Tritikale silajına kuru şeker pancarı posası katılmasının silaj kalitesi üzerine etkisi
The Effect of addition of dry sugar beet pulp in triticale silage on silage quality
  1. Tez No: 108163
  2. Yazar: REŞİT ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURAN BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
5. ÖZET Tritikale Silajına Kuru Şeker Pancarı Posası Katılmasının Silaj Kalitesi Üzerine Etkisi Bu araştırma süt olum döneminde biçilen tritikale hasılına iki farklı düzeyde melaslı kuru şeker pancarı posası (KŞPP) katılmasının silaj kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Araştırmada ilk olarak süt olum ve hamur olum dönemindeki tritikale hasılının ham besin madde, ADF ve NDF analizleri yapıldı. Daha sonra süt olum döneminde biçilen tritikale hasılına ağırlık olarak % 0 (Kontrol=K), % 5 (K+ % 5 KŞPP) ve % 10 (K+ % 10 KŞPP) oranında KŞPP katılıp, 5 kg'lık plastik kovalarda üç ay süre ile inkübasyona bırakıldı. Ayrıca hamur olum döneminde de tritikale hasılı biçilerek (KŞPP katılmadan) silajı yapıldı ve silaj kalitesine bakıldı. Silaj gruplarının pH ve uçucu yağ asitleri analizleri kovalar açılır açılmaz, diğer besin maddelerinin (KM, HP, HY, HK, ADF ve NDF) analizleri ise daha sonra yapıldı. HP düzeyine kuru ve yaş numunede ayrı ayrı bakıldı. Silaja katılan KŞPP, katıldığı miktarla orantılı olarak silajda KM düzeyini artırmış, en yüksek KM ise hamur olum dönemi silaj larından elde edilmiştir. En düşük HK düzeyi, hamur olum döneminde gerçekleşmiş ve diğer gruplarla bu grup arasındaki farklılık istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Silaj gruplarında, kuru ve yaş numunedeki HP, HY ve NDF değerlerinde rakamsal farklılıklar olduğu, fakat bunun istatistiksel olarak önemli olmadığı, ADF değerlerinde ise sadece hamur olum dönemi grubunda önemli bir azalma olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY The effect of addition dry sugar beet pulp in triticale silage on silage quality. The objective of this study was to evaluate the effects of two different level, of dry sugar beet pulp addition (DSBP) into triticale silage harvested of milk stage on silage quality. First, the concentration of NDF and ADF were determined in triticale harvested of milk and dough stage in the expriment. Then, DSBP was added to triticale harvested of milk stage at the levels of 0 (Control=C), 5 % (C+5 % DSBP) and 10 % (C+10 % DSBP) based on natural weigh. These silages were incubated about 3 months in plastic barrel (about 5 It in volume). Silage of triticale harvested at dough stage (without DSBP) was also ensiled and silage quality was determined. Silage pH and VFA's were determined as soon as silos were apend, DM, CP, EE, ash, NDF and ADF concentrations were determined later on. Crude protein concertration were determined on both wet and dry samples. Addition of DSBP into silage linearly increased DM content of silage. The highest DM content was obserwed in triticale silage harvested at dough stage. Addition of DSBP into silage decreased ash content of silages, but these differences were not statistically significant.