Gebelikte aile sağlığı merkezinden alınan doğum öncesi bakım hizmetinin içeriği ve hizmet hakkındaki görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the content of prenatal care services received from family health center during pregnancy and their opinions about the service
  1. Tez No: 953577
  2. Yazar: ZEYNEP İREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANAYİT MARGİRİT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırma, gebelerin Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) sunulan doğum öncesi bakım (DÖB) hizmetlerine yönelik beklenti ve memnuniyet düzeylerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı tipte bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Sultanbeyli İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 24 Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 0-3 ay bebeği olan anneler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, ASM'lerin hizmet verdiği nüfus sayısına göre dağılım yapılan toplam 288 anne oluşturmuştur. Araştırmada veriler, 'Tanıtıcı Bilgiler Formu', 'Obstetrik Özellikler ve ASM Kullanım Bilgi Formu', 'Doğum Öncesi Bakım Değişkenleri Bilgi Formu' ve 'Doğum Öncesi Bakım Memnuniyeti ve Hasta Beklentiler Ölçeği' kullanılarak elde edilmiştir. Kadınların büyük çoğunluğu (%62,1) 25–34 yaş grubunda,%96,5'i resmi nikahlı, %47,5'i lisans mezunu, %60,8'i bir işte çalışıyor ve %69,8'i gelir durumunun orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Kadınların %43,4'ü primipar, %67,6'sı en az 4 kez antenatal kontrole gitmiş ve %80,9'u ilk kontrolünü 1–14. haftalar arasında yaptırmıştır. DÖB hizmetlerinden en sık kan basıncı ölçümü (%70,8), kilo takibi (%73,2), fetal kalp sesi dinleme (%70,8), demir (%72,9) ve D vitamini (%71,6) desteği alma yer almaktadır. Buna karşın ödem (%42,7) ve varis kontrolü (%34,4), özel danışmanlık (%40,9), gebe eğitimi (%41,7) hizmetleri daha düşük oranda sunulmuştur. Özellikle anamnez alma (%47,6), fizik muayene (%41) ve Leopold muayenesi (%45,1) gibi temel izlem uygulamaları bazı katılımcılar tarafından yetersiz bulunmuştur. Kadınların %91,7'si gebelikte tetanos aşısı, %50'si Hepatit B ve sadece %30,9'u grip aşısı yaptırdığı saptanmıştır.“Doğum öncesi bakım memnuniyet ve hasta beklentileri ölçeği”memnuniyet puan ortalaması, 60,56 ± 25,82 ve beklentiler puan ortalaması 24,25 ± 7,97 olarak saptanmıştır. En yüksek memnuniyet“sağlık personeli bakımı”ve“sistem özellikleri”alt boyutlarında; en yüksek beklenti ise antenatal hizmetlerde“sağlık personelin sürekliliği”ve“kişiselleştirilmiş bakım”alanlarında olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was done to understand what pregnant women expect from and how satisfied they are with antenatal care (ANC) services they receive at Family Health Centers (FHCs). It is a descriptive type of research. The study group included mothers with babies aged 0–3 months who were registered at 24 different FHCs under the Sultanbeyli District Health Directorate in Istanbul. A total of 288 mothers were chosen based on the population served by each center. Data was collected using several forms: a“Personal Information Form”,“Obstetric History and FHC Use Form”,“Antenatal Care Details Form”, and a“Satisfaction and Expectations Scale for ANC”. Most women (62.1%) were between 25–34 years old, 96.5% were legally married, 47.5% were university graduates, 60.8% were employed, and 69.8% described their income as average. Among them, 43.4% were giving birth for the first time (primiparous), 67.6% had visited ANC services at least 4 times, and 80.9% had their first check between weeks 1–14. The most common services received were: blood pressure check (70.8%), weight tracking (73.2%), listening to baby's heartbeat (70.8%), and receiving iron (72.9%) and vitamin D (71.6%) supplements. However, services like checking for swelling (42.7%), varicose veins (34.4%), personalized counseling (40.9%), and pregnancy education (41.7%) were less frequently provided. Some women also felt basic care practices like taking health history (47.6%), physical exams (41%), and Leopold maneuvers (45.1%) were not done well enough. Most women (91.7%) got a tetanus vaccine, 50% got a Hepatitis B vaccine, and only 30.9% got a flu shot during pregnancy. The average satisfaction score from the ANC Satisfaction and Expectations Scale was 60.56 ± 25.82, and the average expectation score was 24.25 ± 7.97. Women were most satisfied with the care provided by health workers and the system in general. Their highest expectations were having the same health worker during visits and receiving personalized care.