Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları kliniğine başvuran zeka geriliği tanısı alan hastaların özellikleri
The Characteristics of Mentally Retarded Patient Who Referred To Child and Adolescent Psychiatry Clinic
  1. Tez No: 230192
  2. Yazar: ESRA GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada 2006-2008 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran ? Zeka Geriliği? tanısı alan çocuk ve ergenlerde sosyodemografik özellikler, gebelik, doğum öyküleri, psikiyatrik ve organik eş tanılar, uygulanan ilaç tedavilerinin araştırılması hedeflenmiştir.Çalışmaya 0-18 yaş arasında 200 olgu alınmıştır. Olguların bilgilerine geriye dönük dosya incelemesi ile ulaşılmıştır. Kullanılan psikometrik ölçekler; AGTE, WISC-R idi. Veriler SPSS 11.0 istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir.Olguların 146'sı (%73) erkek; 54'ü ( %27) kız olup yaş ortalaması 7.5±3.6 idi.Annelerin ortalama eğitim süreleri 5.9 yıl, ortalama gebelik yaşları 26.3 idi. Olgularda gerilik düzeyi arttıkca anne eğitim süresinin azaldığı, ancak bu durumun istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi. Gebelik yaşının gerilik düzeyi ile anlamlı ilişkisi olmadığı belirlendi.26 olguda (%13) doğum komplikasyonu saptandı. 86 olgunun (%43) zamanında doğduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aims of this study are to determine the relation among sociodemographic factors, pregnancy and birth history, psychiatric and organic co-morbid diagnosis and applied medicenes treatment in the mentally retarded children who were treated in Cukurova University Child and Adolescent Psychiatry Department in 2006-20080-18 years old 200 cases were recruited to the study. Findings were collected from patient files as retrospectively. Psychometric scales were WISC-R and AGTE. Statistical analyzes were performed with SPSS windows (11.00) pocket program146 (%73) of cases were boys and 54 (%27) were girls. Average age was 7.5±3.6. The mothers education level was 5.9 years, mean pregnancy ages were 26.3 years. In the cases it was observed that as the mental retardness level increases the education period decreases but it was determined that this case was not statistically meaningfull. It was determined that the pregnancy age has no meaningful relationship with the retardness level.In 26 cases (%13) pregnancy complication was determined. In 86 cases (%43) on time birth was determined. The time period of start of walking and wc training were determined statistically earlier at a meaningful degree in the on time births with respect to the late births.