Siyah-alaca ırkından erkek sığırların özel işletme koşullarındaki besi performansları üzerinde araştırmalar
Studies on the feed lot performance of male holstein cattle under private farm conditions
- Tez No: 108127
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
6. ÖZET Bu araştırma, özel besicilik işletmelerinde yetiştirilen Siyah-Alaca erkek sığırların besi performanslarım incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Edirne ili Havsa ilçesine bağlı köylerdeki 11 işletmede besiye alman ve yaşlan 9-15 ay arasında değişen besi sığırları üzerinde yüriitülmüştür. Çalışmada besi sığırlarının canlı ağırlık, aylık ve günlük canlı ağırlık artışları, yem tüketimi ve yemden yararlanma düzeyleri, kesim ve karkas özellikleri, göğüs çevresi, cidago yüksekliği ve göğüs derinliği ve bu vücut ölçüleri arasındaki korrelasyonlar incelenmiştir. Bu özellikler üzerinde etkili çevre faktörleri olarak işletmelerde bulunan hayvan sayıları, besiye başlanılan yaş ve mevsim ile besi başlangıcı ağırlıklarının etkileri incelenmiştir. İstatistik değerlendirmelerde least squares means metodu ile Dııncan-testi ve contrast-tesâennden yararlanılmıştır. Araştırmadaki Siyah-Alaca erkek besi sığırlarının, besi döneminin başlangıcından itibaren besi sonuna kadar (5. ay) olan dönemdeki canlı ağırlıktan ortalamaları 311.1 kg, 340.8 kg, 372.5 kg, 404.6 kg 434.6 kg ve 464.8 kg; toplam canlı ağırlık artışı ortalaması 153.7 kg; günlük canlı ağırlık artışı ortalamalan aylara göre 992.9 g, 1054.0 g, 1071.9 g, 1000.3 g ve 1004.9 g; tüm besi dönemindeki günlük canlı ağırlık artışı ortalaması 1024.8 g; besi dönemlerine göre göğüs çevresi ortalamalan 153.9 cm,' 158.7 cm, 163.3 cm, 167.9 cm, 171.7 cm ve 175.3 cm; cidago yüksekliği ortalamalan 118.7 cm 121.5 cm, 127123.6 cm, 125.7 cm, 128.4 cm ve 130.9 cm; göğüs derinliği ortalamaları 58.0 cm, 59.7 cm, 61.1 cm, 62.6 cm, 64.0 cm ve 65.1 cm; besideki hayvanların günlük yem tüketimleri ortalamaları 8.1 kg ve 1 kglık canlı ağırlık artışı için tükettikleri yem miktarı (yemden yararlanma) 8.01 kg düzeylerinde belirlenmiştir. Bu çalışmada besiye alınarak kesilen hayvanların kesim öncesi canlı ağırlığı 455.00kg, sıcak karkas ağırlığı 236.40 kg ve karkas randımanı %52.04 olarak bulunmuştur. Araştırmada incelenen çevre faktörlerinin; tüm besi dönemlerinde, canlı ağırlıklar, göğüs çevresi, cidago yüksekliği ve göğüs derinliği üzerindeki etkileri istatistik bakımından yüksek düzeyde (PO.001) önemli bulunurken, aylık ve günlük canlı ağırlık artışı için besi başlangıcındaki dönemde ve besinin 1. ayında önemli (PO.05), diğer dönemlerde önemsiz olarak bulunmuştur. Besi sığırlarının canlı ağırlıkları ile vücut ölçüleri arasındaki korrelasyon katsayıları tüm dönemlerde yüksek düzeylerde ve istatistik bakımından önemli olarak belirlenmiştir. Bu özellikler arasındaki en yüksek korrelasyon katsayıları ve en düşük regresyon katsayıları canlı ağırlık ile göğüs çevresi arasında bulunmuştur. Bu nedenle canlı ağırlık tahmininde göğüs çevresinin tercih edilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, çalışmanın yürütüldüğü bölgedeki Siyah- Alaca erkek sığırların, yeterli düzeyde besi performansına sahip oldukları gözlenmektedir. Besi performansının yükseltilebilmesi ve hayvanlardan daha fazla yararlamlabilmesi için, eldeki mevcut besi materyaline uygulanan bakım ve besleme koşullarının iyileştirilmesi gerekmektedir. 128
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY STUDIES ON THE FEED-LOT PERFORMANCE OF MALE HOLSTEIN CATTLE UNDER PRIVATE FARM CONDITIONS This study was done to investigate the feed-lot performance of male Holstein cattle in private farms. The material of the study was feed-lot cattle at 9-15 months of age on 11 various farms in the Havsa province of Edirne State. Body weight, daily and monthly weight gain, feed consumption and conversion, slaughter and carcass characteristics, chest diameter, shoulder height, chest depth and correlations among these parameters were investigated in feed-lot cattle during the study. Number of animals reared together, age, season and live weight at the beginnig of feed-lot were also investigated as effective environment factors. Statistical analysis was done by using least squares means, Duncan-test and contrast-test. The investigated male Holstein feed-lot cattle scored the following during the period (5 months); body weight averages: 311.1 kg, 340.8 kg, 372.5 kg, 404.6 kg, 434.6 kg and 464.8 kg; total average body weight 153.7 kg; daily average body weight gain according to the months 992.9 g, 1054.0 g, 1071.9 g, 1000.3 g and 1004.9 g; average daily body weight gain during entire feed-lot 1024.8 g; chest diameter averages according to feed-lot periods 153.9 cm, 158.7 cm, 163.3 cm, 129167.9 cm, 171.7 cm and 175.3 cm; shoulder height averages 118.7 cm, 121.5 cm, 123.6 cm, 125.7 cm, 128.4 cm and 130.9 cm; chest depth averages 58.0 cm, 59.7 cm, 61.1 cm, 62.6 cm, 64.0 cm and 65.1 cm; daily feed consumption averages 8.1 kg; feed amount to gain 1 kg live weight (feed conversion) 8.01 kg. The awerage live weight before slaughter was 455.00 kg, average weight of fresh (non-chilled) carcass was 236.40 kg and carcass output was 52.04%.