İn vitro fertilizasyon yöntemi ile elde edilen fare embriyolarının gelişimine farklı potasyum konsantrasyonlarının etkileri
Effects of various potassium levels on the development of in vitro fertilized mouse embryos
  1. Tez No: 108128
  2. Yazar: ÖZEN BANU ÖZDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERHAT PABUÇÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
8. ÖZET Çalışmada, saf fare ırklarında in vitro fertilizasyon ve kültür ortamlarında şekillenen 2 blastomerli hücre bloğunun aşılması amacı ile, farklı KH2PO4 (0.0081 g/100 ml_, 0.00162 g/100 ml_, 0.0324 g/î 00 ml_) oranları içeren, Whitten's medyumlarında kültüre ve ko-kültüre edilen embriyoların gelişimleri değerlendirildi. Bu amaçla BALB/C ırkı 74 adet dişi ve 16 adet erkek fare kullanıldı. Süperovulasyon amacıyla, 5 LU PMSG enjeksiyonu ve bunu takiben 48 saat sonra 5 LU hCG enjeksiyonu uygulandı. Süperovule edilen farelerden elde edilen 1191 adet oositten 1071 tanesi, epididimisten kazanılan ve 1,5-2 saat süreyle TYH medyumunda kapasite edilen sperma ile 4-6 saat süreyle fertilize edildiler. Fertilize olan oositler düşük, normal (kontrol), yüksek oranda potasyum içeren ovidukt epitel hücreleri ile birlikte veya bu hücreler olmaksızın 96 saat süreyle kültüre edildiler. Kültüre edilen embriyoların gelişimleri her 24 saatte bir kontrol edilerek kaydedildi. Kültürün 24. saatinde, yarıklanma oranları bakımından gruplar arasında şekillenen farklar istatistiki açıdan önemli bulunmadı. Yine bu sürenin sonunda tüm gruplarda embriyolar 2-6 blastomerli safhada yoğunlaştı. Kültürün 48. saati sonunda tüm gruplarda cleavage oranlarının arttığı ve artışın ko-kültüre edilen gruplarda, kültüre edilen gruplara göre daha fazla olduğu saptandı, ilk 48 saatin sonunda gruplarda yarıklanma oranları sırasıyla, düşük K+ % 60.00, düşük K++ko-kültür % 68.71, normal K+ % 65.93, normal K++ko-kültür % 67.95, yüksek K+ % 61.58, yüksek K++ko-kültür % 62.35 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Effects of Various Potassium Levels on the Development of In Vitro Fertilized Mouse Embryos The goal of this study was to evaluate the development of embryos cultured and co-cultured in Whitten's media containing various KH2P04 levels (0.0081g/100 mL, 0.0162 g/100 ml_, 0.0324 g/100'mL), in order to cover the 2 blastomere cell block in in vitro fertilization and culture environment in pure mouse breeds. Seventy four female and 16 male BALB/C mice were used. To achieve superovulation 5 I.U PMSG and after 48 hours 5 I.U hCG were injected. Out of 1191 oocytes recovered from superovulated mice, 1071 were fertilized for 4-6 hours with semen collected from the epididymis and capacitated in TYH media for 1.5-2 hours. Fertilized oocytes were cultured for 96 hours with or without oviduct epithelial cells in low, normal (control) and high level potassium containing media. Development of cultured embryos were controlled and reported every 24 hours. During the 24 th hour of culture, the differences in cleavage rates among the groups were not important statistically. At the end of this period, embryos from all groups were at 2-6 blastomere stage. At the end of the 48 th hour cleavage rates were determined to be low K+ % 60.00, low K++co-culture % 68.71, normal K+ % 65.93, normal K++co-culture % 67.95, high K++co-culture % 62.35 respectively.