Tip 2 diabetes mellituslu hiperkolesterolemili hastalarda antihiperlipidemik tedavinin lipidler, fibrinojen ve trombosit agregasyonu üzerine etkileri
The effect of antihyperlipidemic treatment on lipids, fibrinogen, CRP levels and platelet aggregation in type 2 diabetic patients with hypercholesterolemia
  1. Tez No: 108254
  2. Yazar: MÜRŞİT KAYACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SANİYE TOPÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Tip 2 DM'lu hastalarda dislipidemi gelişme olasılığı, diabetik olmayan bireylere göre iki kat fazladır. Hiperlipidemi, hipertansiyon, trombosit ve pıhtılaşma bozuklukları gibi birçok faktör diabette hızlı gelişen aterosklerozis olayından sorumludur. Aterosklerozis kardıyovaskuler ve serebrovasküler olaylara zemin hazırlar. Statinler, diabetik kombine hiperlipidemili hastalarda ilaç tedavisi olarak ilk seçilecek ilaçlardır. Biz çalışmamızda Tıp 2 DM'lu ve hiperlipidemili hastalarda fluvastatin ve simvastatinin 2 aylık tedavisinin lipid düzeyleri, fıbronojen ve trombosit agregasyonu üzerine etkisini araştırdık. Bu çalışmada 13 kadın, 7 erkekten oluşan toplam 20 hastaya günde bir kez 40 mg fluvastatin; 12 kadın 8 erkekten oluşan diğer toplam 20 hastaya günde bir kez 10 mg simvastatin verdik. Hastaların başlangıçta ve 2 aylık tedavi sonrası lipid düzeyleri, fıbrinojen ve trombosit agregasyonu değerlerine baktık. Fluvastatin alan grupta TG, total kolesterol, LDL kolesterol, VLDL kolesterol ve trombosit agregasyonunda anlamlı düşme gözlenirken, HDL kolesterol ve fibrinojende anlamlı değişiklik gözlenmedi. Simvastatin alan grupta ise TG, total kolesterol, LDL kolesterol ve VLDL kolesterolde anlamlı düşme gözlenirken, HDL kolesterol, fıbrinojen ve fluvastatinden farklı olarak trombosit agregasyonunda anlamlı değişiklik gözlenmedi. Sonuç olarak, her iki statin de diabetik dislipidemili hastalarda lipid düzeylerinde HDL kolesterol dışında anlamlı düzelmeler yapmıştır. Fluvastatin simvastatinden farklı olarak, trombosit agregasyonunu azaltmıştır. Her iki statinin de etkisinin daha iyi anlaşılabilmesi için uzun süreli ve farklı dozlarla yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Dyslipidemia development is 2 times more probable in type 2 diabetic patients when compared with the nondiabetics. Lots of factors like hyperlipidemia, hypertension, platelet and coagulation disorders are responsible for the fast development of the atherosclerosis event in diabetes. Atherosclerosis lies beneath the cardiovascular and cerebrovascular events. Statins are the first line drugs for the treatment of diabetic combined hyperlipidemic patients. In our study we investigated the effect of fluvastatin and simvastatin given for 2 months: on lipid levels, fibrinogen and platelet aggregation. In this study a total of 20 patients (13 female, 7 male) received 40 mg/day fluvastatin and a total of 20 patients (12 female, 8 male) received 10 mg/day simvastatin. The initial and after 2 months treatment values for lipid levels, fibrinogen and platelet aggregation were investigated. While there was a significant decrease in triglyceride, total cholesterol, LDL cholesterol, VLDL cholesterol and platelet aggregation no significant change; in HDL cholesterol and fibrinogen was observed in the fluvastatin receiving group. In the simvastatin group a significant decrease was observed in triglyceride, total cholesterol, LDL cholesterol and VLDL cholesterol but there was no significant change in HDL cholesterol, fibrinogen and different from the fluvastatin receiving group platelet aggregation. As a result both of the statins induced a significant improvement of lipids other than HDL cholesterol in diabetic dislipidemic patients. Fluvastatin decreased platelet aggregation afferent from simvastatin. In order to understand the effect of both statins better; long lasting studies using different dosages should be performed. 42