Akut romatizmal ateşli, başka hastalıklı ve sağlıklı olanlarda, nefelometrik yöntemle anti-streptolizin O'nun değerlendirilmesi
Evaluation of anti-streptolysin O by nephelometric method in patients with acute rheumatic fever, other diseases and healthy subjects
- Tez No: 108258
- Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Akut Romatizmal Ateş (ARA); Türkiye gibi gelişmekte olan birçok ülkede önemli bir sağlık sorunu olmaya devam eden ve gelişmiş ülkelerinde tümüyle ortadan kaldıramadığı bir hastalıktır. Yıllarca tekrarlanan klinik ve epidemiyolojik gözlemler sonunda ARA, A grubu beta hemolitik streptokok (AGBHS) farenjitin nonspütatif bir sekeli olarak kabul edilmiştir. Günümüzde ARA tanısı kolay değildir. Geçmiş dönemlerinde ARA tanımlanmamış akiz valvüler kalp hastalarının sayısındaki artma, tanı koymadaki yetersizliği ve erken teşhisin önemini göstermektedir Son zamanlarda geçirilmiş AGBHS infeksiyonuna ait kesin kanıtların ortaya konması, ARA teşhisi bakımından son derece önemlidir. Pozitif boğaz kültürü, akut infeksiyon ile taşıyıcılığı birbirinden ayıramamakta ve hastalık ortaya çıktığında, genellikle negatif olarak saptanmaktadır. Bu nedenlerle geçirilmiş streptokok infeksiyonunun kanıtı olarak streptokok antikorların ölçümü değer kazanmaktadır. Streptokok antijenlerine karşı gelişen antikorların ölçümünde ilk geliştirilen ve en yaygın kullanılan ASO testidir. ASO testi oldukça güvenilir olmasma rağmen, ARA'lı hastalarda sadece %80 oranında artış saptanması ve streptokoklarla oluşan deri infeksiyonlarına zayıf ASO cevabı ile ilişkili gözlemler nedeniyle diğer streptokok antikorları tamamlayıcı bir ölçüm olarak önerilmektedir. Bu testlerden anti-deoksiribonükleaz B (anti- DNase B) artan bir ilgi kazanmıştır. ASO'dan farklı olarak deri infeksiyonları iyi bir anti- DNase B cevabı verir. 51Testlerin uygulanmasındaki teknikler ve testin standardizasyonu bir laboratuvardan diğerine değişmekte, titreler yaş, mevsimler ekonomik durum ve coğrafık konum gibi faktörlerden etkilenmektedir. Bu faktörlere ek olarak antikor düzeyi yüksek bulunan hastaların çoğunda bazal değerlerin bilinmemesi testlerin yorumunu güçleştirmektedir. Bu konuyla ilgili olarak yaptığımız çalışmada günümüzde en çok kullanılan ASO ve anti-DNase B testlerinin nefelometrik yöntemle bulunduğumuz coğrafik konumdaki normal sınırlarını ve yüksek bulunan tek bir değerin nasıl yorumlanacağı sorusuna cevap aradık. Sağlıklı ve hastalıklı kontrol gruplarındaki bireylerde ortalama ASO değerleri 203,84 IU/ml 221,36 IU/ml ortalama anti-DNase B değerleri 190,45 U/ml 214,45 U/ml bulundu. Her iki antikor düzeyi için gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Bölgemizde ASO ve anti- DNase B titreleri için normalin üst sınırı 318 IU/ml ve 270 U/ml bulundu. ARA'lı hastalarda atak başlangıcında saptanan ASO düzeyinin %80 oranında bu değerin üzerinde saptanması ARA'ya neden olan streptokok infeksiyonlarında ASO titrasyonlarının çok yüksek olduğunu göstermektedir. Normal popülasyonda birbirinden çok farklı ve yüksek değerlerle karşılaşılması, ARA kliniği olmayan hastalarda antikor düzeylerinin tespitinin endikasyonu olmadığı gibi bulunabilecek yüksek bir değerin de çok anlamlı olmayacağını gösteriyor. ARA tanınışında esas olan son zamanlarda geçirilmiş streptokok infeksiyonunu saptamaktır. Yüksek bulunan bir ASO değerinin yakın zamanda geçirilmiş streptokok infeksiyonuna bağlı olduğunu anlayabilmek için, kısa aralıklarla (2-4 hafta) ölçümlerin tekrarlanması ve değerler arasındaki anlamlı farkların gözlenmesi, ARA tanısı ve takibinde daha değerli bir kriter olarak önerilebilir 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF ANTISTREPTOLYSIN O BY NEPHELOMETRIC METHOD IN PATIENTS WITH ACUTE RHEUMATIC FEVER, OTHER DISEASES AND HEALTHY SUBJECTS Acute Rheumatic Fever (ARF) is a common health problem in developing countries as Turkey and wasn't still eradicated by developed countries. After the clinical and epidemiological experimentations which were designed for years, ARF was thought as a nonspurative sequel of Group A P-Hemolytic Streptococcus farengititis. Increased number of heart valve diseases which had no acute rheumatic fever history in the past, have showed the importance of early diagnosis and insufficiency of right diagnosis. To show certain proofs of recent Group A P-Hemolytic Streptococcus infection is very important for ARF diagnosis. Positive throat culture doesn't differentiate acute infection from carrier stage and found generally negative when the disease has occured. For this reason, measurement of antistreptococcal antibodies as on evidence of recent streptococcal infection have great importance. Anti-Streptolysin O (ASO) test is the first and most acceptable measurement test of antistreptococcal antibodies. ASO test is so useful but only 80% increased was observed in ARF patients and poor ASO response was observed in skin lesions which was caused by streptococcus. For this reason other antistreptococcal antibodies were proposed as completing tests. From these tests, anti-deoxyribonuclease B (anti-DNase B) has on increasing interest. 53There is a good response to anti-DNase B in skin infections and this property differs it from ASO test. The techniques and standardisation of tests are different between laboratories. Titreş are associated with age, season, echonomical condition and geographical region. In addition to these factors, unknown basal values of these patients who have high antibody titreş, make difficult the tests' estimation. In this study, we decided to evoluate by nephelometric method normal ASO and anti- DNase B tests which use frequently nowadays, for our geographical state and how we will comment only one high value. Mean ASO values of healthy and control patient groups were 203.84 IU/ml and 221.36 IU. Mean anti-DNase B values for both groups were 190.45U/ml and 214.45U/ml. There was no significant differance for both antibodies between two groups. The upper limit of normal ASO and anti-DNase B titer for our region were found as 318 IU/ml and 270 U/ml. ASO values in patients with acute rheumatic fever were found 80% above these values. For this reason it is thought that ASO titreş are very high in streptococcal infections which cause acute rheumatic fever. There is no indication to find antibody values in patients who have no clinical symptom of acute rheumetic fever and the high value which was found has no importance because very different and high values were found in normal populations. The main diagnostic tests for acute rheumatic fever is to determine recent streptococcal infection. Repetative measurements of ASO values two or four weeks time intervals and observation of significant differances between these values may have more important role in the diagnosis and clinical fallow of acute rheumatic fever. By this way, it is possible to find out a recent streptococcal infection. 54