Sağlıklı çocuklarda idrardaki mineral/kreatinin oranları
Urinary mineral/creatinine ratios in healty children
  1. Tez No: 108094
  2. Yazar: ABDÜLGANİ GÜLYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
7. ÖZET Bu çalışma; genetik, ırk, cinsiyet, yaş, diyet ve fizik aktiviteye göre değişebilen idrar sodyum/kreatinin, idrar potasyum/kreatinin, idrar kalsiyum/kreatinin, idrar fosfor/kreatinin idrar ürik asit/kreatinin, idrar magnezyum/kreatinin ve idrar sodyum/potasyum oranlarının normal sınırlarını tespit etmek için yapıldı. Çalışmaya yaşlan 2-15 yıl (7.5 ±3.3 yıl) arasında olan 162 çocuk alındı. Çocukların 86'sı (%53.1) kız, 76'sı (%46.9) erkekti. Çocuklar yaşa göre 2-5 yıl (Grup 1), 6-10 yıl (Grup 2) ve 11-15 yıl (Grup 3) şeklinde gruplara ayrıldı. İdrarlar çocuklardan rastgele alındı. Sonuçta; idrar potasyum/kreatinin oram ile idrar ürik asit/kreatinin oranı, Grup l'de Grup 3 'ten anlamlı olarak yüksekti. İdrar fosfor/kreatinin oranı Grup l'de diğer iki gruptan da yüksekti. Tüm mineral/kreatinin oranlarının 95. persentil değerleri Grup l'de diğer iki gruptan da yüksekti.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Urinary mineral/creatinine ratios in healtly children This study was performed to define the normal ranges of urinary sodium/creatinine, potassium/creatinine, calcium/creatinine, phosphorus/creatinine, uric acid/creatinine, magnesium/creatinine and sodium/potassium ratios that can be vary with genetics, race, sex, age, dietary habits and physical activity. One hundred and sixty two children aged 2-15 years (range 7.5 ±3.3 years) were included in the study. Eighty six of children were girls (%53.1) and 76 were boys (%46.9). Three groups were formed according to the age: Group 1; 2-5 years, Group 2; 6-10 years and Groups 3; 11-15 years. Spot urine samples were collected randomly. The ratios of potassium/creatinine and uric acid/creatinine were significantly high in Group 1 than Group 3. Phosphorus/creatinine ratios were higher in Goup 1 than the other two groups. The 95th percentiles of mineral/creatinine ratios were markedly high in Group 1 than Group 2 and 3.