Menopozal dönemdeki kadınların menopoz ve hormon replasman tedavisine ilişkin bilgilerinin ve yakınmalarının değerlendirilmesi
The evaluation of information and complaints about menopause and hormone replacement therapy (H.R.T.) in women in the menopausal period
- Tez No: 108283
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARZU SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
VII.ÖZET Araştırma, menopoz dönemindeki kadınların menopoza ve HRT'ye ilişkin bilgi ve yakınmalarını saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesi kadın hastalıklan-doğum polikliniğine menopozal yakınmalar ile başvuran 155 kadın üzerinde yapılmıştır. Menopozal dönemdeki kadınların tanıtıcı özelliklerini belirlemek amacıyla Form I, menopoz ve HRT ilişkin bilgi ve yakınmalarını saptamak amacıyla da Form II ve Form III uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarının değerlendirilmesinde; yüzdelik hesaplan, 2x2 düzenlerde ve çok gözlü düzenlerde Khi-kare testi ve fısher kesin Khi-kare testi kullanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre, araştırma kapsamına alman kadınların menopoz yaş ortalamaları 43,5 olarak belirlenirken, çoğunluğunun (%87,2) vazomotor yakınmaları ifade ettiği belirlenmiştir. Eğitimi olmayan ve ilköğretim mezunu olan, çalışmayan, ekonomik durumu kötü olan, evli, geniş ailede yaşayan, sigara içmeyen, 3 ve üstü gebeüği olan, 45-49 ve 50-54 yaşlan arasında, 0-12 ay ve 13-23 aydır menopozda olan ve menopozu kayıp olarak algılayan, menopoza ilişkin bilgi almayan kadınların menopozal yakınmalan fazla ifade ettikleri saptanmıştır. Araştırmadaki kadınlann yandan fazlasının (% 56.1) HRT kullanmadığı belirlenirken, HRT kullanmayan kadınlann menopozal yakınmalan daha fazla ifade ettikleri belirlenmiştir. HRT alan kadınlann yandan fazlasının (%66,2) HRT'ye başlarken endişe yaşadıklan ve HRT'ye endişe ile başlayan kadınlann ise çoğunluğunun (% 84,4) HRT'ye ilişkin yakınma ifade ettiği saptanmıştır. HRT alan kadınlann yandan fazlasının (%66,2) HRT'ye ilişkin yakınma ifade ettiği saptanırken, kadınlann HRT'ye ilişkin yakınma ifadelerinin çoğunluğunun (% 43,1) sindirim sistemi yakınmalan olduğu saptanmıştır. 97Araştırmadaki kadınların menopoz dönemine ve HRT'ye ilişkin kısmen yeterli bilgi düzeyleri olduğu belirlenirken, kadınların menopoz dönemine ve HRT'ye ilişkin bilgi düzeyleri arttıkça menopoz ve HRT'ye ilişkin yakınmaları da daha fazla ifade ettikleri belirlenmiştir. Araştırmamızda elde edilen bulgular doğrultusunda, menopoz dönemindeki kadınların menopoz ve HRT'ye ilişkin bilgi düzeylerinin arttırılmasına ve yakınmalarının hafifletilmesine yönelik öneriler de bulunmuştur. 98
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY The research was carried out on women in the menopause period and the purpose was to determine their knowledge and complaints relating to menopause and HRT. The research was carried out on 155 women who applied to the gynecology and obstetrics service at the Cumhuriyet University Hospital because of menopausal complaints. To determine the introductory features of the women in menopausal period Form I, to determine the knowledge and complaints about HRT Form II and Form III were used. To evaluate the research results percentage calculations, and for 2x2 arrangements and poly-orders the Chi-square and the definite fisher Chi-square tests were used. According to the evaluated results, the average age of the women in the research scope is 43,5, and it was found that most of them (87,2 %) have vasomotor complaints. Women who have much more complaints about menopausal complaints are those who have no school education or are primary educated, non-working, have low economic status, married, live in a big family, non-smoking, have had four or more pregnancies, are between the ages of 45-49 or 50-54, have been in menopause for 0-12 months or 13-23 months, perceive menopause as a loss and have no knowledge concerning menopause. It has been determined that, more than half of the women in the research ( 56%) do not use HRT, and these show more menopausal complaints. It has been found that, more than half of the women who take HRT (66,2%) had anxiety about HRT when starting it, and most of these women (84,4%) have mentioned complaints about HRT. It has been determined that, more than half of the women who take HRT (66,2%) mentioned complaints about HRT, and most of the complaints about HRT were because of digestion system complaints. It has been determined that the women in the research have partly a sufficient knowledge level about menopause period and HRT, by increasing their knowledge level it was found that they could express more complaints relating to menopause and HRT. According to the findings obtained in the research, suggestions were given to relieve their complaints and to increase the knowledge level of menopause and HRT. 99