Van'da kesilen boğaların ırkları, yaşları, karkas ağırlıkları ile testis-epididymis ölçüleri ve patolojileri üzerine çalışmalar
Studies on breed, age, carcas weights, testes and epididiymis sizes and abnormalities in bulls slaugtered in Van
- Tez No: 108162
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FETİH GÜLYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Uslu, B. A. Van'da Kesilen Boğaların Irkları, Yaşları, Karkas Ağırlıkları İle Testis-Epididymis Ölçüleri ve Patolojileri Üzerine Çalışmalar, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2001 Sunulan çalışma Van'da kesilen boğaların ırkları, yaşlan, karkas ağırlıkları ile testis-epididymis ölçüleri ve patolojilerinin belirlenmesi amacıyla yürütüldü. Çalışma materyalini Van İl'i Et-Balık Kurumu Kombinasına kesim için getirilen yaşlan 2-3 arasında değişen farklı ırktan (DAK, Esmer, GAK, Holştayn, Melez, Simental, Yerli Kara) 1133 boğa oluşturdu. Kesim için getirilen boğalardan 11 33 'ünün genel muayeneleri yapılarak yaşlan ve ırklan kayıt edildi. Kesim işlemini takiben karkastan aynlan testisler makroskobik olarak incelendi. İnspeksiyon ve palpasyonda patolojik olarak 46 tane testisin ırklara göre dağılımı ise 3 1 adetle Holştayn, 5 adet Yerli kara, 5 adet DAK, 2 adet Esmer, 1 'er adette Melez - GAK ve Simental olarak belirlendi. Patolojilerin çeşitleri ise Hipoplazi (19 adet), Orşitis (13 adet), Kriptorşizm (5 adet), Hematosel (3 adet), Anorşidi (1 adet), Anorşidi-Kriptorşizm (1 adet), Orşitis-Epididymitis (1 adet), Hipoplazi-Kriptorşidizm (1 adet), Hipoplazi-Epididymitis (1 adet), Anorşidi-Kriptorşizm (1 adet) olarak sıralandı. Istatistiki analizlerin sonrasında özellikle ırk-testis büyüklüğü, testis büyüklüğü- karkas ağırlığı, testis büyüklüğü-kauda epididymis çapı ve uzunluğu arasındaki parametrelerde önemli bir ilişkinin var olduğu tespit edildi. Damızlık olarak seçilecek boğalarda özellikle ırk-testis büyüklüğü,testis büyüklüğü-karkas ağırlığı, testis büyüklüğü-kauda epididymis çapı ve uzunluğunun bir kriter olabileceği ve vücut gelişimine paralel olarak ırk özellikleri ile birlikte testis ölçülerinin de değerlendirilmeye alınmasında büyük yarar olacağı kanısına vanldı. ANAHTAR KELİMELER: Boğa, Irk, Karkas Ağırlığı, Patoloji, Testis - Epididymis Ölçüleri, Yaş. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY Uslu, B. A. Studies on Breed, Age, Carcas Weights, Testes and Epididymis Sizes and Abnormalities in Bulls Slaugtered in Van, Univercity of Yüzüncü Yıl Health Sciences Institute, Master Thesis in Artificial Insemination, Van, 2001 In the present study, breed, age and carcas weights of bulls slaughtered in the city of Van were compared with testes - epididymis size and abnormalities. In this study 1 133 bulls aged between 2 and 3 and different breed (East Anatolia Red, Swiss Brown, Southeast Anatolia Red, Holstein, Cross Breed, Simmental, Anatolia Black) slaughtered in the Meat and Fish Instituation in the city of Van were used as material. All the animals brought to slaughtered house examined clinically and age and breed characters were recorded before slaughtering. After slaughter, testes were removed from carcas and examined macroscopically. Fourty six testes were found to be pathologic by inspection and palpation. The distribution of the abnormalities in testes of breed were; 3 1 Holstein, 5 Anatolia Black, 5 East Anatolia Black, 2 Swiss Braun, 1 Cross Breed, 1 Southeast Anatolia Red and 1 Simmental. The type of abnormalities were hipoplasia (19 case), orchitis (13 case), criptorschism (5 case), hematocoel (3 case), anorchidi (1 case), anorchidi-criptorschism (1 case), orchitis - epididymitis (lease), hipoplasiz - epididymitis (1 case), hipoplasia - criptorschism (1 case), anorchidy- criptorschism (1 case). Statistically significant (p < 0,001) correlation between breed and testes size, testes size and carcas weight, testes size and cauda epididymis diameter and lenght were determined. Results in this study showed that especially breed and testes size, testes size and carcas weight, testes size and cauda epididymis diameter and lenght can be an important criteria in choosing bulls for breeding. Therefore, together with breed characters, testes measurements paraleli to body development belived to be useful in choosing bulls for breeding. KEY WORDS: Abnormalities, Age, Breed, Bull, Carcas Weight, Testes - Epididymis Sizes. 31