Apolipoprotein E polimorfizminin son dönem böbrek yetmezliğinde serum lipid ve lipoproteinleri üzerine etkisi
Apolipoprotein E gen polymorphism in ESRD effect of serum lipid and lipoprotein levels
  1. Tez No: 108257
  2. Yazar: HAKAN SARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN ÖZENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Lipid ve lipoproten bozuklukları SDBYde sık görülür. Anormal lipid metabolizması böbrek hastalığının ilerlemesine eşlik edebilir. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki Apo-E lipoprotein metabolizmasında ve apo-E fenotipine göre lipoprotein katabolizmasını etkileyerek önemli bir rol oynar. Apo-E allele sıklığı ırklar arasında farklılık gösterir. Apo-E polimorfîzmi üç önemli allele içerir (EZ, E3 ve E4). Apo-E1 de görülen bu polimorfîzm genel populasyonda ateroskleroz morbiditesini etkilediği rapor edilmiştir. Biz çalışmamızda Apo-E allele ve fenotipe sıklığının belirlenmesi, belirlenen polimorfizmlerin SAPD ve HD hasta gruplarında lipid profilleri üzerine etkisini araştırdık. Metod: Apo-E fenotipi 52 sağlıklı kontrol, ve 144 SDBY'likli (72 HD, 72 SAPD) hastalarda polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlendi. Allel sıklığı ve fenotipe dağılımı“gen counting”metodu kullanılarak hesaplandı. Lipid ve lipoprotein değerleri en az 12 saatlik açlığı takiben ölçülmüştür. Sonuç: Apo-E allel ve fenotipe dağılımı SAPD, HD ve kontrol grupları arasında benzer bulunmuştur. Farklı etiolojilerdeki SDBYde apo-E fenotipe dağılımı benzerdi. HD hasta grubunda T-kolesterol, LDL-Kolesterol, apo-B serum düzeyleri SAPD ve kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu. SAPD,HD hastalarınm apo-E fenotip subgrup T-kolesterol, LDL-Kolesterol, HDL-kolesterol, TG, apo-B, apo-A, Lpa düzeyleri kontrol grubu ile benzerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Backgrounds. Lipid and lipoprotein abnormalities are frequently found in end-stage renal disease (ESRD) patients, and abnormal lipid metabolism may contribute to the progression of renal disease. Previous investigators have reported that apolipoprotein-E (apo- E) has an important role in lipoprotein metabolism and that the process of lipoportein catabolism varies according to the apo-E phenotypes. In addition, the relative frequency of the apo-E alleles was found to be different among the races. Apo-E polymorphism consists of tree major alleles (E2, E3 and E4). Because of their difference in a lipid-modulating effect, the polymorphism has been reported to affect the progresion and morbidity of atherosclerosis in generel population. In this study, we investigated the allele frequency of apo-E phenotypes and evaluated the impact of apo-E polymorphism on lipid profile and atherosclerosis in Turkish hemodialysis (HD) and continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) patients. Methods; Apo-E phenotypes were determined by polymerase chain reaction in 144 Turkish ESRD patients (72 HD, 72 CAPD) and 52 healthy controls. The allele frequency and apo-E phenotype distribution were estimated by the gene-counting method. Serum lipid parameters were measured after a 12-hour fasting period. Result; We found a similar phenotype distribution and allele frequency among HD, CAPD and healthy controls. The distributions of Apo-E phenotypes were similar among the different etiologies of ESRD. Total cholesterol (T-Chol), LDL-cholesterol (LDL-Chol) and apolipoprotein-B (apo-B) levels were significantly lower in HD patient compaired to CAPD and control groups. When analysed together, all phenotypes of apo-E in CAPD and HD patients had statisticlly similar T-Chol, LDL-Chol, apo-B, HDL-Cholesterol (HDL-Chol), triglyseride (TG), apolipoprotein-A (apo-A), lipoprotein (a) (Lpa) levels compaired to that of control group.