Prematüre bebeği olan annelerde olumlu anne-bebek ilişkisinin başlatılmasında hemşirelik yaklaşımının önemi
The Importance of nursing approach in the initiation of a positive relationship between mothers and their prematüre infants
  1. Tez No: 108288
  2. Yazar: AYŞEGÜL İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY GÖRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 6040
Özet
7- ÖZET Anne-bebek ilişkisinin erken dönemde başlatılması, bebeğin ruhsal ve fiziksel gelişimi ve çocuğun yaşamının ileriki dönemlerinde güven duygusunun kazandırılması için oldukça önemlidir. Yapılan çalışmalarda; prematüre bebeği olan annelerin bebeklerin, daha geç gördükleri, dokundukları ve kucaklarına aldıkları bebeklerin kendilerine ait olduğunu algılamakta güçlük çektikleri bildirilmiştir. Bu durumda, sağlık ekibinin bir üyesi olan hemşire tarafından destekleyici, eğitici ve danışmanlık rolleri ile annenin bebeği ile ilgili gereksinimlerini karşılanmalıdır. Araştırma, prematürelik dışında herhangi bir sorun olmayan bebek ve anne ilişkisinin başlatılması ve sürdürülmesinde hemşirenin, eğitim, bakım, danışmanlık rollerinin“hemşirelik yaklaşımı”adı altında etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırma Antalya İlinde Üniversite, SSK, Devlet Hastanelerinde yenidoğan ünitesinde bebekleri yatan 30 annede Nisan-Temmuz 2000 tarihleri arasında, kurumlardan ve annelerden gerekli izinler alındıktan sonra yapıldı. Veri toplama araçları ;“bebek ve anneyi tanıtıcı bilgileri kapsayan anket formu”, araştırmacılar tarafindan literatür doğrultusunda geliştirilen ön çalışması yapılan ve iç tutarlılık güvenirlilik katsayısı 0,93 olan“Anne-bebek İlişkisi Gözlem Formu”kullanıldı. Annelere bebek bakımına ve ilişkilerine yönelik haftada üç kez olmak üzere 15-20 dakikalık eğitim verildi.“Anne-bebek İlişkisi Gözlem Formu”, araştırıcı tarafından, anneler gözlenerek eğitim öncesi ve sonrası dolduruldu. Veriler bilgisayarda SPPS paket programı kullanılarak değerlendirildi. Değerlendirme yöntemlerinde yüzdelik, ortalama, standart sapma ve t testi kullanıldı. Annelerin % 40 'ı 18-24 yaş arasında, % 76 'sı ilköğretim düzeyinde eğitimli, % 83,3 'ü herhangi bir işte çalışmıyor, % 64, 3 'ünde sağlık güvencesi bulunmakta, gruptaki bebeklerin % 56,7 'si erkek, % 50 'si 26-30, diğer yansı 31-35. gestayonel haftalıktı. % 56,7 'si 2000 gramın üzerinde diğerleri 1500-2000 gr arasında 51değişmekteydi. Eğitim öncesi ve sonrası gözlem puan ortalamaları sırasıyla 9,06±4,78 ; 22,60±7,10 olup aralarında istatistiksel olarak anlamlılık olduğu bulundu. Prematüre bebek annelerine verilen eğitim ile anne-bebek ilişkisinin olumlu yönde başlatılıp sürdürülebileceği literatür ile uyumlu olarak belirlendi. 52
Özet (Çeviri)
THE IMPORTANCE OF NURSING APPROACH IN THE INITIATION OF A POSITIVE RELATIONSHIP BETWEEN MOTHERS AND THEIR PREMATURE INFANTS The mother-infant relationship is very important for the emotional and physical development of the infant, especially in the development of a feeling of trust in later years. Studies show that mothers of premature infants touch and hold their infants later and have more difficulty in perceiving their infants as belonging to them. Nurses, as part of the health care team, should support the mothers in these circumstances by identifying and meeting the needs of both mother and infant through support, education and counseling. This is an experimental study planned to determine the importance of the nursing approach, i.e. her role in education, care and counseling to the initation and maintenance of the relationship between the mother and her healthy premature infant. This study was carried out between April 1999 and July 2000 in the newborn intensive care units of university, social security and state hospitals in the Antalya region. Necessary consents were obtained from the institutions and from the 30 mothers who participated in the study.“A survey form”was used to collect descriptive characteristics of the mothers and the infants. Also used was“the mother-infant relationship observation form”, which was developed by the researcher, according to information obstained from the literatüre. A pilot study was done and internal consistency reliability coefficients were established. The mothers were given education on infant care and relationship-building three times a week for 15-20 minutes.“The mother-infant relationship observation form”was completed by the researcher through observation done both before and after the education programs. The data was evaluated using the SPSS package computer program. Statistical analysis was done using the percentage, mean, chi sguare, and t-tests. 5340 % of the mother were 18-24 years of age, 76.6 % had an elementary school education and 83.9 % did not work outside the home. 64.3 % of the mothers had no health insurance. Slightly more than half (56.7) of the infants were male. Half of the infants were between 26-30 gestastional week of age, the rest were between 31-35 gestational weeks. 56.7 % of the infants weighed more than 2000 grams, the rest were between 1500-2000 grams. The observations scores before the education were 9.064±4.78, after the education, they were 22.60±7.10. the difference between the two was found to be statistically significant to an advanced degree (t:16.5, p< 0.001) The education given by the nurses to the mothers of infant care and relationship- building were found to be very useful. These findings are in keeping with the findings in the literature. 54