Deri melanomalarında prognostik faktörler
Retrospective analysis of cutaneous malignant melanomas
- Tez No: 108227
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜHEYLA SERDENGEÇTİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Onkoloji, Dermatology, Oncology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Giriş ve amaç : Tüm dünyada malign melanomun (MM) sıklığı gittikçe artmaktadır. MM'un insidansındaki bu artışa risk faktörlerine daha fazla maruz kalmanın yanı sıra, erken tanı yöntemlerinin kullanılması ve sağlık eğitim programlarının yaygınlaştırılması da yol açmıştır. Çalışmamızda, cilt MM'lu olguların demografik özellikleri, prognostik faktörler ve mevcut tedavilere yanıtlarının incelenmesi planlanmıştır. Yöntem ve gereçler : Medikal Onkoloji Bilim Dalı kliniğimizde izlenen 144 MM (E/K: 79/65) olgusu (medyan yaş 51.94+15.82, ortalama takip süresi 23.43±29.89ay) retrospektif olarak taranmıştır. Olguların demografik özellikleri saptanıp, olası prognostik faktörlerin ve verilen tedavi şemalarının sağkalım üzerine etkileri Spearman korelasyon & Kaplan-Meier testleri ile araştırılmıştır. Bulgular : Hastaların 67'si(%46.52) nodüler, 28'i(%19.44) yüzeyel yayılan (SSM), 26'sı(%18.05) akral lentiginöz ve 23'ü(%15.97) lentigo malign melanom idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction : The incidence of malignant melanoma (MM) are increasing throughout the world. The rate of this increase is higher than that for any other type of cancer. Increase in incidence depends on various risk factors and earlier diagnosis of MM. The aim of our study is to analyze demographic properties, prognostic factors and treatment modalities in cutaneous MM. Materials and methods : 144 cases of cutaneous malignant melanoma (MZF=79/65) who were admitted to our Department of Medical Oncology (median age 51. +94+1 5. 82, median follow up 23.43±29.89months) were analyzed for demographic properties, prognostic factors and responses to therapy with Spearman correlation & Kaplan-Meier survival tests. Results : Histopathologic types of malignant melanoma were as follows: 67 (%46.52) nodular melanoma, 28 (%19.44) superficial spreading melanoma (SSM), 26 (%18.05) acral lentiginous and 23 (%15.97) lentigo malign melanoma. Patient who had SSM was found to have worse prognosis than other types (MST: 4.85±0.9months), but this result is not found to be statistically significant.