Terminal dönemdeki kanser hastalarına bakım veren hemşirelerin karşılaştıkları güçlükler ve başa çıkma yolları
Difficulties that the nurses mett while taking care of terminal patients of cancer and the ways of coping
  1. Tez No: 108292
  2. Yazar: NEVİN GONÇE ONAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM BUZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Psikiyatri, Nursing, Oncology, Psychiatry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
7. ÖZET Bu araştırma, terminal dönemdeki kanser hastalarına bakım veren hemşirelerin karşılaştıkları güçlükleri ve başa çıkma yollarını belirlemek amacıyla“tanımlayıcı”bir çalışma olarak Nisan-Mayıs 2000 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul ili içinde bulunan üç üniversite hastanesinin genel cerrahi, onkoloji ve hematoloji servislerinde çalışan hemşireler oluşturmuştur (N=190). Evrenin tümü örneklem grubuna almmıştır. Araştırma; I.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi, I.Ü. istanbul Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve M.Ü. Hastanesi'nin genel cerrahi, onkoloji ve hematoloji servislerinde çalışan, direkt olarak hasta bakımına katılan, araştırmanın yapıldığı tarihlerde izinde olmayan ve araştırmayı kabul eden 105 hemşireyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelere“Bilgi Formu”, araştırmacı tarafından hazırlanıp geçerlik ve güvenirliği yapılan“Terminal Dönem Kanserli Hasta Bakım Güçlükleri Anketi”ve hemşireler için geçerlik ve güvenirliği Sever tarafından yapılmış“Başa Çıkma Yolları ölçeği”uygulanarak veriler toplanmış ve bilgisayarda SPSS programında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde varyans analizi (Anova),“t”testi ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında; Araştırmaya katılan hemşirelerin terminal dönem kanserli hasta bakımında sırasıyla organizasyonel (X=14.86±5.45),bakım-tedavi-prognoz (X=1 0.71 ±2.80), iletişim (X=8.85±2.69), etik ( X=8.40±2.86) ve emosyonel (X=6.80±2.99) güçlükleri yaşadıkları ve başa çıkma yollarından sorun odaklı 85başa çıkma (X=2.53±.43) ve duygusal destek aramayı (X=2.51±.54) en fazla kullandıkları belirlenmiştir. Hemşirelerin terminal dönem kanser hastasına bakım verirken yaşadıkları iletişim güçlüklerinde kaçma/kaçınma, kendini kontrol etme ve duygusal destek aramayı; bakım-tedavi-prognoz güçlüklerinde kaçma/kaçınma, sorun odaklı başa çıkma ve kendini kontrol etmeyi; erriosyonel güçlüklerde kaçma/kaçınma, kendini kontrol etme, duygusal destek arama ve olumlu yaklaşımı; organizasyoneL güçlüklerde sadece kendini kontrol etmeyi kullandıkları belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda bulgular tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur. 86
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY DIFFICULTIES THAT THE NURSES MEET WHILE TAKING CARE OF TERMİNAL PATIENTS OF CANCER AND THE WAYS OF COPING This research has been a descriptive study designed to determine the difficulties that the nurses meet while taking care of terminal patients of cancer and ways of coping. It was carried out from Apnl to May 2000. The nurses working in general surgeon, oncology and hematology clinics of three university hospitals in İstanbul have formed universe of this research (N=1 90). The whole of the universe has been taken as the sample group. The research has been determined by the 105 nurses working in general surgeon, oncology and hematology clinics of Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Practice and Research Hospital, İstanbul University İstanbul Medical Faculty Practice and Research Hospital and Marmara University Hospital, participating care of the patiens directly, was not on leave during the research was being done and accepting to participate to the research. Data have been collected from nurses participating to research using“information Form”,“ Questionnaire on the Difficulties in Terminal Care of Cancer Patients”was prepared and checked in considering the reliability & validity by researcher,“Ways of Coping Questionnare”was checked in considering the reliability & validity by Sever on nurses and processed through SPSS programme in the computer. In the evaluation of the data Pearson correlation analysis,“t”test and variance analysis (Anova) have been used. S7When the results were examined; Those have been found that the nurses participating in the research have experienced orderly organizational (1(= 14.86±5.45), care-treatment-prognose ( X= 1.0.71± 2.80), communication ( K= 8.85±2.69), etic ( X"= 8.40±2.86) and emotional (X= 6.80±2.99) difficulties and have used mostly problem-focused coping ( X= Z53+.43) and seeking emotional support ( X= 2.51 ±54) from ways of coping. Those have been found that while the nurses were caring of terminal patients of cancer they used only self-controlling in organizational difficulties; escape/avoidence, self-controlling, seeking emotional support and positive reappraisal in emotional difficulties; escape/avoidence, problem-focused coping and self-controlling in. care-treatment-prognose difficulties; escape/avoidence, self-controlling, seeking emotional support in communication difficulties. This findings were discussed and recommendations were offered according to the results. 88