Ankara'da tüketime sunulan sığır kıymalarında clostridium perfringens'in varlığı ve kontaminasyon düzeyinin belirlenmesi
Occurence and contamination level of clostridium perfringens in ground beef consumed in Ankara
  1. Tez No: 108117
  2. Yazar: ÖMER ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1276
Özet
62 ÖZET Ankara'da Tüketime Sunulan Sığır Kıymalarında Clostridium perfringens 'in Varlığı ve Kontaminasyon Düzeyinin Belirlenmesi Sığır kıymalarında Clostridium perfringens'' m varlığı ve kontaminasyon düzeyinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada, şubat 2000-eylül 2000 tarihleri arasında Ankara'nın değişik semtlerindeki marketlerden (n:40) ve kasaplardan (n:40) alman 200'er gramlık toplam 80 hazır sığır kıyması örneği materyal olarak kullanılmıştır. Kıyma örneklerinde C. perfringens'in. varlığı Labbe (1989), Baumgart ve ark. (1990), Schalch ve ark. (1996) ile Baumgart (1997) tarafından önerilen yönteme göre, kontaminasyon düzeyi ise MPN (Most Probable Number: En Muhtemel Sayı) tekniği (Labbe, 1989) ile belirlenmiştir. Analiz bulguları sonucunda toplam 80 hazır sığır kıyması örneğinden 52'sinin (% 65) ortalama 2.51 MPN/g (0.30 - 1.5 x 101 MPN/g) düzeyinde C. perfringens ile kontamine olduğu saptanmıştır. C. perfringens izole ve identifiye edilen 52 örnekten 28'inin (%53.8) marketlerden, 24'ünün (% 46.1) kasaplardan alınan örneklere ait olduğu saptanmıştır. C. perfringens izole edilen 52 örnekten 35'inin (% 67.3) haziran-eylül dönemini kapsayan sıcak aylarda, 17'sinin de (% 32.7) relatif soğuk aylarda (şubat- mayıs) alman örneklere ait olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma kapsamında incelenen sığır kıymalarının önemli bir bölümünün C. perfringens ile kontamine olduğu saptanmıştır. Örneklerin C perfringens ile kontaminasyon düzeyinin düşük olmasma karşın, kıyma tüketiminden kaynaklanabilecek halk sağlığı riskinin önlenebilmesi bakımından, kıyma üretimininde gerekli tüm hijyenik ve teknik koşulların sağlanması önerilir. Anahtar Sözcükler : Clostridium perfringens, MPN, sığır kıyması.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY Occurrence and Contamination Level of Clostridium perfringens in Ground Beef Consumed in Ankara The objective of this study was to determine the occurrence and contamination level of Clostridium perfringens in ground beef consumed in Ankara. A total of 80 ground beef samples were obtained from different markets (n: 40) and butchers (n:40), between February 2000 - September 2000. Isolation and idendification of C. perfringens was proceeded using methods recommended by Labbe (1989), Baumgart et. all. (1990), Schalch et. all. (1996) and Baumgart (1997). The level of contamination of analysed samples with C. perfringens was determined by the MPN (Most Probable Number) technic (Labbe). It was determined that 52 (65 %) ground beef samples among the total of 80 samples were found contaminated with C. perfringens ât the mean number of 2.51 MPN/g (0.30 - 1.5 x lO'MPN/g). 28 positive samples (53.8 %) belonged to markets and 24 samples (46.1 %) belonged to butchers. C. perfringens was found higher in June to September (67.3 %) than the months of February to May (32.7 %) from 52 positive samples. Because of the 65 % of the samples were found contaminated with C. perfringens, it is concluded that the ground beef must be produced under hygienic and technological conditions for the prevention of public health. Key Words : Clostridium perfringens, ground beef, MPN.