Annelerin doğum sonu bakıma yönelik beklentileri ve annelere göre bu beklentilerin hemşirler tarafından karşılanma durumu
The Expectation of the mothers concerning postpartum cares and according to the mothers, the level of the cares given by the nurses
- Tez No: 108281
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
VII. ÖZET Araştırma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi Kadın Doğum Servisinde, normal vajinal yolla doğum yapan annelerin kendi ve bebeklerinin bakımına yönelik beklentilerini ve annelere göre bu beklentilerin hemşireler tarafından karşılanma durumunun belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 08 Mart-26 Mayıs 2000 tarihleri arasında normal vajinal yolla doğum yapan 200 anne oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından literatüre dayalı olarak hazırlanan formlar aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, iki eş arasındaki farkın önemlilik testi, varyans analizi ve yüzde hesaplamaları kullanılmıştır. Annelerin genel olarak doğum sonu bakım ve eğitim beklentilerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Doğum sonu hemşirelik işlevlerinden yaşam bulgularının kontrolünün düzenli olarak yerine getirildiği, kanama kontrolü ile göbek bakımının kısmen yapıldığı belirlenmiştir. İnvolüsyon süreci izlemlerinin, perine bakım gereksinimlerinin, loğusa beslenmesi ve sıvı alımı, kabızlık, idrar yapmanın kontrolü, erken mobilizasyon, egzersiz, uyku ve dinlenme, meme bakımı ve emzirme, postpartum hüzün, cinsel yaşam ve aile planlaması ve bebek bakımına yönelik bakım ve eğitim işlevlerinin yeterince yerine getirilmediği saptanmıştır. Ayrıca annelerin hemen hepsinin beklentisinin olmasma rağmen annelerin kendilerine ve bebeklerine yapılan işlemlerin nedenlerinin ve sonucunun açıklanmadığı belirlenmiştir. Tüm yaş ve eğitim grubundaki, il, ilçe ve köyde oturan, primipar ve multipar, son çocuğunun isteyerek ya da istemeden gebe kalan, gebelikleri dönemindeki kontrollere giden ve gitmeyen, öncekidoğumunu evde ve hastanede yapan, önceki doğumlarından sonra eğitim alan ya da almayan bütün annelerin doğum sonu bakım ve eğitim beklentilerinin yüksek, gereksinimlerin karşılanma durumunun ise düşük olduğu ve gereksinimlerin yeterince karşılanamadığı saptanmıştır. Yaş gruplarının kendi aralarında bakım beklentileri açısından anlamlı farklılık olduğu, çok genç (15-19) ve ileri (35 yaş ve t) yaştaki annelerin beklentilerinin diğer yaş gruplarına göre düşük olduğu belirlenmiştir. Eğitim düzeylerinin de kendi aralarında anlamlı farklılık olduğu, örgün eğitim düzeyi yükseldikçe bakım beklentilerinin arttığı fakat eğitim istemeleri açısından anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur. 71
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT The research applied to the mothers giving vaginal delivery at Postpartum Unit of Erciyeds University aims to determine the perceptions of the mothers concerning nursing care activities and about their and their babies needs and determine the level of the cares given by the nurses. The samples of the research were made up 200 mothers giving vaginal delivery between 8 March-26 May 2000. The data of the research has been assembled by the research using the form prepared with the help of the literature. While evaluating the data statistically the importance test of the differences between two averages, the importance test of the differences between two partners, analysis of the variances and the calculations of percent. It has been determined that in general the postpartum care and educational expectations of the mothers were quite high. It has been found that vital sign which is one of the postpartum nursing care activities are implemented and that the control of bleeding and cord care are partially done. It has been obtained that the educational and caring activities concerning the assessment of uterine involution, the necessity of perineal care, nutrition and taking fluid., constipation, the control of urination, early mobilisation, exercise, sleep and rest, breast care and breast feeding, postpartum blues, sexual activity and family planning and baby care are not served by the nurses. The postpartum care and educational expectations of all mothers at all ages and educational levels living in cities, towns and villages primipar and multipar, having desirable or undesirable pregnancy, having the pregnancy control regularly or not, giving previous birth at home or at hospital, receiving previous postpartum education or not are high but these needs are not covered properly. 72When the groups of ages are compared it is seen that there is an important difference between the expectations. That means the expectations of the group aged (15-19) and (35 and above) are lower than others. If the educational levels are compared it is seen that the caring expectations of those having high education are higher than that of those having low education. But educational expectations are not different. 73