Sirozlu hastalarda karaciğer lezyonlarının değerlendirilmesinde dinamik çıkarmalı manyetik rezonans görüntülemenin rolü
The role of Magnetic Resonance Imaging with Dynamic Subtractive in determining the liver lesions with Cirrhosis.
  1. Tez No: 260469
  2. Yazar: MEHMET UMUT ERÇALLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Siroz, hepatosellüler nekroz, damar yatağını bozan fibroz ve nodüler dejenerasyonla sonuçlanan kronik difüz karaciğer hastalıklarının tümünü içine alan genel bir terimdir. Kronik alkolizim, malnütrisyon, kardiyak yetmezlik, viral hepatit, kronik kolestaz ve metabolik hastalıklar gibi değişik nedenleri vardır. Bazı hastalarda neden tespit edilemez ve bu siroz grubuna kriptojenik denir. En sık toksik siroz nedeni alkoldür. En sık enfeksiyöz etiyolojiler ise hepatit B ve C dir.Günümüzde siroz olgularında karaciğere yönelik dinamik MRG incelemesi artık standart hale gelmiştir. Bu çalışmada bizim amacımız günlük pratikte yaygın olarak kullanılan çıkarma yönteminin, standart protokole eklenerek siroz hastalarında karaciğerde lezyon belirleme ve değerlendirme aşamasında radyologlara ek bir destek olabilme değerini ortaya koymak olmuştur. Bizim çalışmamızda siroz hastaları poliklinik dosyalarından klinik ve histopatolojik olarak belirlendikten sonra ileriye dönük takip edilmiş ve karaciğer parankimi dinamik protokol ve çıkarma yöntemi ile incelenmiştir.İlk olarak kontrast öncesi ve sonrası çok aşamalı dinamik serilerden oluşan standart protokol ve tek başına çıkarma yöntemi ile elde edilen bulgular lezyon bazında analiz edilerek temel istatistiksel parametreler olan duyarlılık, özgüllük, negatif ve pozitif tahmin değerleri hesaplandı. İkinci olarak standart protokol ile elde edilen bulgular üzerine çıkarma görüntüleri eklenmesiyle karaciğerdeki lezyonları değerlendirmede çıkarma görüntülerinin ne kadar yarar sağlayacağı araştırıldı.Çalışmamızın sonuçlarına göre; karaciğerde lezyon sayılarını görsel olarak değerlendirilmesinde çıkarma (subtraction) görüntülerinin tek başına standart protokole üstün olmadığını; duyarlılık, özgüllük, doğruluk, pozitif ve negatif tahmin değerleri oranlarındaki azalma sonucunda gördük. Bununla birlikte standart protokole çıkarma (subtraction) görüntülerinin eklenmesinin hasta bazında, lezyon değerlendirme kalitesini arttırdığı gözlemlendi. Çıkarma (subtraction) yöntemi çoğu MR görüntüleme cihazı tarafından otomatik olarak gerçekleştirilen basit bir süreçtir. Dinamik kontrastlı görüntüler üzerine çıkarma yönteminin kullanılmasının ek bir maliyet ve süre gerektirmeyen, yararlı bir uygulama olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cirrhosis is a general term which includes all diseases of chronicle diffuse liver resulting from Hepatocellular Necrosis, fibrosis that ruins the vascular structure. It has various reasons such as chronicle alcoholism, malnutrition, cardiac deficiency, viral hepatitis, chronicle cholestasis and metabolic diseases. The reason could not be determined for some patients and this cirrhosis group could be called as cryptogenic. The most frequently reason of toxic cirrhosis is alcohol. On the other hand, the most frequently infectious etiologies are hepatitis B and C.Nowadays, Contrast MR dynamic work towards the liver regarding the cirrhosis have been standardizing anymore. In our study, our aim is to support the radiologists in the determination and evaluation phase of the lesion especially on the liver through the subtractive method that have been used mostly in the daily practice.In our study, after determining the patients with cirrhosis as histopathological and clinical by taking into the account of their policlinic files, the patients have been closely anterograde monitored and the liver parenchyma has been reviewed by the subtractive method.Initially, by analyzing the symptoms obtained through the standard protocol consisting of pre and post gadolinium-enhanced MRI with multiple phases and subtractive images respectively for the lesion, the sensitivity, specificity, negative and positive estimation values which are the fundamental statistical parameters have been calculated accordingly.Secondly, the findings obtained through the standard protocols by the researchers have been evaluated and by adding the subtractive images on the findings, the utilization of these process have been discussed.As a result of our studies; on the evaluation phase of the lesion numbers to liver, we have observed that the subtraction images have not only been surpassed to the standard protocol by taking into the consideration of their rate of reducing in the sensitivity, specificity, accuracy, positive and negative estimation values. In addition, by adding the subtraction images to the standard protocol, it is observed that the quality of lesion assessment per patient has increased. The subtraction method is a simple process that has been performed automatically by the MR imaging device and it is understood that it is useful and good practice to use the subtraction method on the dynamic contrasted images so that it does not need any extra cost or time.