Behçet hastalığında ve behçet hastalığının vasküler tutulumunda semaforin 3A düzeylerinin belirlenmesi
Determination of Semaphorin 3A Levels in Behcet's Disease and Vascular Involvement of Behcet'S Disease
  1. Tez No: 714484
  2. Yazar: MERVE ÇAĞLAYAN KAYAALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KÜÇÜKŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Romatoloji, İç Hastalıkları, Biochemistry, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Semaforin 3A vaskülopati, anjiogenez, sinir sistemi, kemik homeostazı ve otoimmünite üzerinde etkili olduğu düşünülen bir moleküldür. SLE, romatoid artrit, FMF, sistemik skleroz gibi romatolojik hastalıkların patogenezinde yer aldığı düşünülmekte olup bu ve pek çok otoimmün hastalıkta semaforin 3A düzeyinin azaldığına dair araştırmalar bulunmaktadır. Araştırmada Behçet hastalarının, vasküler tutulum gösteren Behçet hastalarının ve sağlıklı kontrol grubunun serum semaforin 3A düzeyinin belirlenmesi; Behçet hastaları ile kontrol grubunun semaforin 3A düzeyinin, vasküler/vasküler dışı Behçet hastalarının semaforin 3A düzeylerinin kıyaslanması; Behçet hastalığında semaforin 3A' nın otoimmünite ve vaskülopati üzerine etkisinin gösterilmesi hedeflenmektedir. Materyal ve Yöntem: Araştırmaya 18-70 yaş aralığında, Behçet hastalığına bağlı derin ven trombozu, tromboflebit, aort, pulmoner arter, periferik arter anevrizması gelişen 46 Behçet hastası ve vaskülopati öyküsü olmayan 51 Behçet hastası ile Dahiliye-Romatoloji Polikliniğine başvuran sistemik hastalığı olmayan, malignite ve otoimmun hastalık tanısı olmayan, aktif trombo-embolik hastalığı olmayan, tromboz öyküsü bulunmayan, kronik böbrek hastalığı olmayan, sigara kullanmayan ve ilaç kullanımı olmayan 48 sağlıklı-hasta gönüllü birey dâhil edilmiştir. Çalışmaya katılan hastalarla görüşülerek ve hastane bilgi işlem sistemi aracılığıyla hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet), ilk semptom yaşı, tanı yaşı, hastalık süresi (yıl), sigara kullanıp kullanmadığı, ailede Behçet hastalığı öyküsü, ek hastalıkları, hastalık bulguları (oral aft, genital ülser, papulopustuler döküntü, eritema nodozum, artrit, artralji, üveit, üveit-taraf, nörolojik tutulum, gastrointestinal tutulum, kardiyak tutulum, paterji testi pozitifliği, tromboz öyküsü, pulmoner tutulum, anevrizma), hastaların kullandıkları ilaçlar, laboratuvar değerleri, HLAB5, HLAB51 pozitifliği tespit edilerek kayıt altına alınmıştır. Hastaların kan numuneleri alınarak serum semaforin 3A düzeyleri Enzyme Linked Imuno Sorbent Assay (ELISA) metoduyla ölçüldü. Bulgular: Tüm Behçet hastalarının ortalama serum semaforin 3A düzeyi 46,76 (11,15) ng/ml olarak bulunmuşken kontrol grubunun ortalama semaforin 3A düzeyi iv 60 ( 23,79) ng/ml olarak tespit edildi. Behçet hastalarının serum semaforin 3A düzeyi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük tespit edildi (p < 0, 001). Vasküler grubun ortalama serum semaforin 3A düzeyi 43,96 (7,52) ng/ml olarak tespit edilmişken vasküler dışı Behçet Hastalarının serum semaforin 3A düzeyi 49,28 (13,20) ng/ml olarak tespit edilmiştir. Vasküler Behçet hastalarının serum semaforin 3A düzeyi vasküler dışı Behçet hastalarının serum semaforin 3A düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük bulunmuştur (p= 0,016).
Özet (Çeviri)
Objective: Semaphorin 3A is a molecule thought to be effective on vasculopathy, angiogenesis, nervous system, bone homeostasis and autoimmunity. It is thought to be involved in the pathogenesis of rheumatological diseases such as SLE, rheumatoid arthritis, FMF, and systemic sclerosis, and there are studies showing that semaphorin 3A levels are decreased in this and many autoimmune diseases. In the study, determination of serum semaphorin 3A levels in patients with Behcet's disease, patients with Behcet's disease including vascular involvement and healthy control group, comparison of semaphorin 3A levels in patients with Behcet's disease and control groups, and semaphorin 3A levels in vascular/non-vascular patients with Behcet's disease, and the effect of semaphorin 3A on autoimmunity in Behçet's disease are aimed to be revealed. Materials and Methods: The study included 18-70 years old 46 patients with Behcet's disease who developed deep vein thrombosis, thrombophlebitis, aorta, pulmonary artery, peripheral artery aneurysm due to Behçet's disease and 51 Behçet's patients without a history of vasculopathy, and 48 healthy-patient volunteers who applied to the Internal Medicine-Rheumatology Outpatient Clinic without any systemic disease, without a diagnosis of malignancy and autoimmune disease, without active thrombo-embolic disease, without a history of thrombosis, without chronic kidney disease, non-smoker and drug use. By interviewing the patients participating in the study and using the hospital data processing system, patients' demographic data (age, gender), age of first symptom, age at diagnosis, disease duration (years), whether they smoked or not, family history of Behçet's disease, comorbidities, disease findings (oral aphthae, genital ulcer, papulopustular rash, erythema nodosum, arthritis, arthralgia, uveitis, uveitis-side, neurological involvement, gastrointestinal involvement, cardiac involvement, pathergy test positivity, history of thrombosis, pulmonary involvement, aneurysm), drugs used by patients, laboratory values, HLAB5, HLAB51 positivity was detected and recorded. Blood samples of the patients vi were taken and serum semaphorin 3A levels were measured by Enzyme Linked Imuno Sorbent Assay (ELISA) method. Results: The mean serum semaphorin 3A level of all patients with Behcet's disease was found to be 46.76 (11.15) ng/ml, while the mean semaphorin 3A level of the control group was 60 (23.79) ng/ml. The serum semaphorin 3A level of patients with Behcet's disease was found to be statistically significantly lower than the control group (p < 0.001). While the mean serum semaphorin 3A level of the vascular group was 43.96 (7.52) ng/ml, the serum semaphorin 3A level of non-vascular patients with Behcet's disease was 49.28 (13.20) ng/ml. The serum semaphorin 3A level of vascular patients with Behcet's disease was found to be statistically significantly lower than the serum semaphorin 3A level of non-vascular patients with Behcet's disease (p= 0.016).