Yumurta tavuklarında düşük proteinli rasyona amino asit ilavesinin bazı verim özellikleri ve kan parametrelerine etkisi
The effect of amino acid supplementation to the low protein diet on some performance characteristics and blood parameters of laying hens
  1. Tez No: 108189
  2. Yazar: HİKMET İLKNUR TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAKİNE YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 11103
Özet
92 ÖZET Yumurta Tavuklarında Düşük Proteinli Rasyona Amino Asit İlavesinin Bazı Verim Özellikleri ve Kan Parametrelerine Etkisi Bu araştırmada, düşük proteinli rasyonlara amino asit ilavesinin yumurta tavuklarında canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma, yumurta verimi ve kalitesi, dışkıda kuru madde ve azot düzeyi ile serumda protein, kolesterol ve trigliserid düzeyleri üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada toplam 360 adet 22 haftalık ATEK yumurta tipi melez kahverengi tavuk kullanılmıştır. Hayvanlar, 360 adet kafese, her birinde bir adet olacak şekilde rastgele yerleştirilmiştir. Tavuklar herbirinde 72 adet olmak üzere beş gruba ayrılmıştır. Her grupta 18'er tavuk içeren 4 alt gruba bölünmüştür. Kontrol grubu rasyonu % 17, deneme grupları rasyonları ise % 15 ham protein içerecek şekilde düzenlenmiştir. Tüm rasyonlarda metabolize olabilir enerji eşit olacak şekilde (2700 kcal/kg) ayarlanmıştır. Birinci deneme grubu rasyonuna amino asit ilavesi yapılmamıştır, 2., 3., ve 4., deneme grubu rasyonlarına sırasıyla metiyonin, metiyonin+lizin, metiyonin+lizin+treonin ilave edilmiştir. Araştırma 21 hafta sürdürülmüştür. Araştırma sonunda gruplar arasında canlı ağırlık, yumurta kırılma mukavemeti, yumurta ak indeksi, yumurta sarı indeksi, yumurta Haugh birimi, yumurta kabuk kalınlığı ile serumda total protein, total kolesterol ve trigliserid düzeyleri bakımından istatistiki farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
93 SUMMARY The Effect of Amino Acid Supplementation to the Low Protein Diet on Some Performance Characteristics and Blood Parameters of Laying Hens. This study was carried out to determine the effects of amino acid supplementation to the low protein diets on live weight, feed consumption, feed efficiency, egg production, egg quality, the level of dry matter and total nitrogen of excreta and blood serum levels of total protein, cholesterol and triglyceride of laying hens. A total of 360 ATEK type brown layers (22 weeks of age) were used in this experiment. They were randomly distributed into 360 cage pens one hens per cage pen. Therefore 5 groups each containing 72 hens were designed. Each group divided to four subgroups containing 18 hens. Crude protein levels of the rations of control and experimental groups were designed as 17 %, 15 %, respectively. All rations were formulated at the same metabolic energy (2700 kcal/kg). Amino acid was not added to the ration of the first experimental group. Rations of second, third and fourth groups were supplemented with methionine, methionine+lysine and methionine+lysine+threonine, recpectively. The experimental period lasted 21 weeks. At the end of the experiment, there were no statistically differences among the groups in live weight, egg breaking strength, egg albumen index, egg yolk index, egg Haugh unit, egg shell thickness and the serum levels of total protein, cholesterol and triglyceride.