Epilepsi Hastalarında Antiepileptik İlaç Kullanımının Kemik Metabolizması Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi
Evaluation of the Effects of Antiepileptic Drugs Intake on Bone Metabolism in Epileptic Patients
  1. Tez No: 812384
  2. Yazar: FATMA SEVİNÇ ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KAFADAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çocukluk çağında sık rastlanan epileptik sendromların tedavisinde antiepileptik ilaçlar önemli yer tutmaktadır. Ancak uzun süreli kullanımda çeşitli yan etkilere neden olabilen bu ilaçlar ile tedavi sırasında hastaların ilaç yan etkileri açısından yakın takibi gerekmektedir. Literatürde antiepileptik ilaçların kalsiyum, fosfor ve vitamin D metabolizmaları üzerine etkileri bilinmektedir. Bu çalışmada antiepileptik ilaçların kemik yapım ve yıkımı ile ilgili biyokimyasal parametrelerden ve kemik mineral yoğunluğundan hareketle kemik metabolizmasına etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Ocak 2009-Haziran 2009 Tarihleri arasında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Gelişim Nörolojisi polikliniğinde epilepsi tanısı ile izlenmekte olan ve yaşları 1 yıl-16 yıl arasında olan 39 çocuk çalışmaya alındı. 8 kişi Karbamazepin, 7 kişi Okskarbazepin, 24 kişi Valproik Asit kullanırken, kemik ve mineral metabolizmasını etkileyecek herhangi bir ilaç kullanımı olmayan, sağlıklı 20 kişi Kontrol grubu olarak belirlendi. Çalışmaya alınma kriterleri; 6 ay ve daha uzun süredir antiepileptik ilaç kullanıyor olması, birden fazla antiepileptik ilaç kullanımın olmaması, kalsiyum metabolizmasını etkileyen başka ilaç almaması, belirgin hareket kısıtlılığının olmaması olarak belirlendi. Çalışmaya katılan hastaların rutin takiplerinde çalışılmış olan kemik yapım ve yıkımını gösteren biyokimyasal parametreleri (Ca, P, ALP, PTH, 25 OH vit-D3, idrar Ca/Creatinin oranı) izlem dosyalarından incelendi. Kemik mineral yoğunluğu tespiti için kantitatif kemik sonometre sistemi ile radius distal ucundan ölçüm yapıldı. Elde edilen z skorunun -1'in üzerinde olması normal, -1 ile -2 arasında olması osteopeni, -2'nin altında olması osteoporoz lehine kabul edildi. Hastalardan elde edilen veriler ile kontrol grubunun verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma yaşları 1 ile 16 arasında değişmekte olan, 29'u (%49.2) kız ve 30'u (%50.8) erkek olmak toplam 59 çocuk üzerinde yapıldı. Çocukların ortalama yaşları 7.99±4.20'ydi. Karbamazepin kullanan olguların ilaç kullanma süreleri 6 ay ile 22 ay arasında değişmekte olup ortalaması 11.00±5.80 aydır. Okskarbazepin kullanan olguların ilaç kullanma süreleri 7 ay ile 12 ay arasında değişmekte olup ortalaması 10.14±1.77 aydır. Valproik Asit kullanan olguların ilaç kullanma süreleri 6 ay ile 22 ay arasında değişmekte olup ortalaması 11.25±3.98 aydır. Çalışmamızda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında yalnız VPA, yalnız KBZ veya genel olarak antiepileptik ilaç kullanan olguların ortalama Ca değerleri kontrol grubundan istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı düşük saptandı (p0.05). Hasta grubu ile kontrol grubu ALP ortalama değerlerine bakıldığında, hastaların ALP değerleri kontrol grubuna göre anlamlı farkla yüksek saptandı (p0.05). Hasta grubu ile kontrol grubu PTH ortalamaları karşılaştırıldığında AEİ kullanan hastaların PTH değerleri kontrol grubuna göre anlamlı farkla yüksek saptandı (p0.05) KBZ kullanan grubun PTH değerleri kontrol grubu PTH değerlerinden anlamlı derecede yüksek olarak bulundu (p0.05). İdrarda Ca/kreatinin oranının süt çocukluğu döneminde
Özet (Çeviri)
Aim: Antiepileptic drugs are important in treatment of epileptic syndromes that are common in childhood. However, long-term medication duration may cause adverse effects and close follow-up is suggested. In this study, it is aimed to assess the effects of antiepileptic drug medication on bone metabolism. Method: In the period between January 2009 and June 2009, 39 ambulatory children between the ages of 1 and 16 that are followed up with epileptic syndrome at the Child Development Neurology Clinic of the Okmeydanı Research and Training Hospital are enrolled in the study. Children with epilepsy were being treated with carbamazepine (n=8), oxcarbazepine (n=7) and valproic acid (n=24). 20 healthy children without any medication that would affect their bone and mineral metabolism formed the control subjects group. Criteria to be included in the study were having medication for at least 6 months, no other additive medication effecting calcium metabolism and no observed movement and motor retardation. Bone formation and degradation biochemical markers of the patients enrolled in the study (Ca, P, ALP, PTH, 25 OH vit-D3, urine Ca/Creatinine ratio) were observed from the routine follow-up records. Bone mineral density measurements of the patients and control subjects were conducted using Quantitative Ultrasound Method on distal radius. Z score derived from Quantitative Ultrasound Method is regarded as being normal if z > -1. Z score between -1 and -2 are adopted for osteopenia and z scores under -2 are considered osteoporosis. Data of the study group and the control group are compared. Results: The study group (age ranging from 1 to 16, mean value is 7.99±4.20) consisted of 29 females (49.2%) and 30 males (%50,8). Medication duration of carbamazepine subjects are between 6 and 22 months with a mean and standard deviation of 11.00±5.80. Medication duration of oxcarbazepine subjects are between 7 and 12 months with a mean and standard deviation of 10.14±1.77. Medication duration of valproic acid subjects are between 6 and 22 months with a mean and standard deviation of 11.25±3.98.Study results indicate that mean Ca values of VPA single medication, CBZ single medication or in general, antiepileptic drug using subjects are very significantly lower than those of the control group (p0.05). Mean ALP values of the study group were significantly higher than those of the control group (p0.05). PTH mean value of the study group were significantly higher than that of control group (p0.05) whereas PTH values of the CBZ group were significantly higher than those of the control group (p0,05). Urine Ca/Creatinine ratio is considered normal if it is