Aksilla lenf nodu pozitif meme kanseri olgularında ekstrakapsüler invazyonun prognostik değeri
- Tez No: 108201
- Danışmanlar: PROF.DR. FUAT DEMİRELLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Meme kanserinin seyrini etkileyen birçok prognostik faktör mevcuttur. Bunların içinde en önde geleni aksiller lenf nodu tutulumudur. Metastatik lenf nodu sayısının yanısıra, boyutu, seviyesi, ekstrakapsüler yayılım (ECE, extrascapcular extension) gibi özellikler de prognostik önem taşımaktadır. Bu çalışmada amacımız TNM sınıflamasına göre evrelendirilmiş aksiller lenf nodu pozitif erken evre meme kanseri olguları arasında kapsül invazyonu olan ve olmayanların sağkalım farkını araştırmak ve ayrıca lenf nodu ekstrakapsüler yayılımının bir prognostik faktör olarak sağkalım ve hastalıksız yaşam süreleri ile ilgisini değerlendirmektir. 1276 meme kanserli hastanın dosyası incelenerek aksiller lenf nodu pozitif ve ekstrakapsüler invazyon hakkında net bilgi olan 234 hasta çalışmaya dahil edildi. 147 (%62.8) olguda ECE (+) iken geriye kalan 87 (%37.2) olguda ise ECE (-) idi. Her iki çalışma grubunda yaş ve tümör çapı yönünden belirgin bir farklılık olmadığı gözlendi. Ekstrakapsüler yayılım metastatik lenf nodu sayısının ile direkt ilişkili idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There is a long list of prognostic factors that can determine survival in early stage breast cancer. The most important is the axiallary lymph node involvement. In addition to the number of metastatic lymph nodes, their size, level and extracapsular extension also have impact on the outcome. The aim of this study is to investigate the potential survival difference among patients with node-positive early stage breast cancer who have documented extranodal extension compared to those patients whose nodal metastaes are completely within the confines of lymph node capsules. 234 patients with early stage node-positive breast cancer with complete information regarding extracapsular extension status were studied. 147 (62.8%) patients were reported to tbe ECE (+) and the remaining 87 (32.2%) were ECE (-). There was no clear difference between these two groups in terms of age and tumour diameter.