Genç ve erkek behçet hastalarında derin ven trombozunun uzun süreli prognoza etkisi
The Effect of deep venous thrombosis on the prognosis in young patients with Behçet's disease
  1. Tez No: 108216
  2. Yazar: DOĞAN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT HAMURYUDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET BH, etyolojisi tam olarak bilinmeyen, her tip çap ve lokalizasyonda damar tutulumu gösterebilen sistemik bir vaskülittir. Genç ve erkek hastalarda hastalık daha şiddetli ve ağır seyretmektedir. Behçet hastalarının %25'inde vasküler tutulum olmaktadır. 1985-1993 yıllan arasında, CTF BH Merkezi tarafından izlenen ve dosya bilgilerine bağlı kalınan, 34 yaşını geçmemiş, toplam 298 erkek hasta çalışmaya alındı. Hastalar; DVT'si bulunanlar, artriti olanlar ve DVT ve/veya artriti olmayanlar olarak üç gruba ayrıldı. Tüm veriler 298 hasta üzerinden elde edildi. Hastaların ortalama izlem süreleri 8.24 ± 3.5 yıl idi. DVT'si bulunanlarda büyük arter tutulumu ve EN bulunma sıklığının istatistiksel olarak yüksek olduğu, göz tutulumunun ise daha az olduğu saptandı. Körlük gelişimi açısından aralarında istatistiksel bir anlamlılık bulunmamasına karşın bu durumu DVT'si olanlarda göz tutulumunun daha şiddetli seyrettiği şeklinde açıklamak mümkündür. DVT'si olan ve DVT'si olmayan iki grup arasında büyük ven tutulumu, MS S tutulumu ve ölüm açısından istatistiksel anlamlı bir farklılık saptanamadı. Paterji testi pozitifliği, DVT ve/veya artriti olanlarda, olmayanlara göre anlamlı derecede yüksekti. Bu çalışma, genç ve erkek hastalarda DVT gelişiminin arteryel tutulum açısından ek bir risk faktörü olduğuna işaret etmektedir. 25
Özet (Çeviri)
SUMMARY Behcet's disease (BD) is a systemic vasculitis of unknown etiology that may involve every type of vessels throughout the body. The disease has a more severe course in men and youngs. In this study, we reviewed 298 male patients with BD younger than 35, followed by Behcet's Disease Research Centre of Cerrahpaşa Medical Faculty between 1985 to 1993. The patients were divided into three groups: 1 -Patients with deep venous thrombosis (DVT), 2-Patients with artritis, 3 -Patients without DVT and arthritis. Main duration of follow-up was 8.24 ± 3.5 years for all of the patients. The patients with DVT had a statistically higher rates of large arterial involvement and erythema nodosum but a lower rate of eye involvement. The rate of blindness was not statistically significant between the patients with or without DVT, suggesting a more severe course of eye involvement in the ones with DVT. Involvements of large vessels and central nervous system and also mortality were not significantly different between the patients with or without DVT. The rate of positivity of patergy test was higher in the patients with DVT and/or arthritis. We conclude that development of DVT is an additional risk factor for arterial involvement especially in males and youngs. 26