Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve yaygın gelişimsel bozukluk tanısı alan çocukların annelerinin bakım gereksinimleri ve çocuklarını algılama düzeyleri
The Mothers of children with pervasive developmental disorder and attention deficit hyperactivity disorder perceive their children and their care needs
- Tez No: 108287
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YASEMİN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
7. ÖZET ? Bu çalışma Yaygın Gelişimsel Bozukluk ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite tanısı alan çocukların annelerinin bakım gereksinmeleri ve çocuklarını algılama düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak Eylül 1999- Eylül 2000 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İ.Ü. istanbul Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında Yaygın Gelişimsel Bozukluk ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite tanısı ile tedaviye alınan çocukların anneleri oluşturmuşlardır.(N=1000) Araştırmada örneklem grubunun oluşturulması için istatistik uzmanı ile çalışılmış, 100'ünü Yaygın Gelişimsel Bozukluk tanısı alan çocukların annesi, 100' ünü ise Dikkat Eksikliği Hiperaktivite tanısı alan çocukların annesi olmak üzere toplam 200 birey olasılıksız örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmaya katılan annelere görüşme formu, anne çocuk ilişkileri ölçeği ve anne bakım gereksinmeleri anketi uygulanarak veriler toplanmış ve değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde“ varyans analizi”,“ Pearson korelasyon analizi' ', ”Tukey HSD“ ve ”t- testi" kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında; DEHB tanısına ait gruptaki annelerin çocuklarıyla ilişkilerinde daha çok saldırganlık-kin alt boyut puanlarının (X=31.07±7.50) ve bilişsel gereksinim puanlarının (X=34.46±2.90) yüksek olduğu, anne çocuk ilişkileri ve bakım gereksinmeleri arasında da negatif zayıf bir ilişki olduğu bulunmuştur. YGB tanısına ait gruptaki annelerin ise çocuklarıyla ilişkilerinde daha çok düşük sevgi- sıcaklık alt boyut puanlarının (X=29.30±5.93) ve bilişsel gereksinim puanlarının (X=35.14±1.92) yüksek olduğu, anne çocuk ilişkileri ve bakım gereksinmeleri arasında da negatif zayıf bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda bulgular tartışılmış ve öneriler sunulmuştur. 72
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This is a descriptive and correlational study, designed to determine the extent to which mothers of children with Pervasive Developmental Disorder and Attention Deficit Hyperactivity Disorder perceive their children and their care needs. The study was carried out from September 1999 to September 2000. The universe for the study was all of mothers of children diagnosed with Pervasive Developmental Disorder or Attention Deficit Hyperactivity Disorder who are receiving treatment at the Pediatric Emotional Health and Disease Department of Istanbul University Medical Faculty (N=1 000) The sample group was compiled with the assistance of a statistical specialist. A total of 200 mothers made up the sample: 1 00 mothers of children with Pervasive Developmental Disorder and 1 00 mothers of children with Attention Deficit Hyperactivity Disorder. Data on the mothers was collected with an interview form. A scale was used to assess the mother-child relationship and a survey form used to assess maternal care needs. The data was evaluated using the variance analysis, Pearson correlation analysis, Tukey HSD and t-tests. Mothers of children with Attention Deficit Hyperactivity Disorder had higher scores on the agressiveness subgroup measures of mother-child relationship (X=31. 07+7.50) and in the educational needs section. There was a weakly negative relationship between the mother- child relationship and care needs (X=34.46+2.90). The mothers of children with Pervasive Developmental Disorders had lower scores on love-warmth subgroups scores (X=29.30+5.93). The educational need scores were higher (X=35.14+1.92).There was a weakly negative relationship between mother-child relationship and care needs. The findings were discussed in light of therese conclusions and recommendations were made. 73