Melatoninin sıçanlarda dimetilnitrozaminin indüklediği karaciğer fibrozu üzerine etkisi
The effect of melatonin on dimethylnitrosamine-induced liver fibrosis in rats
- Tez No: 108199
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
MELATONİNİN SIÇANLARDA DİMETİLNITROZAMİNİN İNDÜKLEDİĞİ KARACİĞER FİBROZU ÜZERİNE ETKİSİ ÖZET Karaciğer fibrozu gelişiminde en önemli etken, özellikle kollajen olmak üzere hücre dışı matriks bileşenlerinin depolanması artışıdır. Disse aralığındaki stellate hücreler fibroz patogenezindeki kollajen sekresyonu artışından sorumludur. Son zamanlarda serbest radikal hasan ve malondialdehid (MDA) ile stellate hücrelerinin aktifleşerek kollajen sentezi için uyarıldıkları ve bu aktivasyonun antioksidanlarla bloke edilebildiği gösterilmiştir. Melatonin, günümüzde bilinen en güçlü fizyolojik hidroksil radikal temizleyici sidir. Ayrıca melatonin dokulardaki kollajen içeriğinin en önemli inhibitor düzenleyicisidir. Günümüzde klinik kullanımda karaciğer fibrozunun etkili bir tedavisi yoktur. Biz melatonini, karaciğer fibrozu patogeneziyle ilişkili her iki etkisi nedeniyle, sıçanlarda dimetilnitrozaminin (DMN) indüklediği karaciğer fibrozu modelinde kullanmayı amaçladık. Üç buçuk - 4 aylık erkek Wistar Albino sıçanlar 4 gruba ayrıldı. Melatonin ( %1 etanol içinde, 100 mg/kg/gün, SC ) DMN+melatonin ve melatonin-kontrol gruplarına 14 gün süreyle verildi. DMN ( izotonik NaCI içinde, 40/mg/kg, intraperitoneal ) tek enjeksiyon olarak DMN ve DMN+melatonin gruplarına verilirken, normal-kontrol grubu sıçanlara sadece çözücüler verildi.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF MELATONIN ON DIMETHYLNITROSAMINE- INDUCED LİVEH FIBROSIS IN RATS SUMMARY Increased deposition, of the extracellular matrix components, particularly collagen is a central phenomenon in liver fibrosis. Stellate cells, in the space of Disse are responsible for collagen hypersecretion in the pathogenesis of fibrosis. It has recently been shown that stellate cells are activated by free radical damage, as well as by malondialdehyde (MDA) to stimulate the synthesis of collagen and this activation has been shown to be blocked by antioxidants. Melatonin represents the most potent physiological scavenger of hydroxyl radicals found to date. Also melatonin has been shown to be involved in the inhibitory regulation of collagen content in tissues. At present, no effective treatment of liver fibrosis is available for clinical use. We aimed to use melatonin for both these effects, as related in the pathogenesis of liver fibrosis on experimental model of dimethylnitrosamine (DMN)-induced liver fibrosis in rats. Male Wistar Albino rats, 3.5-4 months old, were divided into four groups. Melatonin (in 1% ethanol, 100 mg/kg/day, SC ) was given in DMN+melatonin and Control+melatonin groups for 14 day. A single injection of DMN ( in saline, 40 mg/kg, intraperitoneal) was given to DMN and DMN+melatonin groups whereas normal-control group rats were given vehicle alone.