Doğum sonrası annelerin öz-bakım gücünün hastane taburculuğuna hazır oluşluklarına etkisi
The determination of the effect of motherrs self-care competences on their readiness to from hospital
- Tez No: 260683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemde önlenebilir nedenlerle ortaya çıkan anne ve bebek ölümleri toplumda öncelikle ele alınması gereken sağlık sorunlarıdır. Ana-çocuk sağlığı hizmetleri içinde önemli bir yeri olan doğum sonu bakım hizmetlerinin hemşireler tarafından sunumu önemlidir. Bu süreçte kadınların öz-bakım gereksinimlerini karşılamak ve hastane taburculuğuna hazır oluşluk düzeyini yükseltmek önemli bir yaklaşımdır.Bu çalışma kadın hayatında gelişimsel bir kriz olarak değerlendirilen doğum sonrası öz-bakım gücünün, kadınların hastane taburculuğuna hazır oluşluklarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini Konya merkezde bulunan Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesinde doğum yapmış 224 kadın oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan kadınların sosyo-demografik, obstetrik, gebelik, doğum sonrası döneme ilişkin verilerin yer aldığı 57 soruluk anket formu, öz-bakım gücü ölçeği, Hastane Taburculuğuna Hazıroluşluk Ölçeği - Yeni Doğum Yapmış Anne Formu (HTHÖ-YDAF) ile hastane ortamında araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla; Mann Whitney U Testi, Kruskal-Wallis Varyans Analizi, Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Öz-bakım gücü ve Hastane Taburculuğuna Hazır oluşluk risk faktörlerini belirlemek amacıyla Multiple Regresyon analizi yapılmıştır.Çalışma grubunun öz-bakım gücü puan ortalaması 96,93±36,22 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Mother and baby deaths which come as a result of preventable causes in pregnancy, birth and post-partum period are health problems to be primarily dealt in the society. It is important that post-partum health services which have an important place in maternal-infant health be offered by nurses. In this process it is important to meet women?s self-care needs and increase their level of readiness to discharge from hospital.This study was undertaken to find out the effect of self-care competence in post-partum period-which is regarded as a developmental crisis in woman life-on hospital discharge readiness of women.The sample of the research is composed of 224 women in Dr. Faruk Sükan Birth and Child Hospital in Konya city center. In the study, the data was collected with a questionnaire with fiftyseven questions which include data about women?s socio-demographic, obstetric, pregnancy, post-partum prepared by the researcher, self-care competence scale, Hospital Discharge Readiness Scale- Newborn Mother form (HDRS-NBMF) with face-to-face interviews with the research at the hospital. In the analysis of data, Mann Whitney U Test, Kruskal-Wallis Variance Analysis, Spearman Correlation Analysis was used to find out the relations between dependent and independent variables. Multiple-regression analysis was carried out to determine risk factors in self-care competence and readiness to discharge from hospital.The self-care competence score mean was found to be 96,93±36,22.