısı mevcuttu. Çalışmamızda arteriyal sertlik belirteci olarak karotis-femoral nabız dalga hızı (cfPWV) kullanıldı ve ölçümler günün benzer saatlerinde aynı cihaz kullanılarak ekokardiyografi aracılığı ile yapıldı. Sonuç olarak çalışmamız dahilindeki bebeklerin cfPWV değeri 3,16 m/s ile 8,41 m/s arasında değişmekte olup cfPWV ortalaması 5,27±1,33 m/s olarak saptandı. Diyabetik anne bebeklerinin cfPWV değeri hem hipertansif anne bebeklerine hem de kontrol grubuna oranla anlamlı düzeyde daha yüksek saptandı. Hipertansif anne bebekleri ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Gestasyonel diyabetes mellitus tanılı annelerde diyet ile kan şekeri regülasyonu sağlananların bebekleri ile insülin ile kan şekeri regülasyonu sağlananların bebekleri arasında cfPWV değeri açısından anlamlı bir farklılık saptanmadı. Çok değişkenli lineer regresyon analizi sonucuna göre, cfPWV değerini öngören etkenler anne yaşının artması ve annede diyabet olması olarak bulundu. Anne vücut kitle endeksi (BMI), gebelik sayısı, doğum şekli, doğum ağırlığı, anne hemoglobin miktarı, in vitro fertilizasyon (IVF) ile gebelik olma durumu cfPWV'yi etkilememektedir. Yenidoğanlarda arteriyal sertlik alanında az sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamızda diyabetik anne bebeklerinde daha yüksek cfPWV değerleri saptanmış olup, bu durum erişkin çalışmaları verilerine dayanarak artmış kardiyovasküler morbidite ile ilişkilendirilebilse de mevcut bulguların ileri yaşlardaki etkileri konusunda uzun takip süreli daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
As a measure of arterial stiffness, pulse wave velocity (PWV) is a reliable predictor of coronary heart disease, stroke, and cardiovascular mortality in adults, and increased PWV indicates stiffer arteries. Among children, increased PWV has been described in obesity, diabetes mellitus, and heart transplant recipients. Although data are conflicting, some perinatal factors affect arterial stiffness in later life. Adolescents with a history of preterm birth have reported an increase in brachial-radial PWV. Increased PWV has also been reported in children born small for gestational age or whose mothers had consumed alcohol during pregnancy. Few studies are available on PWV in neonates and this is an area that still needs to be clarified. A total of 67 newborns aged 12-29 days were included in our study, of which 15 newborn of hypertensive mothers, 26 newborn of diabetic mothers and 26 of the control group. The mothers of 5 babies in the diabetic mother-newborn group had both diabetes and hypertension diagnoses. In our study, cfPWV was used as a marker of arterial stiffness, and measurements were made by echocardiography using the same device at similar times of the day. In conclusion, the cfPWV value of the babies included in our study ranged between 3.16 m/s and 8.41 m/s, and the mean cfPWV was found to be 5.27±1.33 m/s. The cfPWV value of newborn of diabetic mothers was found to be significantly higher than both newborn of hypertensive mothers and the control group. There was no statistically significant difference between the babies of hypertensive mothers and the control group. No significant difference was found in terms of cfPWV values between the babies of mothers with gestational diabetes mellitus who had blood sugar regulation with diet and those whose blood sugar regulation was provided with insulin. According to the results of the multivariate linear regression analysis, the factors predicting the cfPWV value were increased maternal age and maternal diabetes. Maternal BMI, number of pregnancies, method of delivery, birth weight, maternal hemoglobin amount, and pregnancy with IVF do not affect cfPWV. Few studies are available in the area of arterial stiffness in neonates. In our study, higher cfPWV values were found in newborn of diabetic mothers, and there is a need for more studies with long follow-up on the effects of this elevation in older ages.