Koyunların kazeöz lenfadenitis (psöydotüberküloz) enfeksiyonunda patolojik bulgular
Pathological observation on caseous lymphadenitis infection in sheep
  1. Tez No: 108118
  2. Yazar: FATMA SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞENAY BERKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Koyunların Kazeöz Lenfadenitis Enfeksiyonunda Patolojik Bulgular Bu çalışmada TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmesi' ne ait kazeöz lenfadenitisli 115 koyun incelendi. Enfeksiyonun eksternal ve viseral formlarıyla ilgili lezyonlar makroskobik ve mikroskobik olarak ilk kez bir bütün halinde ve ayrıntılarıyla değerlendirildi. Bulgular aşağıdaki şekilde özetlendi. 1- Enfeksiyonun %62.60'ı (72 olgu) eksternal formda, %19.13'ü (22 olgu) viseral formda idi Her iki form birlikte %18.26 (21 olgu) oranında gözlendi. Apselere birçok olguda müşterek olmak üzere, olguların % 70.4'ünde (81 olgu) yüzeysel lenf yumrularında (mandibular, preskapular, parotid, retrofaringiyaL prefemoral), % 10.4'ünde (12 olgu) deri altmda, % 3.4'ünde (4 olgu) kaslarda, % 33.9'unda (39 olgu) akciğerler ve/veya lenf yumrularında (mediastinal, bronşiyal ve sternal) ve % 6.08'inde (7 olgu) karaciğerde ve/veya portal lenf yumrularında rastlandı. 2- Makroskobik olarak apseler içeriğin özelliğine göre yumuşak içerikli ve lamelli apseler olmak üzere 2 kısımda incelendi. 3- Mikroskobik incelemede bu apseler içerik ve kapsül yapısının özelliğine göre yumuşak içerikli-gelişmekte olan, lamelli-olgun ve yumuşak içerikli-olgun apseler olarak 3 grupta tanımlandı. Her apsenin dejenere nötrofil lökositler veya değişik derecede nekroz ve lamellasyondan oluşan bir merkez ile makrofaj, mononüklear hücreler (lenfosit, makrofaj ve az sayıda plazma hücresi) ve fîbröz dokudan oluşmuş bir kapsülden şekillendiği görüldü. 4- Mikroskobik olarak kapsül katlarının mikrometrik ölçümlerine göre apse yapılan da değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Pathological Observation on Caseous Lymphadenitis infection in Sheep In this study, a total of 1 15 sheep with Caseous lymphadenitis were examined. The examinations were carried out at Ceylanpmar State Farm (TÎGEM). The lesions related with external and visceral forms of the disease were examined in detail and both macroscopically and microscopically. Results were summarised as follows. 1- The incidence of visceral and external forms of the disease were 19.13% (22 cases), 62.60% (72 cases) respectively. Both visceral and external forms of abscesses were seen in 18.26% (21 cases) of the cases. In most cases the abscesses were detected on the superficial lymph nodes with an incidence of 70.4% (81 cases). In addition the incidence of abscesses in tissue, muscle, lungs and/or related lymph nodes (mediastinal, bronşiyal and sternal), liver and/or portal lymph nodes were 10.4% (12 cases), 3.4 % (4 cases), 33.9% (39 cases) and 6.08% (7 cases) respectively. 2- Abscesses were examined macroscopically in two groups according to their contents: soft and laminated abscesses. 3- Abscesses were examined microscopically in three groups according to their contents and capsuls: Soft-developing, laminated-developed and soft-developed abscesses. The abscesses were consisted of two parts, the first one, located in the centre, contained degenerated neutrophil leukocyte or necrotic areas in varying characters and lamellations. The second part, capsule, contained macrophages, mononuclear cells (lymphocytes, macrophages and a small number of plasma cells) and fibrous tissue. 4- Abscesses were evaluated according to the micrometric measures of capsule layers.