Kriptojenik siroz ne kadar kriptojenik?
Cryptogenic cirrhosis is how much cryptogenic?
  1. Tez No: 108198
  2. Yazar: MEHMET ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
19 ÖZET Kriptojenik siroz etyolojisi belirlenememiş siroz olarak tanımlanmaktadır. NASH, patogenezi tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Serum tetkiklerinde saptanamayan viral hepatitler (genellkle hapatit B), gizli alkol tüketimi, sessiz otoimmün hepatit, nonalkolik steatohepatit, al-antitripsin fenotip anamalileri kriptojenik siroz için muhtemel etyolojik faktörler olarak belirtilmiştir. Olguların çoğunda obezite, diyabet veya hiperlipidemi gibi metabolik hastalıkların varlığı dikkat çekmektedir. NASH, hastaların büyük bir bölümünde durağan ve yavaş seyirli olmasına karşın bazı hastalarda hapatosellüler nekroz ve fibrozise yol açarak karaciğer sirozuna neden olabilmektedir. Bu çalışmada; kriptojenik siroz hastalarındaki vücut-kitle indeksi (BMİ) ve diyabet sıklığının etyolojisi belli sirozlularla karşılaştırılması amaçlanmıştır. 55 kriptojenik sirozlu hasta ile etyolojisi belli siroz hastasından oluşan vaka-kontrol grubu çeşitli yönlerden karşılaştırılmış ve kriptojenik sirozda muhtemel etyolojik nedenler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Gruplar arasında BMİ ortalama değerleri (kg/m2) açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
21 SUMMARY Cryptogenic cirrhosis is defined as cirrhosis of unknown etiology. Many conditions have been proposed as possible etiologies for cryptogenic cirrhosis including viral hepatitis ( especially hepatitis B ), autoimmune hepatitis, nonalcoholic steatohepatitis (NASH), and a 1 -antitrypsin deficiency phenotype anomalies. Pathogenesis of NASH is not well defined. Metabolic diseases such as obesity, diabetes mellitus or hyperlipidemia are common among these patients. Although NASH is a slowly progressive disease, it may cause hepatocellular necrosis and fibrosis which results in cirrhosis. In this study, we compared 55 patients with cryptogenic cirrhosis and 110 cirrhotic patiens with a defined etiology in reference to several clinical and laboratory indices and searched for a possible hidden etiology in cryptogenic cirrhosis. We have not observed a significant difference between the groups for BMI.