Tip 1 diabetes mellituslu adölesanlarda erken ateroskleroz belirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of biomarkers of early atherosclerosis in adolescents with type 1 diabetes mellitus
- Tez No: 281376
- Danışmanlar: PROF. DR. E. NAZLI GÖNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalık (KVH) `a bağlı artmış ölüm riski erişkin Tip 2 DM'lerde çok iyi dokümente edilmiştir. Tip 2 DM'li gençlerde KVH riskine dair veriler sınırlı olmasına rağmen aterosklerozun çocukluk çağında başladığına dair veriler vardır. Tip 1 DM'de de erişkin yaşta ateroskleroz bulgularının olduğu ve makrovasküler komplikasyonların morbidite ve mortalitede önemli rol oynadığı bilinmektedir. Tip 2 DM'lilere benzer şekilde Tip 1 DM'lilerde lipid metabolizmasındaki bozukluğun ve ateroskleroza meyilin çocukluk döneminde başlayabileceği öne sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı adölesan yaş grubundaki tip 1 diyabetlilerde diyabet süreleri ve glisemik kontrolleri dikkate alınarak ateroskleroz belirteçleri ve KVH risk faktörlerini incelemektir.Yöntem: Bu çalışmaya 74 tip 1 DM (38 erkek, 36 kız; ortalama yaş 14,3±2,3 yıl), 22 metabolik sendromlu (6 erkek, 16 kız; ortalama yaş 14,0±2,3 yıl) ve kontrol amaçlı polikliniğe başvuran 38 sağlıklı adölesan (21 erkek, 17 kız; ortalama yaş 13,9±1,8 yıl) dahil edildi. Ateroskleroz gelişiminde risk faktörlerini belirlemek üzere Tip 1 DM'liler diyabet süresine göre 5 yıl altı, 5-10 yıl, ve 10 yıldan uzun olarak 3 ayrı gruba; ve glisemik kontrollerine göre HbA1c8 olarak 2 ayrı gruba ayrıldı. Çalışmaya dahil edilen olguların VKİ SDS, bel/kalça ölçümü, sistolik ve diastolik kan basınçları kaydedildi. Tip 1 diyabetli adolesanların lipid profilleri, lipoprotein a ve apoprotein B düzeyleri, IL-6, TNF-?, hs-CRP, ICAM-1, VCAM-1, adiponectin ve PAI-1 düzeyleri metabolik sendromlu ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldı.Bulgular: Tip 1 DM'liler metabolik sendromlu ve sağlıklı kontrol adölesanlar ile erken ateroskleroz belirteçleri ve lipid profilleri açısından karşılaştırıldığında en kötü grup metabolik sendrom grubu idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The increased risk of death from cardiovascular disease (CVD) in adults with type 2 diabetes mellitus (DM) has been well documented. Data on CVD risk for youth with type 2 DM remains relatively sparse although early atherosclerosis has been reported in childhood. Signs of incipient atherosclerosis have also been noted in adults with type 1 DM and it is well known that macrovascular complications lead to increased morbidity and mortality rates. We speculated that dislipidemia and atherosclerosis begins early in childhood in type 1 DM. The aim of this study is to evaluate the biomarkers of atherosclerosis and cardiovascular disease risk factors in adolescents with type 1 DM considering glycemic control and diabetes duration.Study Design: 74 diabetic children (38 male, 36 female; mean age 14,3±2,3 years), 22 children with metabolic syndrome (6 male, 16 female; mean age 14,0±2,3 years) and 38 healthy adolescents (21 male, 17 female; mean age 13,9±1,8 years) were included in the study. Children with type 1 DM were divided into three groups according to diabetes duration: group 1: 10 years. Diabetic children were also divided into two groups according to glycemic control: group 1: HbA1c8. BMI SDS, waist/hip circumference, systolic and diastolic blood pressure values of all participants were recorded. Serum fasting lipid profile, lipoprotein-a, apoprotein B, IL-6, TNF-?, hs-CRP, ICAM-1, VCAM-1 and adiponectin levels of patients with type 1 diabetes were compared to those of adolescents with metabolic syndrome and healthy controls.Results: Children with metabolic syndrome had higher biomarkers of atherosclerosis and lipid profiles compared to those of children with type 1 diabetes and healthy adolescents.