Yoğun bakım ünitelerinde tıbbi araç ilişkili basınç ülseri prevalansının belirlenmesi
Determination of the prevalence of medical device-associated pressure ulcers in intensive care units
  1. Tez No: 700204
  2. Yazar: MELEK YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. ÜLKÜ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırma, yoğun bakım birimlerinde yatan hastalardaki tıbbi cihaz ilişkili basınç ülserlerinin nokta prevalansını ortaya koymak ve neden olan faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Kesitsel olarak planlanan bu araştırmada Ege Üniversitesi Hastanesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinin dâhili ve cerrahi yoğun bakım birimlerinde yatan hastalar evren olarak alınmıştır. Tıbbi araç ilişkili basınç ülseri bağımlı değişkeni, hastanın yaşı, cinsiyeti, tıbbi tanısı, hastanede yatış süresi, beden kitle indeksi, beslenme durumu, beslenme şekli, mekanik ventilatöre bağlı olma durumu, serum albümin düzeyi, hemoglobin düzeyi, lokal ödemin varlığı, kullanılan tıbbi araç sayısı, tıbbi araç kullanım süresi, tıbbi araç ilişkili basınç ülserinin varlığı, basınç ülserine neden olan tıbbi araç, kullanılan tıbbi aracın fiziksel özellikleri, oluşan basınç ülserinin evresi ve lokalizasyonu ise bağımsız değişkenlerdir. Verilerin toplanmasında ''Birey Tanıtım Formu'' ,“Braden Basınç Ülseri Risk Değerlendirme Ölçeği”ve“Basınç Ülseri Evrelendirme Formu”kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilmiş olan veriler, SPSS 22,0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Hastalara ait tanıtıcı özelliklerin bulunduğu sorular sınıflandırılarak, frekans ve yüzdelik dağılımları hesaplanmıştır. Normallik testi sonucunda, gruplar arasındaki farklılıklar incelenmiş, ikili gruplarda normal dağılım göstermeyen değişkenlerde, Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Anlamlılık seviyesi olarak 0,05 kullanılacak olup p=0,05 olması durumunda ise gruplar arası anlamlı bir farkın olmadığı belirlenmiştir. Değişkenler arası bağımlılık incelenirken ki-kare (x2) ve Fisherexact ( ki-kare testinin kullanılmadığı durumlarda ) kullanılmıştır. İlgili risk faktörlerinin etki düzeyi lojistik regresyon analizi kullanılarak yapılmıştır. Anahtar Kelimeler;Yoğun bakım ünitesi; Hemşire; Basınç ülseri; Tıbbi araç
Özet (Çeviri)
This research was made for reveal the point prevalence of medical device-associated pressure ulcers in patients hospitalized in intensive care units and to examine the causative factors. The universe of our cross-sectional research is hospitalized patients in the intensive care units of Ege University Hospital and Dokuz Eylül University Hospital. While, Medical device-associated pressure ulcer was dependent variable; patient's age, sex, medical diagnosis, hospital time, body mass-index, nutrition status, nutrition type, state of being mechanic ventilation, serum albumin level, hemoglobin level, presence of local edema, number of medical devices used, duration of use of medical devices, presence of medical device associated pressure ulcer, medical device causing pressure ulcer, physical characteristics of the medical device used, stage and localization of the pressure ulcer formed were independent variables.“Individual Identification Form”,“Braden Pressure Ulcer Risk Assessment Scale”and“Pressure Ulcer Staging Form”were used to collect data. The data obtained in this study were evaluated with the SPSS 22.0 package program. Frequency and percentage distributions were calculated by asking questions that contains characteristics of the patients. While examining the difference between the groups as a result of the normality test, the Mann Whitney U Test was used for the variables that did not show normal distribution in the paired groups. Level of significance will use as the level of 0, 05 and in case of p=0, 05, it has been determined that there is no significant difference between the groups. Chi-square (x2) and Fisher exact (in cases where the values observed in the cells could not meet the chi-square test assumptions) tests were used when examining the dependency between the variables. The effect level of the relevant risk factors was determined using logistic regression analysis. Keywords; intensive care unit; Nurse; pressure ulcer; medical tool