Ankara ilinden seçilen Pursaklar Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin sigara içme prevalensı ve sigaraya başlama nedenlerinin araştırılması
The Reason of starting to smoke and prevalance of smoking of the students at Pursaklar High School and Pursaklar Medical High School in Ankara
  1. Tez No: 108279
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZEN (TURAN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERDA ÖZYURDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
VII.ÖZET ANKARA İLİNDEN SEÇİLEN PURSAKLAR SAĞLIK MESLEK LİSESİ VE PURSAKLAR LİSESİ ÖĞRENCİLERİNİN SİGARA İÇME PREVALENSİ VE SİGARAYA BAŞLAMA NEDENLERİ Ankara ilinden seçilen Pursaklar Lisesi ve Pursaklar Sağlık Meslek Lisesinde okuyan 622 öğrencide yürütülen bu çalışmada sigara içme prevalensi %26,53, sigaraya başlama yaş ortalaması 13,47 (±2.38) olarak bulunmuştur. Sigaraya başlama nedenleri olarak, arkadaş etkisi, merak, özenti, sorunlar, sıkıntı ve dertler, büyüdüğünü kanıtlamak, zevk için, yasaklara ilgi gibi nedenler gösterilmiştir Sigara içmeyi etkileyen faktörler ise yaş, cinsiyet, sınıf, anne ve babanın sigara içmesi, kardeşin sigara içmesi, öğretmenin sigara içmesi, arkadaşın sigara içmesi olarak saptanmıştır. Ayrıca sigarayı bırakma nedenleri, sigaranın zararları hakkında anne, baba ve çocukların görüşleri, sigaranın yararı ve zararları, sigara içmenin önlenmesi hakkında görüşlerde ele alınmıştır. Çalışmada elde edilen bilgiler literatür bilgileri ile karşılaştırılmış ve soruna yönelik öneriler getirilmiştir. Anahtar kelimeler : 1. Tütün 2. Nikotin 3. Sigara 4. Adölesanda sigara içme 81
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE REASON OF STARTING TO SMOKE AND PREVALANCE OF SMOKING OF THE STUDENTS AT PURSAKLAR HIGH SCHOOL AND PURSAKLAR MEDICAL HIGH SCHOOL IN ANKARA As a result of this study carried out on the students of Pursaklar High School and Pursaklar Medical High School it was found that the prevalance of smoking is 26.53% and the average age to start smoking is 13,47(± 2.38) years The reasons of smoking were determined as the influence of the persons' friends, curiosity, desire to imitate someone, problems of his/her own and his/her family. The factors effecting smoking were found to be the persons' age, sex, his/her place in the society and his/her parents, friends who smoke. Also, the comments of the students and parents on giving up smoking, the harms and benefits of smoking and preventing from smoking were included. The data obtained form this study was compared with the previous studies and suggestions to solve this problems were stated. Key Words : 1. Tobacco 2. Nicotine 3. Cigarette 4. Smoking Adolescents 82