Hepatit C'li kronik böbrek yetersizliği hastalarında interferon tedavisinin lenfosit alt gruplarına etkisi
The effects of interferon terapy on lymphocyte subgroups in chronic hepatitis C patients with chronic renal failure
- Tez No: 108207
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
24 ÖZET Hepatit C virüsü (HCV) dünya nüfusunun yaklaşık %3'ünü etkilemekte, uygun bir şekilde takip ve tedavi edilmediği taktirde yüksek oranda siroz ve hepatosellüler kansere yol açmaktadır. Virüsün bulaş yollan dikkate alındığında diyalize giren kronik böbrek yetersizliği (KBY) hastalan yüksek risk altındadır ve HCV bu hastalarda en az 10 kat daha yüksek oranda görülmektedir. Günümüzde son dönem böbrek yetersizliğinin en uygun tedavisi böbrek naklidir. Hepatit C'li böbrek nakli olmuş hastalarda yeni böbreğin atılımını engellemek amacıyla kullanılan immün baskılayıcı ilaçlar ve steroidler gerek HCV ve gerekse yeni böbrek üzerine olumsuz etkiler yaparlar. Bu nedenle nakil öncesi tedavi altın standart gibi görülmektedir. Bu çalışmada 17 kronik hepatit C'li KBY hastasının lenfosit alt gruplan bakıldı. Hastalara 3 ay süreyle, haftada 3 kez, 3 milyon ünite IFN-alfa 2a verilerek tedavi öncesi, 5. gün ve 3. ay lenfosit sayımı yapıldı. CDla, CD2, CD3, CD4, CD8, CD16, CD20, CD4/CD45RA, CD4/CD45RO ve CD56 pozitif hücre sayılan bulundu. Böylece kronik hepatit C'li KBY hastalannda interferon tedavisinin bakılan lenfosit alt gruplan üzerine etkileri araştınldı. 3 aylık IFN tedavisi ile hepatit C'li KBY hastalannda yardımcı T lenfosit, sitotoksik T lenfosit, B lenfosit, hafiza ve naif T lenfositleri azaldı (p < 0.007). 3 aylık tedavi ile hastalann tamamında HCV-RNA (PCR) negatifleşti. Bu çalışma hepatit C ve KBY birlikteliğinin lenfosit alt gruplannda daha yaygın eksikliklere yol açtığını gösterdi. Bu eksiklik muhtemelen dolaşımdaki lenfositlerin karaciğere göçüne bağlandı. IFN tedavisine cevapta hepatit C ve KBY birlikteliğinin dezavantaj oluşturmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
25 SUMMARY The hepatitis C virus (HCV) affects three percent of the world population. If it remains uncontrolled, it may lead to cirrhosis and hepatocellular carcinoma with a higher incidence. The patients with chronic renal failure (CRF) who receive dialysis have a high risk for HCV infection because of its parenteral spread. HCV incidence is found at least ten times in these patients compared to healthy population in previous studies. Nowadays the most suitable treatment for end-stage renal disease is renal transplantation. Immunosuppressive drugs and steroids used for preventing renal transplant rejection have negative effect to HCV and renal transplant in the chronic hepatitis C (CHC) patients who underwent renal transplantation. Because of these reasons treatment of HCV infection before renal transplantation is necessery. In this study subgroups of lymphocytes are studied in a total of 17 CHC patients with CRF. The patients treated with 3 million unit (MU) interferon alpha 2a, thrice weekly for 3 months and lymphocytes subgroups CDla, CD2, CD3, CD4, CD8, CD 16, CD20, CD4/CD45RA, CD4/CD45RO and CD56 were counted at baseline, at fifth day and third month of treatment. Thus the effects of CRF, CHC and interferon treatment on worked subgroups of lymphocytes are studied.