Klinik ve subklinik tiroid hastalıklarında tedavi öncesi ve sonrası lipid parametreleri ile diyastolik ve sistolik kalp fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of diastolic and systolic functions of the heart and lipid parameters in patients with subclinical and clinical thyroid diseases before and after the treatment
- Tez No: 108255
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Klinik ve subklinik tiroid hastalıklarında tedavi öncesi ve sonrası lipid parametreleri ile diyastolik ve sistolik kalp fonksiyonlarının değerlendirilmesi Aşikar tiroid hastalıklarında kardiyovasküler sistem ve lipid parametreleri etkilenir. Subklinik tiroid hastalıklarında bu etkiler hakkında değişik çalışmalarda değişik sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmamızda klinik tiroid hastalıkları olan hastalarda ekokardiyografîk olarak özellikle diyastolik fonksiyonlar ile lipid parametrelerine bakılarak sonuçlan, subklinik tiroid hastalıkları tanısı alan hastalardaki bulgular ile karşılaştırdık. Bu hastalar ötiroid hale geldikten sonra da bu parametreleri tekrar istatistiksel olarak değerlendirdik. Çalışmaya aşikar hipotiroidi, aşikar hipertiroidi, subklinik hipotiroidi, subklinik hipertiroidi, olmak üzere 4 grup hasta ve kontrol grubundan oluşan 150 hasta alındı. Hastaların başlangıçta lipid parametreleri ve kalbin özellikle diyastolik fonksiyonları ekokardiyografîk olarak değerlendirildi. Hastalar ötiroid hale geldikten sonra lipid parametreleri ve ekokardiyografîk incelemeleri tekrar edildi. Subklinik hipotiroidi de lipid parametreleri kontrol grubundan farklı bulunmadı. Subklinik hipertiroidi de ise trigliserid seviyesi kontrol grubundan düşük, apo B seviyesi ise yüksek bulundu. Hipotiroid grupta kontrol gruba göre;total kolesterol, LDL kolesterol, Apo A seviyesi anlamlı olarak yüksek bulundu. Serum HDL kolesterol seviyesi,trigliserid, Lp(a), Apo B seviyesi yönünden ise fark bulunmadı. Hipertiroid grupta; total kolesterol, LDL kolesterol, trigliserid seviyesi kontrol gruba göre anlamlı düşük bulundu. Ancak Apo A, Apo B, Lp(a), HDL kolesterol yönünden fark bulunmadı. Hipotiroidi, subklinik hipotiroidi, hipertiroidL subklinik hipertiroid grupta 2D eko ve doppler ekokardiyografik akım örnekleri kontrol grubundan farklı bulunmadı. Hastalar ötiroid hale geldikten sonra; subklinik hipotiroidi de HDL kolesterol seviyesi arttı, hipotiroidi de LDL kolesterol azaldı, hipertiroidi de total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol seviyesi arttı, subklinik hipertiroidi de total kolesterol, trigliserid, HDL kolesterol, LDL kolesterol seviyesinde artış gözlendi. Hipotiroidide tedavi sonrasında doppler ekoda sol ventriküle ait A dalgası ve AVTI'da yükseliş gözlendi- EVTI/AVTI oram azaldı. LVMI tedavi sonunda azaldı. Ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Subklinik hipotiroidi de doppler ekoda triküspid kapağa ait A dalgasında tedavi sonrasında düşüş gözlendi. LVMI tedavi sonrasında azaldı. Doppler eko akım örnekleri yönünden hipertiroid grupta mitral ve triküspid kapağa ait E ve A dalgalarında tedavi sonunda azalma gözlendi. LVMI tedavi sonunda azaldı. Ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Subklinik hipertiroidizmde doppler ekoda sağ ventriküle ait EDT'de tedavi sonunda anlamlı yükseliş gözlendi. LVMI' da ise anlamlı düşüş görüldü. 50Sonuç olarak; çalışmamızda lipid parametrelerinin aşikar ve subklinik tiroid hastalıklarında etkilenmediği; ekokardiyografik bulgularının ise kontrol grubundan farklı olmadığı saptanmıştır. Hastalar ötiroid hale geldikten sonra lipid parametrelerinde düzelme tespit edildi. Tedavi sonunda, hipertiroid grupta mitral ve triküspid kapağa ait E ve A dalgaları azaldı, hipotiroidili hastalarda ise mitral kapağa ait A dalgası ve AVTTda yükseliş gözlendi. Sol ventrikül kitle indeksi tüm gruplarda tedavi sonrasında azaldı. Çalışmamızdan elde edilen verilere göre tiroid hastalıklarında tiroid hormon değerleri kadar,lipid ölçümleri ve ekokardiyografik değerlendirmeninde hasta takip ve tedavisinde yararlı olabiliceği kanısındayız. Ayrıca farklı sonuçlar ve tartışmalar olmak birlikte; subklinik tiroid hastalıklarında risk faktörleri dikkate alınarak tedavileri planlanmalıdır. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of diastolic and systolic functions of the heart and lipid parameters in patients with subclinical and clinical thyroid diseases before and after the treatment. Cardiovascular system and lipid parameters are affected by clinically overt thyroid diseases. Varying results have been obtained from various studies considering these effects in subclinical thyroid diseases. In this study, we compared the echocardiographic diastolic cardiac functions and lipid parameters of the patients with clinical thyroid diseases with those of the patients diagnosed aş subclinical thyroid disease. We reevaluated all these parameters statistically after the patients become euthyroid. Four groups of patients classified as overt hypothyroidism, overt hyperthyroidism, subclinical hypothyroidism and subclinical hyperthyroidism and 150 patients taken as the control group were included in the study. Lipid parameters and diastolic cardiac functions of the patients were evoluated at the begining. After euthyroid state has been achieved for each patient, measurement of lipid parametres and echocardiographic examinations were repated. Lipid parameters of the patients with subclinical hypothyroidism were not different than those of the control group, In subclinical hyperthyroidism, triglyceride level was found lower and apoB level was found higher compared to those of the control group. Levels of the total cholesterol, LDL cholesterol and Apo A were found significantly higher in the group of hypothyroidism compared to those in the control group. There was no significant difference between both groups considering serum levels of HDL cholesterol, triglyceride, Lp(a) and ApoB, In hyperthyroidism; total cholesterol, LDL cholesterol and triglyceride levels were found significantly lower compared to those of the control group, but there was no significant difference between both groups considering Apo A, Apo B, Lp (a) and HDL cholesterol levels. Two dimensional measurements and Doppler echocardiographic flow patterns obtained from the groups of hypothyroidism, subclinical hypothyroidism, hyperthyroidism and subclinical hyperthyroidism were not found different from those of the control group. After the patients became euthyroid, it was observed that HDL cholesterol level increased in subclinical hypothyroidism; LDL cholesterol level decreased in hypothyroidism, total cholesterol, HDL cholesterol and LDL cholesterol levels increased in hyperthyroidism; total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol and triplyçeride levels increased in subclinical hyperthyroidism. It was seen that amplitude of the left ventricular A wave and AVTI measured on Doppler echocardiography increased and EVTI/AVTI ratio decreased after the treatment in hypothyroidism. LVMI also decreased after the treatment but this decrease did 52not reach statistical significance. The amplitude of the right ventricular A wave measured on Doppler echocardiography was found to decrease after the treatment in subclinical hypothyroidism. LVMI also decreased after the treatment. Considering the Doppler echocardiographic flow patterns, there was a decrease in the amplitude of E and A waves of both mitral and triçuşpit flows in hyperthyroidism, LVMI also decreased after the treatment but it did not reach statistical significance. In subclinical hyperthyroidism, right ventricular EDT obtained on Doppler echocardiography and LVMI decreased significantly after the treament. In conclusion; it was found that lipid parametres were influenced by subclinical and overt thyroid diseases while echocardiographic findings of the patients were not different than those of the control group. It was determinent tahat lipid parameters improved after the atients became euthyroid. Following the treatment, amplitude of E and a waves of mitral and tricuspid flow decreased in hyperthyroidism and amplitude of A wave and AVTI of mitral flow was found to increase in the patients with hypothyroidism. LVMI decreased in all proupş after the treament. In the light of data obtained from this study, we think that lipid parameters and echocardiographic evaluation may be useful in the management and follow up of the patients with thyroid diseases as well as thyroid hormones. Additionally, in spite of conflicting date, treatment must be planned according to the presence of risk factors in subclinical thyroid diseases. 53