Astımlı hastaların inhalasyon tedavisinde el yapımı haznenin etkinliği
The efficacy of home made spacer in the inhalation treatment of the patients with asthma
  1. Tez No: 108336
  2. Yazar: ŞAHİN KILIÇLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CELAL KARLIKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Astım bronşiale çocuklarda ve erişkinlerde en sık görülen kronik hastalıklardan birisidir. Tedavide ilaçların inhalasyon yoluyla verilmesi tercih edilir. En yaygın ve ekonomik inhalasyon tedavisi olan ölçülü doz inhalerlerin (ÖDİ) etkinliğini arttırmak ve orofaringeal ilaç birikimini azaltmak için hazneler yaygın bir şekilde kullanılmakta ancak maddi külfet, taşıma ve hijyen sorunları yaratmaktadırlar. Bu çalışmada el yapımı hazne (EYH) ile standart fabrikasyon haznenin (FYH) tedavi etkinliğini karşılaştırmak amaçlandı. Erişkin, hafif-orta persistan astımlı 33 hasta randomize, prospektif ve çift kollu çarpraz düzenekte çalışmaya alındı. ÖDİ, EYH ve FYH ile bronkodilatatör uygulama sonrasında 10, 20 ve 60. dk.larda ölçülen FEVİ değerleri eşleştirilmiş örnek student's t testi ile değerlendirildi. EYH 500 ml.lik pet su şişelerinden yapıldı. EYH ile ÖDİ'ye göre 10, 20 ve 60. dk.larda anlamlı derecede daha fazla FEVİ değerleri sağlandı. FYH ile ÖDİ'ye göre 10 ve 20. dk.larda anlamlı derecede daha fazla FEVİ değerleri sağlanırken 60. dk.daki FEVİ değerleri anlamlı değildi. Bazal FEVİ 'e göre bronkodilatör sonrası FEVİ 'deki fark (AFEVİ) 20. dakikada en fazla olup ÖDİ ile %15.92±4.67, EYH ile %19.71±4.84 FYH ile %20.35±6.15 olarak bulundu. ÖDİ'ye göre hem EYH hem FYH 10 ve 20. dk.larda daha fazla FEVİ artışı sağlarken 60. dk.daki FEVİ artışı EYH ile anlamlı şekilde fazla iken FYH ile ÖDİ'ye göre anlamlı değildi. EYH ile FYH arasında FEVİ artışı sağlamada 10, 20 ve 60. dk.larda fark yoktu. EYH ile FYH kadar etkin ilaç uygulanabilmesi, ucuz, her yerde ve her zaman kolay bulunması, her zaman taşınamasa bile bakkal vs.den alınabilmesi, ayaküstü hemen yapılabilmesi ve hijyenik olması nedeniyle ulusal astım tedavi kılavuzlarında önerilmesi gerektiğini düşündük. 34
Özet (Çeviri)
THE EFFICACY OF HOME MADE SPACER IN THE INHALATION TREATMENT OF THE PATIENTS WITH ASTHMA SUMMARY Asthma bronchiale is one of the most prevalant chronic diseases in children and adults. We prefer to administer the drugs by inhalation. To increase the release and to decrease the deposition in the oropharyngeal region of the drug given with metered dose inhalers (MDI), spacers are widely used. But the spacers exert cost, transportation and hygiene problems. In this study we compered the effectivity of standardized factory made spacers (SFS) with the home made ones. Thirtythree patients with asthma who have mild to moderate symptoms are taken to a randomized prospective and double armed crossover design. After administering bronchodilator with MDI, SFS and HMS, FEV1 values measured on the 10th, 20th and 60th minutes and evaluated with a paired sample student's t test. HMS are made up of the plastic (pet) 500 cc water bottles. When MDI alone compared to the combination of HMS s and MDI the FEV1 values were higher in the 10th, 20th and 60th minutes. FMS had significant higher values at the 10th and 20th minutes but the FEV1 on the 60th minute was not significant. The difference between the basal FEV1 and the FEV1 after the bronchodilator was highest on the 20th minute and it is found 15.92±4.67% with MDI, 19.71±4.84% with HMS and 20.35±6.15% with FMSs. There were certain increases in FEV1 value on the 20th and the 60th minutes compared to MDI alone, on the 60th minute FEV1 increase with HMS was significantly high but was not significant when compared to FMSs and MDIs. There were not any differences between the HMS s and FMSs in increasing the FEV1 value on the 10th, 20th and 60th seconds. So we state that HMSs are as effective as the FMSs and because they can be maintained easily, cost effectively, disposibility and the hygienic properties, they must be placed in the National Asthma Treatment Guidelines. 35