Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olgularında evde oksijen tedavisi takibi
Home oxygen treatment of patients with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 108364
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMA UMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Oksijen KOAH'lı hipoksemik hastalar için etkili bir ilaçtır. USOT'un yararlı olabilmesi için günde en az 15 saat alınması gerekmektedir. Çalışmamızda USOT önerilen hastaları evlerinde ziyaret ederek demografik ve fonksiyonel özelliklerini ve tedaviye uyumlarını değerlendirdik. USOT grubunu medikal tedavi alan kontrol amaçlı incelediğimiz grupla karşılaştırarak, USOT'un solunum fonksiyon testi, arter kan gazı, semptomlar, dispne skoru ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini inceledik. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından USOT önerilen, yaş ortalaması 65±8 (46-75) yıl olan 11 'i erkek, l'i kadın 12 olgu takibe alındı. Hastaların demografik özellikleri, USOT öncesine ait semptomları, dispne skoru, solunum fonksiyon testi, arter kan gazı ve yaşam kalitesi parametreleri ve USOT sonrası meydana gelen değişimler kaydedildi. İstanbul ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı takibinde olup medikal tedavi alan, yaş ortalaması 67±8 (53-81) yıl olan 1 l'i erkek, l'i kadın 12 olgu kontrol amaçlı olarak incelendi. Bu grubun da demografik özellikleri, ilaç tedavisi öncesine ait semptomları, dispne skoru ve yaşam kalitesi parametreleri kaydedildi. Hastalar 1 defa poliklinikte görülerek ilaç tedavisi sonrası semptom, dispne skoru, yaşam kalitesi değişimleri incelendi, solunum fonksiyon testi ve arter kan gazı ölçümleri yapıldı. Olguların son 1 yılda geçirdikleri akut atak, hastaneye / yoğun bakıma yatış sayıları ve süreleri kaydedildi. 2 grup arasında akut atak ve hastaneye / yoğun bakıma yatış sayılan bakımından farklılık olmamasına rağmen USOT grubundaki olguların daha ağır evrede bulunmalarıyla ilişkili olarak hastanede / yoğun bakımda daha uzun süreli yattığı saptandı (p = 0,006). USOT alan 12 olgunun 4,6±1,8 ay takibi sonucu Pa02' nin 51,23±4,5'dan 61,93 ±6,9 mmHg'ya (p = 0,005), SaOı %'nin 84,83±3,9'dan 90,95±3,05'e (p = 0,006) yükseldiği saptandı. USOT sonrası daha fazla olmak üzere 2 grupta da yaşam kalitesi arttı (p = 0,003), dispne skoru ise USOT grubunda azaldı (p = 0,007). 41Tedaviye uyum % 41,6 olarak belirlendi. Tedaviler sonucunda USOT grubunda öksürük (p = 0,03) ve balgam (p = 0,035) semptomlarının anlamlı olarak azaldığı saptandı. Araştırmamız sonucunda tedaviye uyumu artırabilmek için olgulara, USOT'un kullanım amacının ve etkili kullanım kriterlerinin tam anlamıyla öğretilmesini sağlayacak iyi bir eğitim verilmesini, hastaların düzenli kontrollere geldiğinin gözlenmesini takiben USOT reçete edilmesi gerektiğini ve hasta eğitiminin belirli aralıklarla tekrarlanması gerektiğini düşünmekteyiz. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY Oxygen is an effective medication for chronic obstructive pulmonary disease (COPD) patients with hypoxemia. It must be taken at least 1 5 hours/day for long-term oxygen therapy (LTOT) to be usefull. In our study we estimated the demographic and functional features and compliance to treatment of the LTOT prescribed patients at home visits. We compared the LTOT group with the control group which was treated medically and we examined the effects of LTOT on lung function tests, arterial blood gases, symptoms, dispne scores and quality of life. The patients who are suggested LTOT by Cerrahpaşa Medical Faculty Department of Pulmonology, mean age 65±8(46-75) years, 11 men, 1 woman total 12 patients are included. The demographic features of patients', pre-LTOT symptoms, dispne scores, lung function tests, arterial blood gases and quality of life parameters and the differences after LTOT are reported. The patients who are followed by Cerrahpaşa and Istanbul Medical Faculty Department of Pulmonology and take medical treatment, mean age 67±8(53-81) years, 11 men, 1 woman total 12 patients are examined as control group. The demographic features, symptoms, dipne scores and quality of life parameters which are tested before medical treatment are reported. Patients are seen once at policlinics and the changes in symptoms, dispne scores, quality of life after medical treatment are examined. Lung function tests and arterial blood gases are calculated. Although there was no difference between the patients' number of acute attacs, hospitalization / intensive care support needs during last one year, the patients in LTOT group are seen to stay in hospital / intensive care unit longer (p = 0,006). LTOT prescribed patients were at severe stages. 12 patients who taken LTOT are followed 4,6±1,8 months. In these patients Pa02 increased from 51,23±4,5 to 61,93±6,9 mmHg (p = 0,005). Percantage of Sa02 increased from 84,83±3,9 to 90,95±3,05 (p = 0,006). Quality of life increased in both 43groups but more in LTOT used groups (p = 0,003) and dispne scores decreased only LTOT group ( p = 0,007). Compliance to the treatment was determined as 41,6%. At the end of the treatment the coughing (p = 0,03) and mucus (p = 0,035) symptoms decreased meaningfully. As a result of our study, for increasing compliance to treatment patients must be educated about the aim and criters of the treatment and they should come for controls and must be followed. We think that LTOT prescribed patients education must be repeated intervally. 44