Hayvan yemi üretiminde çalışan işçilerde gelişen solunumsal yakınmalar ve sistemik sitokin yanıtı
Respiratory symptoms and systemic cytokine response in animal food processing workers
- Tez No: 108337
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA FİŞEKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 795
Özet
7. ÖZET HAYVAN YEMİ ÜRETİMİNDE ÇALIŞAN İŞÇİLERDE GELİŞEN SOLUNUMSAL YAKINMALAR VE SİSTEMİK SİTOKİN YANITI Amaç.-Hayvan yemi tozuna maruziyet ile respiratuar semptomlar, Solunum Fonksiyon Testleri düzeyleri ve sistemik sitokin yanıtı arasındaki ilişkinin tespit edilmesi. Metod:B\r yem fabrikasında çalışan hayvan yemi tozuna maruziyeti olduğu bilinen ortalama yaşları ± SD : 32+7,11 olan 97 erkek 11 bayan olgu işe bağlı kronik respiratuar semptomlar, SFT düzeyleri ve hayvan yemi tozuna karşı gelişen sistemik sitokin yanıtı yönünden değerlendirildi. İşçiler ile aynı yaş,cinsiyet ve sigara alışkanlığı olan 108 adet toza maruziyeti olmayan bir kontrol grubu ile kıyaslandı. Tüm olgular solunum semptomları için bir anket formu doldurdular. Tüm olguların göğüs grafıleri çekildi, SFT' leri taşınabilir spirometri ile elde edildi ve kan înterleukin-8 ve Tümör nekroz faktör-a düzeyleri ölçüldü. Sonuçlar: İş ile ilgili solunum yolu semptomlarından öksürük (%12), hırıltı (%4,6), dispne (%5,6) işçilerde anlamlı bir biçimde daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY RESPIRATORY SYMPTOMS AND SYSTEMIC CYTOKINE RESPONSE IN ANIMAL FOOD PROCESSING WORKERS Aim: To determine relationships between exposure to animal feed dust, respiratory symptoms, decline in lung functions and systemic cytokine response. Method: 97 males and 1 1 females (mean age + SD: 32±7,1 1) employed in animal feed industry were studied to assess the prevalence of chronic work related respiratory symptoms, the presence of lung function abnormalities and systemic cytokine response to animal feed dust. As a control group 108 unexposed subjects matched for age, sex and smoking habits were chosen. The subjects filled a questionnaire for their respiratory symptoms. Their chest radiographs, lung function tests, blood Interleukin-8 and Tumor necrosis factor-a levels were determined. Results: The prevalence of work related respiratory tract symptoms, cough (12 %), wheeze (4,6 %), dyspnea (5,6 %) were significantly higher among exposed workers. (pO.0001, p=0.03, p=0.03 respectively ). Irritation symptoms like pruritis of the eyes (11 %), skin lesions (7,4%), sinusitis (8,3%) and sore throat (9,3 %) were also significantly higher among exposed workers.