Hafif düzeyde otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuk ve ergenlerde sluggish cognitive tempo (yavaş bilişsel tempo) belirtileri: İlişkili bireysel ve ailesel özelliklerin belirlenmesi ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı çocuk ve ergenlerle karşılaştırılması
Sluggish cognitive tempo symptoms in children and adolescents with mild autism: investigating associated individual and familial factors and comparing to children and adolescents with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 637297
  2. Yazar: NAZAN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZALP EKİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Daha önceki tanı sınıflandırma sisteminde Başka Türlü Adlandırılamayan Yaygın Gelişimsel Bozukluk (BTA-YGB, Atipik Otizm) olarak tanımlanan, Diagnostic and Statystical Manual of Mental Disorders (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı, DSM)-5'te hafif düzey Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olarak belirtilen olgularda Sluggish Cognitive Tempo (Yavaş Bilişsel Tempo, SCT) sıklığının ve ilişkili değişkenlerin incelendiği bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı hafif düzey OSB tanısı alan çocuk ve ergenlerde SCT sıklığı ve SCT ile ilişkili değişkenlerin belirlenmesi ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı alan çocuk ve ergenlerle karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamıza DSM-5'e göre hafif düzey OSB tanısı alan 51 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 51 DEHB olgusu alındı. Katılımcıların tümüne Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu (ÇDŞG-ŞY) görüşmesine ek olarak Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği-Gözden Geçirilmiş Formu (WISC-R) ya da Wechsler Yetişkin Zeka Testi (WAIS), Barkley'in Çocuk Dikkat Anketi (BÇDA), Conners Ana Baba Derecelendirme Ölçeği-Kısa Form (CADÖ), Conners Öğretmen Derecelendirme Ölçeği Kısa Form (CÖDÖ), Çocuk ve Ergenlerde Davranım Bozuklukları İçin DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği (T-DSM-IV-S), Çocuklarda Anksiyete Bozukluklarını Tarama Ölçeği (ÇATÖ) uygulandı. Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği (CARS: Childhood Autism Rating Scale), Otizm Davranış Kontrol Listesi (ABC: Autism Behaviour Checklist) ve Anormal/Sorunlu Davranış Kontrol Listesi (SDKL) ise yalnızca hafif düzey OSB grubuna uygulandı. BÇDA ve T-DSM-IV-S anketleri hem ebeveyn hem öğretmen tarafından dolduruldu ve çalışmada ''BÇDA-Ebeveyn, T-DSM-IV-S-Ebeveyn'' ve ''BÇDA-Öğretmen, T-DSM-IV-S-Öğretmen'' olarak bahsedildi. Hafif düzey OSB grubuna, zihinsel yetersizliği olmayan olgular, sınır düzey zihinsel kapasite olan olgular ve hafif düzey zihinsel yetersizliği bulunan olgular dahil edilirken, DEHB grubuna zihinsel yetersizliği olmayan olgular dahil edilmiştir. SCT semptomları BÇDA kullanılarak ölçülmüştür. BÇDA-Ebevey'de 3 ve üzeri soruya ''sık'' ya da ''çok sık'' şeklinde cevap verenler ''SCT olan olgular'' olarak kabul edildi. SCT total puanı ise aynı anketin total puanı hesaplanarak belirlendi. Bulgular: Katılımcıların %84,3'ü erkek, %15.6'sı kızdı. Yaş ortalaması 10.9 idi. Hafif düzey OSB grubu ile DEHB grubu arasında yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi ve ailenin gelir düzeyi açısından anlamlı fark bulunmadı (p˃0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The frequency of Sluggish Cognitive Tempo (SCT) and associated factors in mild autism, which was defined as Pervasive Developmental Disorder-Not Otherwise Specified (PDD-NOS) in previous diagnostical classification, has not been studied yet. We aim to investigate the frequency of SCT and associated factors in children and adolescents with mild autism and compare to children and adolescents with Attention Deficit-Hyperactivity Disorder (ADHD). Method: 51 patients diagnosed with mild autism according to DSM-5 criteria and age and sex matched 51 ADHD controls were included. The Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Aged Children, Present and Lifetime Version (KID-SADS-P) interview was administered to all participants in addition to Wechsler Intelligence Scale for Children-Revised Form (WISC-R) or Wechsler Adult Intelligence Scale (WAIS), Barkley Sluggish Cognitive Tempo Scale (BSCTS), Conners' Parent Rating Scale (CPRS), Conners' Teacher Rating Scale (CTRS), Turgay DSM-IV-Based Child and Adolescent Disruptive Behavioral Disorders Screening and Rating Scale (T-DSM-IV-S) and Screen for Child Anxiety Related Emotional Disorders (SCARED). Childhood Autism Rating Scale (CARS), Autism Behavior Checklist (ABC) and Aberrant Behavior Checklist (AbBC) were administered only to mild autism group. BSCTS and T-DSM-IV-S were administered both teacher and parent in whole groups. They are mentioned as ''BSCTS-parent, BSCT-teacher'' and ''T-DSM-IV-S-parent, T-DSM-IV-S-teacher'' in this study. While cases without intellectual disability, borderline intellectual functioning and with mild intellectual disability were included in the mild autism group, ADHD group consisted of cases without intellectual disability. BSCTS was used to measure SCT symptoms. Participants who responded three or more items on BSCTS-parent as“often”or“very often”were considered to have SCT. Total score of SCT was calculated by BSCTS score. Results: 84.3% of the participants were male and 15.6% were female. The mean of age was 10.9. Age, sex, education level and income of the family variables did not statistically differ between mild autism group and ADHD group (p˃0.05).