Behçet hastalığında pulmoner arter anevrizmasının seyri
The course of pulmonary artery aneurysm in Behçet's disease
- Tez No: 108221
- Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT HAMURYUDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Pulmoner arter tutulumu Behçet sendromunun önemli bir komplikasyondur. Fakültemiz Behçet merkezine 1977-92 yıllan arasında başvuran ilk 2179 hasta arasında 24 adet PAA olan hasta bulunmuş olup (Grup I), bunların tedaviye rağmen yarısının ilk yıl içinde kaybedildiği görülmüştür. Ancak bu hastaların tanı ve tedavilerinde gecikme olduğu gibi değişik ajanlarla tedavi uygulanmıştır. Son yıllarda bu hastalara uygulanan ortak bir immünsüpresif tedavi ile bu komplikasyonun daha iyi seyrettiği gibi görüş belirmiştir. 1992-2000 yılları arasında yeni tespit edilen 15 adet PAA hasta bulunmuştur (Grup II). Bu 15 hastanın hepsine ortak bir immünsüpresif tedavi protokolü (sikofosfamid içeren) uygulanmış olup bunların PAA'larının gerilediği, hemoptizilerinin ortadan kalktığı, yaşam süresi ve kalitesinin arttığı görülmüştür. Bu iki gruptaki hastaları (Grup I ve Grup II) Kaplan Meier Survi Analizi yöntemi ile karşılaştırdığımızda Grup ll'deki yani 1992-2000 yılları arasında yeni PAA gelişen hastaların daha iyi bir survive sahip olduğu görüldü (p=0.009).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The involvement of pulmonary artery is a very important complication of Behcet's disease. In Behcet's Disease Unit of our faculty, 24 out of 2179 patients with Behcet's disease followed-up between 1977-1992 had been found to have pulmonary artery aneurysm (PAA) (Group I), and half of these patients with PAA had died within one year despite treatment. However some delays both in diagnosis and treatment were likely and several therapeutic options were tried in this group. Recently, an immunosuppressive treatment was suggested to alter the course of this complication. Fifteen patients with PAA have been diagnosed between 1992 and 2000 (Group II). Group II was given an immunosuppressive protocol (including cyclophosphamide). After the treatment, PAA regressed, hemoptysis disappeared and survival and the quality of life of the patients improved. The comparison of the groups by Kaplan-Meier survival analysis showed that Group II had a better survival (p=0.009).