Kadınların menopoz dönemindeki sağlık sorunlarına ilşkin bilgilerinin belirlenmesi
- Tez No: 44689
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HACER KARANİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
- 64 VIII. ÖZET Kadının yaşamı süresince geçirdiği devrelerden biri olan menopoz,, normal bir fizyolojik olay olmasına rağmen sağlık dengesinin bozulmasına neden olacak birçok değişikliği beraberinde getirmektedir. Bunun sonucunda da menopoz dönemindeki kadında bazı şikâyetler ortaya çıkmakta ve kadının yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Menopoz dönemindeki kadının fiziksel, ruhsal ve sosyal yaşantısının tam bir iyilik halinde olabilmesi için bu dönemde ortaya çıka bilecek sağlık sorunlarını bilmesi ve önlemler alması gereklidir. Çalışmamız, kadınların menopoz dönemindeki sağlık sorunlarına ilişkin bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla planlanmış olup, araştırmanın örneklerini İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, SSK Bakırköy Doğumevi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, S. B. Bakırköy Devlet Hastanesi Jinekoloji Polikliniklerine başvuran 40-60 yaş arası 300 kadın oluşturmuştur. Kadınların demografik ve jinekolojik özellikleri, menopoz dönemi sağlık sorunlarına ilişkin bilgileri, demografik ve jinekolojik özellikleriyle menopoz dönemi sağlık sorunlarına ilişkin bilgi durumlarının karşılaştırılması ve sigara içmenin menopoz yaşına etkisi ile ilgili veriler, karşılıklı görüşme yoluyla uygulanan anket formuyla elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar yüzdelik ve ki-kare testleriyle değerlendirilmiştir. Deneklerimizin % 83. Tinin 40-55 yaşları arasında yoğunlaştığı % 87.3'ünün en az okur-yazar, % 80'inin evli, % 71.7'sinin ev kadını, % 57.7'sinin 45-49 yaşları arasında menopoza girdiği görülmüştür. Ortalama menopoz yaşı 48.5 olarak belirlenmiştir.- 65 Kadınlarımızın % 67.7'sinin menopozun tanımını, % 72'sinin menopoz yaşını, % 88'inin menopozda adet düzensizliği olabileceğini, % 65'inin adetlerin aksamaya başladığı dönemde bir aile plânlaması yöntemi kullanmaları gerektiğini bildikleri saptanmıştır. Çalışmamızda kadınların % 81.3'ünün menopoz döneminde her kadının şikâyeti olacağını düşündükleri, fizyolojik şikâyetlerden en fazla sıcak basmasını, psikolojik şikâyetlerden de huzursuzluk, hırçınlık ve sinirliliği bildikleri görülmüştür. Kadınların, menopoz dönemindeki şikâyetler için, % 88.7'sinin bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini söyledikleri belirlenmiştir. Araştırmamızda, kadınların, postmenopozal kanama için % 27.7'sinin kanser belirtisi olabileceğini, % 42'sinin hastalık ya da anormal bir durum olabileceğini söyledikleri saptanmıştır. Çalışmamızda, kadınların % 47.4'ünün menopoz dönemindeki cinsel yaşamla ilgili şikâyetler olacağını bildikleri, en fazla bilinen şikâyetin cinsel istek sizlik olduğu belirlenmiştir. Kadınların % 63'ünün menopoz dönemi sağlık sorunlarına ilişkin bilgilerini aile, komşu ve deneyimlerinden elde ettikleri görülmüştür. Deneklerimizin % 43.6'sının menopoz poliklinikleriyle ilgili bilgisi olduğu belirlenmiştir. Araştırmamızda kadınların % 73.3'ünün menopozdaki şikâyetleri gidermek için tedavi yöntemi olduğunu, % 53.2'sinin de hormon replasman tedavisini bildikleri saptanmıştır. Deneklerimizin menopozdaki şikâyetlerin hafifletilmesinde, % 78.3'ünün beslenme ve % 68.7'sinin de egzersizin yararlı olduğunu bildikleri görülmüştür. Araştırmamızda, kadınlarımızın öğrenim düzeyleri yükseldikçe menopoz dönemindeki sağlık sorunlarına ilişkin bilgilerinin de daha çok olduğu saptanmış tır. Meslek sahibi olan deneklerimizin menopozdaki şikâyetleri gidermek için bir sağlık kuruluşuna başvurmanın gerektiğini, menopozda uygulanan hor-66 - mon replasman tedavisi ve menopoz poliklinikleri hakkında daha çok bilgiye sahip oldukları belirlenmiştir. Çalışmamızda sigaranın menopoz yaşını etkilediği ve sigara içen kadınların 2 yıl daha erken menopoza girdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
67 IX. SUMMARY Although it is a normal physiological situation encountered in the life of a woman, numerous bodily changes accompany menopause causing the loss of stability of the women. As a result of this, women have some complaints during menopause and such changes have an adverse effect on the life of the women. In order to maintain a stable social life with regard to physical, psychological and social behaviours, the health problems which may be encountered during this term must be known and counter measures must be taken. Our study is planned to determine the level of information of the women about health problems encountered during menopause, and subjects of this study were 300 women between the age of 40 and 60 who applied to Policlinic of Gynecology Research and Application Hospital of the University of Istanbul, Social Insurance Instutition Bakırköy Maternity and Pediatry Hospital and Policlinics of Gynecology of Ministry of Health Bakırköy State Hospital. Demographical and gynecological features of the women, a comparison of their information related with the health problems encountered during menopause period, and the data related with the effect of smoking to the menopause age has been obtained by the interviews. The results of such interviews have been evaluated, using percentage and % tests. 83.1% of the subjects were between the ages 40-55. 87.3% were literate, 80% were married, 71.7% were housewife, 57.7% were between the ages 45-49. Also, it has been determined that 67.7% of the subjects women have known the description of menopause, 72% have known the menopause age, 88% have known the possibility of menstrual irregularities during menopause68 and 65% have known that they should use a birth control means during any irregularity of menstruation. During our study, it has been determined that, 81.3% of the women had a complaint of instant wever, which they thought a possible problems wor every woman during menopause from the physiological complaints, they have know hot flushes; and from the psychological complaints, they have known bad temper, nervousness and anxiety and also the educational status did not effect for having been informed of such situations. 887% of the women have known that they should apply to a Health Institution for the complaints encountered during menopause. In our study, it has been determined that, 27% of the women have known postmenopausal bleeding, 42% have known that it would be a disease or an abnormal situation. In our study, it has been determined that 47.4% of the women have known the complaints related to sexual life will occur during menopause and that the mostly encountered one is frigidity. It has been seen that 63% of the women have obtained their information about health problems to be encountered during menopause from family and neighbours or by their experiences. 31.3% of our subjects had information about menopause polyclinics. During our study, it has been seen that 73.3% of the subjects women have known that there is a treatment method for elimination of the complaints during menopause, 53.2% have known hormone replacement treatment. During our research, it has been shown that, the women who have information about menopause period along with their education. Our businesswomen subjects have known more information about the necessity of applying to a Health Institution, treatment of hormone replacement applied during menopause and menopause policlinics. It has been determined that smoking effects menopause age and smoking women encounter menopause symptoms 2 years earlier than non-smoking women.