Ülseratif kolitli hastalarda klorokin ve mesalazin tedavilerinin karşılaştırılması
Comparison of chloroquine and mesalazine treatments in ulcerative colitis patients
  1. Tez No: 108217
  2. Yazar: CEMİLE DEMİRTAŞ (ŞENTÜRK)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGUN OKTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
30 ÖZET Ülseratif kolit kalın barsak mukoza ve submukozasının ödemi, kript apseleri, ülserleri ve vasküler konjesyonu ile karekterlenen nüks ve remisyonlarla seyreden kaim barsağm akut, kronik iltihabı hastalığıdır. Luminal bir takım nonspesifîk ajanlarla oluşan mukozal inflamasyon genetik olarak immünregülasyonu bozuk kişilerde baskılanamamakta, bunun neticesinde doku zararı ve karakteristik ülseratif kolit kliniği oluşmaktadır. Vücutta meydana gelen oksidatif biyokimyasal reaksiyonların ortak yan ürünleri olan serbest oksijen radikallerinin hücre zedelenmesine yol açarak birçok hastalıkla birlikte ülseratif kolitin oluşumunda da önemli rol oynadığı gösterilmiştir. 5-ASA preparatlan ülseratif kolit tedavisinde etkili ve güvenle kullanılan tedavi ajanlarıdır. Bu grup içerisinde yer alan mesalazinin etkisi tam olarak bilinmemekle birlikte sülfasalazin gibi PGE2 salınımmı azalttığı, ayrıca IL-1, IL-2 ve IL-2 reseptörlerinin oluşumunu inhibe ettiği ve antioksidan etki gösterdiği bilinmektedir. Klorokinin de ülseratif kolit tedavisinde etkili olduğu yapılan çalışmalarda bildirilmiştir. Klorokin bu etkisini lizozomal stabilizasyon, prostaglandin antagonizması, kemotaksis inhibisyonu, antioksidan etkisi ile yapmaktadır. Bu çalışmada 20 ülseratif kolit tanılı hasta iki gruba ayrılarak klorokin (500 mg/gün) ve mesalazin (3 g/gün) tedavisine alındı. İlaçların etkinlikleri tedavi öncesi, tedavi sonrası olmak üzere yapılan ülseratif kolit aktivite indeksi (UKAI), rektosigmoidoskopi, histopatolojik değerlendirme ve mukozal serbest oksijen radikal (TBARS, SOD, MPO, GPX) düzeyleri bakılarak değerlendirildi.31 Klorokin grubunda tedavi öncesi ve sonrası bakılan parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi (p>0,05). Mesalazin grubunda ise ÜKAİ'sinde tedavi sonrasında anlamlı şekilde düşme (p0,05). Ancak klinik gözlemlerimizde her iki grupta da hastalık aktivitesinin artmadığı görüldü. İstatistiksel olarak anlamlı farkın saptanamaması hasta sayısının yetersizliğine bağlandı. Birçok yeni tedavinin denendiği ülseratif kolit hastalarında klorokin alternatif bir tedavi seçeneği olabilir.
Özet (Çeviri)
32 SUMMARY Ulcerative colitis has the characteristic of the edema and crypt abscesses and vascular congestion of the colon mucosa and submucosa. It has the relapse and remission periods following each other. Ulcerative colitis is acute, chronic inflammatory disease of the colon. In people with genetical immuneregulation disorders, mucosal inflammation caused by luminal nonspecific agents can not be overcome; as a result tissue damage and characteristic ulcerative colitis symptoms occur. Free oxygen radicals are among the products of the oxidative biochemical reactions that occur in the organism. They cause tissue damage. They have been shown that they take an important place in the pathogenesis of ulcerative colitis as well as in several diseases. 5-ASA preparations are effective and safe agents that are used in the treatment of ulcerative colitis. The effect of mesalazine in this group is not known exactly. Mesalazine decreases PGE2 release and inhibits the formation of IL-1, IL-2 and IL-2 receptors. As a result it makes antioxidant effect. In recent studies chloroquine has been reported to be effective in the treatment of ulcerative colitis. Chloroquine makes this effect by lysosomal stabilisation, prostaglandin antagonism, chemotaxis inhibition and antioxidant effect. In our study 20 patients with ulcerative colitis are divided into 2 groups. Choloroquine (500 mg/day) was given to one of the 2 groups, and mesalazine (3g/day) was given to the other group. The pretreatment and posttreatment assessment of ulcerative colitis activity index (UCAI), rectosigmoidoscopy, histopathological evaluation and mucosal free oxygen radical levels (TBARS, SOD, MPO, GPX) are made.33 In the choloroquine group no important difference has been seen in the pretreatment and posttreatment tests statistically (p>0,05). After treatment a reasonable decrease in the UCAI has been found in the mesalazine group (p0,05). We have observed no increase in the disease activity in both of the groups. The insufficiency of the count of patients may have caused the disability in assessment of reasonable difference statistically. Choloroquine can be an alternate therapy in the treatment of ulcerative colitis.