Bronş astımlı hastaların hastalığın süresi ile reversibilite düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relation between the reversibility levels and duration of the disease in bronchial asthmatic patients
- Tez No: 108363
- Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA GÜLBARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET 114 bronş astımlı hastanın hastalık süreleri ile reversibilite düzeyleri arasındaki ilişki retrospektif olarak araştırılmıştır. Hastaların Obstrüksiyon Dereceleri ; Hafif Derecede Obstrüksiyon : FEV 1/ FVC : 61-75 ve FEV 1 % predikt : > 70 Orta Derecede Obstrüksiyon : FEV 1 / FVC : 45-60 ve FEV 1 % predikt : 50-69 Ağır Derecede Obstrüksiyon : FEV 1 / FVC : < 45 ve FEV 1 % predikt : < 50, sınırlarına göre belirlenmiştir. Hastaların hastalık süreleri; 1 yıldan az, 1-5 yıl arası, 5-10 yıl arası ve 10 yıldan fazla şeklinde gruplandırılmıştır. Hastaların spirometrik testlerinde FEV f de (FEV ı' in başlangıç değeri üzerinden) % 12'lik artış olduğunda erken reversibilite pozitif olarak kabul edilmiştir. FEVi'deki % 15'lik artış baz alınarak reversibilite düzeyleri derecelendirilmiştir. Hafif Düzeyde Reversibilite : % 15-25 Orta Düzeyde Reversibilite : % 26-50 ve Belirgin Düzeyde Reversibilite : > % 50. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nın Toraks Derneği ile ortaklaşa hazırladığı, Astım Takip Formlarının (114 hastaya ait olan) değerlendirilmesi ile hastaların genel özellikleri ve risk faktörleri belirlenmiştir. 57Hastalann 81 'i kadın, 33 'ü erkek, yaşlan 14-74 arasında değişmekte ve yaş ortalamalan 36±12 yıl'dır. Astma süreleri 0 ile 40 yıl arasında değişmekte ve ortalama astma süreleri 6.9± 8.1 yıl'dır. Hastalann astma başlama yaşlan 0 ile 67 yaş arasında değişmekte ve astmalann ortalama başlama yaşlan 29±12 yıl'dır. Tüm olgulann mesleki özellikleri, sigara ile ilişkisi ve atopi durumu incelenmiştir. 53 (% 47.3) olguda ev hanımlarının ön planda olduğu, 40 (%35.4) olgunun sigara içtiği, 91(79.8) olgunun atopi hikayesinin pozitif olduğu, prick test yapılan hasta grubu içinde 71 (%68.9) olgunun testinin -pozitif olduğu, 34 (%33) olgunun immünoterapi gördüğü ve ev tozu akar allerjisinin 69 (%75) olguda pozitif olduğu görülmüştür. %36.8 (42 olgu) ile hafif derecede obstrüksiyonu olan hastalann ve % 33.3 (38 olgu) ile hastalık süresi 1-5 yıl arasında olan hastalann çoğunlukta olduğu görülmüştür. Belirgin düzeyde reversibilite ağır derecede obstrüksiyonu olan 2 (%5.9) olgu ve aynı şekilde hastalık süresi 10 yıldan fazla olan 2 (%7.7) olguda görülmüştür. Hastalık süresi 1 yıldan az olan astımlılarda hafif düzeyde reversibilite 4 (%16.7) olguda, orta düzeyde reversibilite 1 (%4.2) olguda görülmüştür. 19 (%79.2) olguda reversibilite görülmemiştir. Hastalık süresi 1-5 yıl arasında olan astımlılarda hafif düzeyde reversibilite 1 1 (% 28.9) olguda, orta düzeyde reversibilite 4 ( %10.5) olguda görülmüştür. 23 (% 60.5) olguda reversibilite görülmemiştir. Hastalık süresi 5-10 yıl arasında olan astımlılarda hafif düzeyde reversibilite 9 (% 34.6) olguda, orta düzeyde reversibilite 2 (%7.7) olguda görülmüştür. 15 (%57.7) olguda reversibilite görülmemiştir. Hastalık süresi 10 yıldan fazla olan astımlılarda hafif düzeyde reversibilite 7 (%26.9) olguda, orta düzeyde reversibilite 1 (%3.8) olguda görülmüştür. 16 (%61.5) olguda reversibilite görülmemiştir. 58Belirgin düzeyde reversibilite saptanan grupta astım başlama yaşı ortalama 2.0± 2.8 yıl, ortalama astım süresi 19±5 yıl olarak bulunmuştur. Orta düzeyde reversibilite saptanan grupta astım başlama yaşı ortalama 31±10 yıl, ortalama astım süresi 3.5± 3.7 yıl olarak bulunmuştur. Hafif düzeyde reversibilite saptanan grupta astım başlama yaşı ortalama 26±13 yıl, ortalama astım süresi 8.0± 9.4 yıl olarak bulunmuştur. Reversibilitenin olmadığı grupta ise astma başlama yaşı ortalama 31± 11 yıl, ortalama astım süresi 6.4±7.5 yıl olarak bulunmuştur. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY We studied the relation between the reversibility levels and duration of the disease in bronchial asthmatic patients. The reversibility levels and duration of the disease has been investigated retrospectively in 1 14 bronchial astmatic patients. Levels of the patients has been classified so that : Mild obstruction is FEVi/FVC 61-75 and FEVi >70 % of the predicted Medium obstruction is FEVi/FVC 45-60 and FEVi 5Q-60 % of the predicited Severe osbtruction is FEVi/FVC50% when 15% increase in reversibility has been determined. General characteristics and risk factors of 114 bronchial asthmatic patients' asthma follow - up records which were prepared jointly by Istanbul University, Istanbul Medical Faculty, Deparment of Pulmonary Medicine and Turkish Thoracic society were evaluated to determine the results. 81 patients were female and 33 male whose ages differed between 14-74 and the overall age average was 36.09 ±12.55. Durations of asthma varied between 0 and 40 years and the average asthma duration was 6.94 ±8.10 years. Patients' asthma initiation age differed between 0 and 67 years with an average beginning age of 29.30 ±12.08. All patients were examined according to their proficiency, smoking habits and their atopic oharacteristics. It has been shown that majority of them were ie 53 were 60houseviwes (47.3%), 40 were smokers (35.4%), 91 with positive atopy history (79.8%), 71 with positive prick test results (68.9%), 34 has had immunotherapy (33%) and 69 had allergies to house mites (75%). The majority of the patients seemed to be cumulated in the groups of mildly obstructed bronchial asthmatics with 42 patients (36.8%) and with a disease duration of 1-5 years. Marked level of reversibility has been seen in 2 patients (5.9%) with severe obstruction and disease duration of more than 10 years has been seen in 2 patients (7.7%). In the group of bronchial asthmatic patients with less than one year's duration mild level reversibility has been seen in 4 patients (16.7%) and medium level of reversibility has been seen in one patient (4.2%). 19 patients (79.2%) had no reversibility. In patients with 1-5 years of duration mild level reversibility was seen in 11 patients (28.9%), medium level reversibility was seen in four patients (10.5%). In 23 patients (60.5%) no reversibility could be seen. In the group of patients with a duration of 5-10 years of asthma mild level reversibility could be seen in 9 patients (34.6%), medium level reversibility was seen in 2 patients (7.7%). In 15 patients (57.7%) no reversibility was seen. In the group of patients with more than 10 years of asthma mild level of reversibility was seen in seven patients (26.9%), medium level reversibility could only be seen in one patient (3.8%). In 16 patients (61.5%) no reversibility could be obtained. A marked level of reversibility could be obtained in the group whose asthma beginning age was 2.0± 2.8 years and the average asthma duration was 19±5 years. In the group which there is a medium level of reversibility the beginning of the asthma age was 31± 10 years and the average asthma duration was 3.5±3.7. In the group which there is a mild level of reversibility average beginning age for asthma was 26±13 years and the average years of duration for asthma was 8.0±9.4 In the group of asthmatics which no reversibility was seen it was found that the beginning age for asthma was 3 1±1 1 years and the average duration was found to be 6.4±7.5 years long. 61